Özellikle zamanı olmayanlara kıvırcık saçlar hazırlık aşamasında büyük konfor sağlar. Yıka ve çık stiline uygun olan dalgalar, ısı kullanmadan da hoş bir görünüm sağlanabilir. Az malzemeyle kısa sürede yapılacak hazırlıklar mevsime, gidilecek yere ve seçilen kıyafete uygun olarak kullanılabilir. Kıvırcık saç nasıl yapılır?

Kıvırcık Saçlıların Bilmesi Gerekenler

Doğuştan doğal, dalgalı hatta kıvırcık saça sahip olanlar tarak seçimine özen göstermelidir. Geniş dişli taraklar hatta parmaklar dalgaların daha belirgin şekilde ortaya çıkmasında etkilidir. Bukleleri ortaya çıkaracak şampuan kullanımı banyoda buhar yardımıyla desteklenebilir. Durulama ve kurutma esnasında saçlara hassas davranmak ve buklelerin daha canlı görünmesini sağlamak, geceleri yatmadan gevşek topuz yapmak hoş ve sağlıklı bir görünüm için tavsiye edilir.

Kalem Tekniği

Kurşun kalemi saçlarınıza dalga vermek için kullanacağınız aklınıza gelir miydi? Saçlara nemliyken onarıcı bakım iksiri uygulanır. Fön makinesi yardımıyla kurutulan saçlar tutamlara ayrılır. Her bir tutam uzun kurşun kaleme dolanır. Sarılan kısımlar saç şekillendiricisi eşliğinde ısıtılır. Daha sonra diğer tutamlara geçilir. Biraz el becerisi gerektiren yöntem sık sık yapıldığı zaman daha hızlı bir şekilde tamamlanabilir.

NE? NASIL?  Yağlı Saçlardan Hemen Kurtaran Çözüm

Videoda kalemle nasıl yapıldığını izleyebilirsiniz…

VİDEO: SAÇLARIMI MAŞASIZ KALEM İLE NASIL KIVIRCIK YAPTIM?

  • Bir tutam saçınızı alıp, alt taraftan kaleme sarıyorsunuz.
  • Düzleştiriciyi ısıtıyorsunuz ve bastırıyorsunuz.
  • Saçlarınızı düzleştirmeden yapın, yoksa çabuk düşer.
  • Kalemle değil,  tahta kaşık ile yaparsanız daha kalın kıvırcıklar oluşturabilirsiniz.
  • Videoda tahta kaşık ile de nasıl yapıldığını görebilirsiniz.
  • Tüm saçlarınızı yapmanız hızınıza bağlı yarım saatinizi alabilir.

Saçları Örerek Kıvırcık Yapma

Kulak hizasından ikiye ayrılacak olan saçlar, ince tutamlar halinde örülür. Uygulama öncesi saç köpüğü kullanmak daha etkili bir sonuç için önerilir. Gece yatmadan önce yapılan örgüler sabah hazırlıklar bittikten sonra açılır ve ortaya çok güzel bir sonuç çıkar. Özellikle uzun saçlı kız çocukları için kullanılan yöntem sıkı ya da bol örgü kullanılarak uygulanır. Örgü stiline göre elde edilecek dalga boyu da değişecektir.

NE? NASIL?  Saç dökülmesine karşı en etkili şampuanlar hangileridir?

Bandana Tekniği

Uzun ve karmaşık bir yöntem gibi görünse de bandana tekniği evde kolay bir şekilde uygulanabilir. İşe saçlara şekillendirici köpük sıkarak başlanır.

Ardından;

  • Saç bandı alın bölgesine bağlanır
  • Saçlardan tutam alınır
  • Burgu yapılarak bandananın etrafından sarılır
  • Tüm saçlar bu şekilde bandana etrafında toplanır

Yaklaşık 5-10 dakika sonra tüm hazırlıklar bitirildikten sonra bandana çözülür ve etrafına sarılı olan saçlar doğal bir dalgaya kavuşmuş olur.

Sosis Bigudi Kullanımı

Pratik kullanıma ve etkili sonuca yardımcı olan sosis bigudiler kozmetik mağazalarında satılır. Hafif nemli olan saçlar tutamlara ayrılır ve her bir tutam sosis bigudiye sarılır. Bu işlemin gece yatmadan önce yapılması ve sabaha kadar saçın bu şekilde durması tercih edilir. Eski tarz süngerli bigudiler de aynı işi görecektir.

İzleyin: YENİ NESİL BİGUDİLERİ DENEDİM! | ISI KULLANMADAN SAÇ DALGASI NASIL YAPILIR?

Çift Topuz Tekniği

Son derece pratik olan bu yöntemin sonunda başarılı sonuçlar elde edilir. Saçlar ortadan ikiye ayrılır ve kendi içinde saat yönünde döndürülerek burgu topuz yapılır. Diğer hazırlıklara ve makyaja gereken zamanın ayrılmasına imkan veren yöntemde sabitleyici kozmetik ürünlerden yardım alınabilir. 5 dakika boyunca burgu topuz olarak kalan saçlar hazırlıkların tamamlanmasının ardından açılır ve geniş dişli bir tarakla şekil verilir.