Hepimiz sabah uyanı aynaya baktığımızda ışıl ışıl, sağlıklı, canlı bir ciltle karşılaşmak isteriz. Peki, fondöten, kapatıcı, aydınlatıcı ya da allığa başvurmadan bunu sağlamak mümkün mü? Makyajsız güzelliğin sırları neler?

Gerek genetik faktörler, gerek yaşam biçimimiz, gerek yeme-içme alışkanlıklarımız dolayısıyla pek çoğumuz kendimizi daha iyi hissetmek için makyaj malzemelerine başvuruyoruz. Oysa sağlıklı beslenme, dengeli hayat tarzı, düzenli cilt bakımı ile sabahlarınıza güzellik katabilirsiniz.

Öncelikle güzelliğin içten geldiğini unutmayın. Güzel görünmek, güzel hissetmekle başlar. Kusurlarımız yerine beğendiğimiz özelliklerimize odaklanmak, özgüvenimizi artırmak için ilk adım. Sabahları uyandığınızda ayna karşısına geçin ve sağlıklı bedeninize, parlak gözlerinize, harika cildinize, gür saçlarınıza, dolgun dudaklarınıza ya da uzun kirpiklerinizin farkına varın.

İzleyin: Makyajsız güzellik mümkün mü?

Kendinizin yerine başkasını koyun

Dove’un yaptığı bir araştırma dünyada kadınların yüzde 54’ünün kendi güzellikleri söz konusu olduğunda en acımasız güzellik eleştirmenlerinin aslında kendileri olduğunu gösteriyor. Üstelik kadınların yüzde 80’i her kadının güzel bir tarafı olduğunu savunuyor ancak kendi güzel özelliklerini görmekte zorlanıyor. Öyle ki dünyada kadınların sadece yüzde 4’ünün kendini güzel olarak tanımlıyor. Bu nedenle kendi bedeninizde kusur olarak gördüğünüz noktaları çok sevdiğiniz birinin; örneğin kardeşiniz, kızınız, anneniz, en yakın arkadaşınızın sahip olduğunu düşünün ve öyle değerlendirin. Yani eleştirel bir yaklaşımla değil de anlayış ve kabullenme ile bakın kendinize de…

NE? NASIL?  Evde sirke nasıl yapılır?

Olmazsa olmaz: Pozitif ruh hali

Daha pozitif bir ruh hali, hem kendinizi de daha güzel görmenizi hem de çevrenizdekilerin sizi daha çekici bulmasını sağlar. Zira araştırmalar gösteriyor ki, insanlar gülümseyen bir suratı, gülümsemeyene göre daha çekici buluyor. Gülümseme, yüz kaslarını gerip daha güzel ve genç bir görünüm sağlamanın yanı sıra beyninizi daha pozitif olma, iyi hissetme konusunda da uyarıyor. Ayrıca kısa ve sık nefes genelde stres ve paniğin göstergesi olduğundan, derin ve yavaş nefes alıp vermek sizi gevşetip ve daha az gergin görünmenizi sağlıyor. Son olarak sizi daha iyi hissettiren, sevdiğiniz renkleri günlük hayatınızda kullanmaya özen gösterin.

Uyku, su, gıda, spor

Aslında sağlıklı bir yaşamın olduğu gibi makyajsız güzelliğin sırrı da bu dörtlüde saklı: Uyku, su, sağlıklı beslenme ve spor. Uyku düzeniniz, nasıl göründüğünüzü ve nasıl hissettiğinizle belirler. E tabii, düzenli uykunun göz altı torbalarınızı azaltması, cildinize canlılık getirmesi de cabası… Egzersiz yapmak sadece kaslarınızı güçlendirip vücut yağınızı azaltmakla kalmaz; aynı zamanda kan akışını artırdığı için cildinize de pozitif etki yapar. Sağlıklı ve çeşitli beslenmek gerçekten harika görünmenizi sağlar. Cildinizin kırışıklıkları azaltmak, kendini yenilemek için ihtiyaç duyduğu kolajen üretimini baltalayan etkenlerin başında stres, hava kirliliği, hareketsizlik ile birlikte sağlıksız beslenme gelir. Ayrıca yeterince su içmek, sağlıklı bir cildin ön koşuludur. Ağız kokusundan baş ağrısına, kurumuş ciltten dudak çatlamasına pek çok sağlık ve güzellik sorunu su içerek çözülebilir.

NE? NASIL?  Pembe tonlarda makyaj nasıl yapılmalıdır?

Temiz ve bakımlı olun

Özellikle cildimiz söz konusu olduğunda parlak, canlı, sağlıklı ve genç bir cilde sahip olmanın ilk adımı düzenli temizlik ve bakımdan geçiyor. Cilt bakımında Korelilerin izinden gitmek son yılların en büyük güzellik trendi. K-Beauty de denen Kore cilt bakım tekniği 10 adımda cildinize ihtiyaç duyduğu temizlik, bakım ve nemlendirmeyi sağlıyor. Cilt bakımının yanı sıra güneş kremi kullanmayı, kaşlarınıza şekil vermeyi, kirpiklerinize besleyici bakım yapmayı, dudaklarınıza peeling yapmayı, dişlerinize iyi bakmayı ve saçlarınıza maske yapmayı da unutmayın.