Kadınların kolajen ile saç bakımı nasıl yapılır? Konularına ilgisi çok büyük. Saç bakımında kolajenin önemi herkes tarafından bilinmektedir. Bu bağlamda kolajen bakımının doğru şekilde yapılması da ayrı bir öneme sahiptir. Saçlar, gün boyunca birçok faktöre maruz kalır. Yıpranır, kırılır, kopar ve dökülür. Kolajen miktarının azalmasıyla saçların sağlığı daha da zayıflar.

Kolajen Nedir?

Genel tanımı ile kolajen; vücutta cilt, eklem, kıkırdak ve tırnak dokusunda doğal olarak var olan bir proteindir. Vücutta var olan kolajen, 25 yaşı itibariyle azalmaya başlar. Dolayısıyla bu yaş itibari ile vücudun kolajen desteğine ihtiyacı fazlalaşır.Bu noktadan itibaren saç sağlığı için daha özenli olunması gerekir.

Video: Doğal Kolajen Tarifi ve Uygulaması Nasıl Yapılır?

Kolajen Kaybının Sebepleri

Yukarıda da belirtildiği gibi belli bir yaştan itibaren kolajen miktarında azalmalar başlar. Elbette bunun nedenleri vardır.

  • Çevresel faktörler
  • Çok fazla güneşe maruz kalmak ve korumasız bir şekilde güneşe maruz kalmak
  • Sağlıksız ve yetersiz beslenme
  • Sigara kullanımında kolajen miktarını azalttığı kanıtlanmıştır.
  • İşlenmiş şekerli gıda tüketimi
  • Hareketsizlik ve aynı zamanda yeteri kadar spor aktivitelerinin yapılmaması
  • Stres
  • Uyku düzeninin olmaması ya da uyku düzeninin bozulması
NE? NASIL?  Kuru şampuanlar saçınıza zarar verir mi?

Bu gibi faktörler kolajenin önemli miktarda azalmasına neden olmaktadır. Bu faktörlere gereken önem gösterilmesi oldukça önemli.

Saç Bakımında Kolajenin Önemi

Kolajen, saç sağlığı ve bakımı açısından olmazsa olmazlardan. Kolajen, saçın ana maddelerinden bir tanesidir. Kolajen bakımının yapılmadığı saçlar, cansız, güçsüz ve mat bir görünüm alır. Bunun yanı sıra; elektriklenme sorunu yaşanır. Saç kabarır ve şekil alması zorlaşır. Sonuç olarak saçlar sağlıksız bir duruma gelir Bu nedenle; saç bakımında kolajen faktörü unutulmamalıdır. Kolajen, saçların daha güçlü olmasını sağlar. Saçı ve aynı zamanda saç derisini tüm dış etkenlerden korur.