Makyaj bazı nedir? Nasıl uygulanır sorusuna cevaben; kadınlar makyaj yapmayı çok sever, yalnız bir çok kadın için bu bir ihtiyaçtır. Bulunduğu ortama göre sürekli bakımlı olmak zorunda olabilirler. Makyaj yaparken en önemli malzemelerden biri de kullanılan bazdır. Daha natürel bir görünüm elde etmek için, büyük bir önem arz etmektedir. Oldukça da güzel bir kapatıcıdır.

Makyaj Bazı

Makyaj bazı cildi pürüzsüzleştirmeye yarayan, fondötenin örtücülüğüne katkıda bulunan bir üründür. Makyaj bazı fondötenin kalıcılığını artırmaktadır. Ayrıca makyajı sabitleme de oldukça önemlidir. Bu sayede akne, siyah nokta, sivilce ve leke gibi sorunlar daha iyi bir şekilde gizlenmiş olur. Makyaj ürünlerinin kalıcılığı ve performansı baz ile artmaktadır. Makyaj bazı sonrası sürülen ürünler, homojen bir şekilde dağılmakta güzel bir görünüm sağlanmaktadır.

İzleyin: Favori Makyaj Bazlarım

Makyaj Bazı Kullanım Nedenleri

Makyaj bazı kullanım sebepleri şöyle sıralanabilir;

  • Cilt üzerindeki ton farklılığını gidermek için kullanılır.
  • Cildin kadifemsi bir görüntüye ulaşmasını sağlar.
  • Yapılan makyajın uzun süre kalıcı olmasını sağlar.
  • Akne, siyah nokta, leke gibi cilt kusurlarını kapatmak için kullanılır.
  • Diğer makyaj ürünlerinin performansını artırmaktadır.
NE? NASIL?  Cilt kuruluğuna hangi vitamin iyi gelir?

Cilde uygun olan makyaj bazları kullanılmalıdır.

Makyaj Bazı Nasıl Kullanılır?

Makyaj bazı kullanırken en önemli nokta, çok ince ve az bir biçimde uygulanmalıdır. Mesela mat olan bazı, yüzde çok parlayan, yerlere sürülmelidir. Yeşil olan bazı ise, ciltteki kızarık bölgelere ince şekilde sürülmelidir.

Cildin tamamında böyle sorunlar var ise hepsine makyaj bazı sürülebilir. Bazı kullanmadan önce cilt temizlenmelidir. Cilt kuru bir yapıdaysa baz da yeteri kadar nemlendirme özelliği yoksa cildi hafifçe nemlendirmek cilt sağlığı için oldukça önemlidir. Sürülen nemlendirici cilde iyice nüfuz etikten sonra bazı, dairesel bir biçimde sürünüz.

Fırça, sünger ya da parmak uçları ile baz sürülebilir. Gözaltları hassas olduğu için bazı kullanırken dikkat etmek gerekir. Gözaltlarına kaçırılmamalıdır. Makyaj bazını ince bir biçimde sürülmelidir. Sürme işlemi bitince makyaja geçmek için birkaç dakika beklenmelidir.

NE? NASIL?  Takma kirpik nasıl takılır?

Cilt Tipine Göre Makyaj Bazı

Herkesin cildi farklı yapıdadır. Baz seçerken bunlara dikkat edilmelidir. Sürekli yağlanan bir cilde sahip olanlar mat ürünler tercih etmelidir. Kuru ciltler, nemlendirici özelliği olan ışıltılı baz ürünlerini kullanmaları mantıklı bir tercih olacaktır. Normal bir cilt yapısına sahip olanlar ise; makyajın kalıcı olmasını sağlayan ürünleri kullanması gerekir. Karma cildi olanlar, gün içinde yanak bölgesi özellikle kuruyabilir bunlara dikkat edilmelidir. Seçilen ürünler cilt yapısına uygun, cildin ihtiyacını giderecek türde olmalıdır.