Makyajla puslu görüntü nasıl sağlanır? son zamanlarda en çok merak edilen sorulardan birisi. Bilindiği gibi son yılların en önemli makyaj trendleri arasında doğal ve puslu görünen bir makyaj öne çıkıyor. Böyle bir makyaj için en kritik nokta ise kesinlikle göz makyajı. Çünkü hemen herkes bilir ki makyajın odak noktası gözlerdir. Göz makyajında yapacağınız bir kaç basit hile ile puslu ve doğal görünen bir makyaj yapabilirsiniz.

Öncelikle Primer

Göz makyajınızın etkileyici ve gün içerisinde kalıcı olmasını isterseniz ilk adım olarak primer uygulamanız gerektiğini bilmelisiniz.Far olarak baz ya da krem far kullanabilirsiniz. Ama fardan önce primer uygulaması yapılırsa göz makyajınızın çok daha kalıcı olacaktır. Bundan sonra ise önemli olan göz kapağı renk tonunu eşitleyebilecek güzel bir far rengi seçmek.

Göz Makyajında Baz Oluşturmak

Göz makyajında baz oluşturmak gözlerinizin çok daha doğal bir şekilde parlamasını sağlar. Bunun için atılması gereken ilk adım göz kapağının tamamına nötr bir renkle far sürmek. Bu nötr rengi seçerken toprak ya da pembe tonlarını kullanırsanız daha doğal bir görünüm elde edebilirsiniz. Renk seçiminde cilt renginizi dikkate alırsanız çok daha doğal bir makyaj yapabilirsiniz. Göz kapağındaki renk tonunun koyulaştırılması ve seçimi için tecrübe gerekir. Önce açık pudra bir ton kullanıp giderek daha koyu renklere yönelmek iyi bir fikir.

Göz Kapaklarında Gölge Yapmak

Buğulu ve puslu bir göz makyajının en önemli özelliği derinlik katılmış bir göz makyajı olmasıdır. Derinlik sağlamak için de aynı rengin koyu ve daha açık renkleri kullanılır. Öncelikle göz kapağınızın katlanma çizgisine göz makyajında kullanmak istediğiniz en koyu rengi seçip belirginleştirerek sürmeniz gerekir. Göz kapağı çizgisinin belirginleşmesi göz makyajının daha iyi olmasını sağlar ve de iddialı hale getirir. Koyu göz makyajı için kahve, pudra ve toprak tonlarını içeren bir far paleti seçerseniz daha rahat edersiniz.

NE? NASIL?  Duş sonrası bakım ürünleri nasıl kullanılmalıdır?

Video: Kolay Smokey Makyaj & Gece Makyajı

Daha Belirgin Gözler İçin

Göz makyajınızın belirgin ve iddialı olması için kullanmanız gereken bir diğer renk tonu ise metalik tonlar. Metalik bir renk tonunu seçip göz kapağınızın tam ortasına sürmeniz gerekiyor. Göz kapağınızın ortası demek göz bebeğinizin üstüne yakın ortalama bir yer demek. Buraya diğer renklerle uyumlu bir metalik rengi seçip parmağınızla dağıtmanız gerekiyor. Bu işlemi parmağınızla değil de temiz bir makyaj fırçasıyla yaparsanız daha rahat edersiniz.

Kirpik Dipleri

Buğulu ve iddialı bir göz makyajı için kirpik diplerinizi de koyu bir renk seçerek belirginleştirmeniz gerekiyor. Bu işlem için seçebileceğiniz en iyi renk koyu kahve tonları. Far paletinin en koyu kahvelerinden birisini seçebilirsiniz. Daha belirgin kirpik diplerini farla ve ince kesik uçlu bir fırçayla sağlayabilirsiniz. Bir süre sonra fark edeceksiniz ki aslında bu göz makyajınız için kesinlikle gerekli bir adım. Evden çıkmadan önce alt ve üst kirpiklerinizin dibini belirginleştirmek gözlerinizi çok daha iyi gösterecektir.

NE? NASIL?  Pürüzsüz saçlar için etkili yöntemler hangileridir?

Açık Renklerle Dumanlı Görünüm

Dumanlı bir göz makyajı için paletinizdeki en açık tonları seçin. Uçuk pembe, nude ve açık toprak renkleri bu uygulama için çok uygun. Ama şunu da belirtmek gerekir ki hafif bir ıslak görünüm sağlayan krem farlar bu işlem için daha iyi olur. Seçtiğiniz krem farını önce tüm göz kapağınıza tamamen sürün.

Gözlerinizi dikkatle inceleyip en dışarıdaki çizgiden itibaren mat bir kızıl ya da koyu bir kahve çizgi çekin. Bu çizgiyi ince uçlu bir fırçayla dağıtın. Gözlerinizin küçük olduğunu düşünüyorsanız en dış çizgiyi renklendirirken daha açık bir tonu tercih etmelisiniz. Metalik bir renk seçer ve en dış köşeleri bununla renklendirirseniz gözleriniz olduğundan daha büyük görünebilir.

Acele Buğulu Makyaj

Bazen evden hemen çıkmanız gerekebilir. Siz de göz makyajınızı daha çabuk tamamlamak zorunda kalırsınız. O zaman öncelikle kirpik diplerine orta bölge biraz daha koyu ve yoğun olacak şekilde koyu kahve bir kalem çekin. Daha sonra ise bunu parmağınızla dağıtmaya çalışın. Bu uygulama aplikatörle de yapılabilir.

Kaş kemiğinizin boylu boyunca hemen altına oldukça koyu bir far çekerseniz buğulu göz makyajınız neredeyse tamamlanmış olur. Orta boylarda daha yassı bir fırça ile kemik altı farınızı dağıtabilirsiniz. Bu şekilde oldukça hızlı bir buğulu göz makyajı yapmış olursunuz. Evinizde mutlaka özellikle koyu kahve tonlarından bir far paleti bulundurursanız buğulu göz makyajınızı daha çabuk tamamlayabilirsiniz.

NE? NASIL?  Yağlı Saçlardan Hemen Kurtaran Çözüm

Sadece Göz Kalemi Kullanarak Göz Makyajı Yapma

Eğer koyu kahveye yakın bir göz kalemi alırsanız sadece bununla bile buğulu bir göz makyajı yapabilirsiniz. Yapmanız gereken ilk şey kalemi kullanmadan sıcak suyun içerisinde biraz bekletmek. Soğuduktan sonra kirpik diplerinize doğru hafif hafif sürün. Dağınık bir şekilde sürmeniz daha iyi olur. hem alt hem de üst kirpiklere sürdükten sonra bu kalemi sünger yardımıyla dağıtırsanız buğulu bir görünüm elde edersiniz. Koyulaştırmak içinse aynı işlemi bir kaç kez daha yapabilirsiniz.

Altın, Siyah ve Kahverengi Göz Farları

Buğulu bir göz makyajı için elinizin altında olması gereken şeyleri özetlersek:

  • Kahverengi, altın ve siyah tonların yer aldığı koyu renklerden oluşan bir far paleti
  • Pudra, metalik ve toprak tonlardan oluşan bir far paleti veya bu renklere yakın göz kalemleri,
  • Krem farlar
  • İnce, yassı, kesik farklı uçlarda fırçalar
  • Aplikatörler ve sünger
  • İyi bir maskara ya da rimel

Buğulu göz makyajını ne kadar özenle yaparsanız ve püf noktalarına dikkat ederseniz o kadar çabuk alışırsınız. Kirpiklerinizi de es geçmeden güzel ve kaliteli maskara ile belirginleştirmeniz gerekiyor. Çünkü buğulu göz makyajının en önemli parçalarından birisi birbirinden ayrılmış ve net hale gelmiş kirpikler.