Limon ile doğa cilt bakımı tüyolarını öğrenirseniz çok önemli bir avantaja sahip olabilirsiniz. Çünkü limon hemen her evde bulunan, cildi hem temizlemek hem de beslenmek için kullanılan bir malzemedir. Hatta limon dilimleri kırışıklık azaltıcı bir etkiye de sahiptir.

Mesela zerdeçal ve limon ikilisi cildi tamamen yenileyen ve ölü hücrelerden arındıran bir maske için kullanılabilir. Bir çay kaşığı toz zerdeçal ve üç kay kaşığı kadar limon suyunu karıştırıp temiz yüzünüze uyguladıktan sonra on beş dakika kadar beklerseniz etkisini gösterir. Ardından yüzünüzü hafif hareketlerle yıkamanız gerekiyor. Bu karışım cilt hücrelerini yenileyen bir özelliğe sahip ve haftada bir ya da iki kere yapılabilir.

İzleyin: Anneannemden Yadigar Parıl Parıl Cilt Tarifi I Gözenekleri Sıkılaştırıcı

Limon Dilimleri Kırışıklığı Önleyici Bir Etkiye Sahiptir

Özellikle göz altı torbası, morluğu ve de kırışıklığından rahatsız olanlar ve hatta göz kapakları kırışanlar için de limon dilimleri yardımcı olabilir. Bir kaç tane limon dilimini gözlerini kapatarak yattıktan sonra göz kapaklarınızın üzerine koyup bekletin. Bu bekleme süresi en az 20 dakika sürsün ve uzanıp dinlenmeye çalışın. Dilerseniz limon dilimlerini tüm yüzünüze koyup da bekleyebilirsiniz. Ardından yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

NE? NASIL?  Nasırlardan domates ile kurtulun

Limon Maskeleri

Eğer bir çay kaşığı limon suyunu bir çay kaşığı zeytinyağı, bir çay kaşığı bal ve bir yumurta sarısı ile karıştırır temiz yüzünüze uygularsanız hem temizleyici hem de nemlendirici bir maske elde edebilirsiniz. Bu maskeyi temiz yüzünüze uyguladıktan sonra yirmi dakika bekletirseniz etkilerini görebilirsiniz. Ardından yüzünüzü temizleyebilirsiniz.

Bu maskeyi de haftada bir ya da iki kere yapabilirsiniz. Limonla yapabileceğiniz bir diğer maske içinse bir çay kaşığı zeytinyağı ve bir çay kaşığı yoğurt gerekiyor. Bu karışım da yüzünüzde on beş dakika bekletilmeli. Bu maske yüzünüzde adeta bir nem bombası etkisi yaratabilir. Nemlendirmenin de cildin en önemli ihtiyaçlarından biri olduğu biliniyor. Zeytinyağı ve limonlu karışımlar ya da bunların teker teker ard arda kullanımı cildinizi hem besler hem de nemlendirir. Cildinizin ihtiyacı olan her şey bu karışımlarda bulunur. Bu yüzden limonu cilt bakımı için kullanırken zeytinyağı eklemeyi de unutmayın.