Kuru saç tipine sahip olan kadınların en çok sorduğu soru kuru saç bakımı nasıl olmalıdır? Sorusudur. Kuru saç tipi, bakımında özen ister. Kuru saçlar, yıpranıp kopmaya ve cansızlaşmaya meyillidir. Bu nedenle; bu saç tipinin bakımının ihmal edilmemesi gerekir.

Kuru saçlar, zor saç tipleridir. Çok çabuk yıpranırlar. Saça uygulanan işlemlerde yanma tehlikesi çok daha fazladır. Çok çabuk koparlar ve bu da saç dökülmelerine neden olur. Şekil vermek daha zordur.

Tüm bu sorunların ortadan kalkması için kuru saçlara bakım yapılmalıdır. Elbette, bu noktada, doğru bakım yapılması gerekir. Örneğin; kuru saçların ihtiyaçları ile yağlı saçların ihtiyaçları farklıdır. Bu nedenle; öncelikle kuru saçların nelere ihtiyacı olduğu bilinmelidir.

Kuru Saçları Olanlar için Önemli İpuçları

Kuru saç tiplerine bakımda püf noktalar vardır. İlk olarak bunlara önem verilmesi gerekir. Kullanılan şampuanın en az üç dört ayda bir kez değiştirilmesi gerekir. Sürekli olarak aynı marka şampuanın kullanılması her saç tipinde olduğu gibi kuru saç tipleri içinde önerilmez. Saçlar yıkanırken mutlaka ılık su tercih edilmelidir.

Sıcak ve aynı zamanda soğuk su, saç derisine zarar verir. Dolayısıyla saçlarda kuruluk gibi pek soruna yol açar. Şampuandan sonra saç kremi uygulanması önerilir. Saç krem, saçın kuruluğunu gidererek saça yumuşaklık verir.

Saç kurutma makineleri kesinlikle yüksek sıcaklıkta kullanılmalıdır. Yüksek sıcaklık saçta kuruluk sorununu artırır. Bu nedenle, orta sıcaklıkta bir ısı ile kullanılması uygundur. Haftada bir kez olmak üzere mutlaka bir saç maskesi yapılmalıdır. Saç maskeleri, saç diplerine bakım yapar.Saçların kuruluk probleminden ve daha birçok sorundan kurtulmasını sağlar.

NE? NASIL?  Dikkat! Saç Yıkarken Farketmeden Yaptığınız 8 Büyük Hata

Saçlar güneşten korunmalıdır. Özellikle kuru saç tipleri güneş ışınlarıyla daha çok kurur. Bunun önlenebilmesi için de güneşe çıkılırken bir şapka takılması önerilir. Tüm bu sayılanlar kuru saç tipine sahip olan kişiler için büyük önem taşır.

Video: KURU VE YIPRANMIŞ SAÇLARA Evde Kesin ÇÖZÜM -MUCİZEVİ SAÇ BAKIM YAĞI- DOĞAL-Güzellik Bakım

Doğru Şampuan Seçimi

Kuru saç bakımında şampuan seçimi en önemli hususlardan bir tanesi. Kuru saç tipine sahip olanlar her şampuan türünü kullanmamalıdır.Bazı şampuan türleri, kuru saçların daha fazla kurumasına ve buna bağlı olarak saçın sağlığını kaybetmesine neden olur. Bu yüzden bu saç tipi için mutlaka özel şampuanlar tercih edilmelidir.

Bununla beraber, kuru saçlarında nem içerdiği unutulmamalıdır. Mevcut olan bu nem miktarı, saçın ihtiyacıdır. Saçların sıklıkla şampuan kullanılarak yıkanması saçın üretmekte olduğu doğal nem miktarını azaltır. Bu nedenle, çok sık saç yıkanılması kuru saçlar için doğru değildir.

Kuru Saçlara Yapılacak İşlemlere Dikkat

Kadınlar sıklıkla kuaföre gitmekte ve saçlarına çeşitli işlemler yaptırmaktadır. Ancak; kuru saç tipi olan kadınların özellikle bu konuya gereken önemi göstermeleri gerekir. Zira, kuru saçlar, yapılacak işlemlerden diğer saç tiplerine oranla çok daha fazla etkilenirler. Bu etkilenme de olumsuz yöndedir.

NE? NASIL?  Badem yağı ile saç bakımı nasıl yapılır? Saça faydaları nelerdir?

Boya, röfle, fön ve maşa gibi uygulamalar saçların yıpranmasına neden olur. Mümkünse bu işlemlerin uygulanmaması özellikle kuru saçların sağlığı bakımından gereklidir. Ancak; bu işlemleri yaptırmaya devam eden kişiler, bu işlem sürelerini belli aralıklarla yaptırmalıdır. Böylece, bu olumsuz etkinin en aza indirilmesi mümkün olur. Söz gelimi; iki günde bir fön çektirmek yerine üç gün arayla fön çektirilebilir.

Tarama ve Fırçalama

Kuru saç tipleri oldukça kırılgan yapıdadır. Diğer bir deyişle; hassastır. Bu tip saçların günde birkaç kez taranması ve fırçalanması kuru saçları tümüyle yıpranmasına ve kötü bir görünüm almasına yol açar.

Kuru saçlar için günde bir kez taranma yeterli olacaktır. Bu ikisinin kullanımında sert hareketlerden kaçınılmalıdır. Kuru saçlar, taranırken yumuşak ve nazik hareketlerle ve saçı bir parça nemlendirerek fırçalama yapılması gerekir. Aynı zamanda yumuşak fırçalar tercih edilmelidir.

Kuru Saç Tipleri için Doğal Öneri

 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı badem yağı
 • 1 fincan kadar kaynar su
 • 1 tatlı kaşığı ceviz yağı
 • Yarım tatlı kaşığı keten tohumu yağı
 • Yarım limonun suyu

Sayılan malzemeler bir kap içinde güzelce karıştırılır. Karışım, saç diplerine yedirilerek sürülür. Saçlar bir bone ya da streç yardımıyla sarılır. Yaklaşık bir saat kadar beklendikten sonra güzelce yıkanır. Bu saç maskesi, haftada bir kez olmak üzere düzenli bir şekilde saça uygulanırsa saçtaki kuruluk azalır. Saçın nem oranı engellenir. Saç yumuşar ve kuruluk sorunu ortadan kalkar.

NE? NASIL?  Genital bölge nasıl beyazlatılır?

Kuru Saçlar için Bal Maskesi

Bal maskesi, nemini kaybetmiş, yağ oranı düşük yani kurumuş saçlar için oldukça etkili bir saç maskesidir. Bir su bardağı ılık sütün içine iki çay kaşığı miktarınca bal ilave edilir. Bu karışım, öncelikle saç diplerine ve daha sonra tüm saça uygulanır. Bu şekilde yarım saat kadar beklenilir. Daha sonra iyice yıkanır.

Zeytinyağı ve Sirke Bakımı

Saç bakımının vazgeçilmez ürünüdür. Zeytinyağı saça en faydalı yağlardan biridir. Zeytinyağı, kuru saçların dostudur. Kuru saçların ihtiyacı olan bakımı sağlar.

 • Saçtaki kuruluğu giderir. Saça ihtiyacı olan yağ miktarını sağlar.
 • Saçın yumuşamasını sağlayarak saçtaki kopmaları önler.
 • Saç diplerini besler ve saçı gürleştirir.
 • Saçtaki nem dengesini korur.
 • Saçın daha canlı ve daha hacimli görünmesine yardım eder.

Bir miktar zeytinyağı bir kaba konur. Bir parça pamuk yardımıyla saç diplerine sürülür. Avuca bir iki damla zeytinyağı damlatılır ve saç uçlarına değdirilir. Böylece, saç dipleri kadar saç uçlarına da bakım yapılmış olur. Saç bir tülbentle sarılır. Bir saat kadar beklenilir. Daha sonra saçlar yıkanır.Haftada bir kez uygulanabilir.

Sirke, birçok bakım alanında kullanılmaktadır. Saçın durulama suyuna bir iki damla kadar sirke konulması yeterli olur. Sirke, saçın sağlığının korunmasında ve kuruluğun önüne geçilmesinde son derece etkilidir.