İdeal kilo dediğimiz zaman sadece zayıflamak olarak algılanmamalıdır. Zayıflamak isteyeneler kadar kilo almak isteyen kitle de oldukça fazladır. Her insanın vücut sistemi, hormonları, genleri aynı olmadığı için aynı endekse sahip olmakta söz konusu değildir. Yıllar içerisinde de gelişen ve üreyen hastalıklarımızdan sebep de vücut ağırlığımız veya endeksimiz farklılık gösterebilir. Elbette ki en önemli unsur sağlıklı, dengeli ve düzenli beslenmektir. Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için hayatımıza dair birçok konuda dikkatli ve titiz davranmamız gerekir. Alışkanlıklarımızdan ödün vermemiz aynı zamanda kendimize spor yapmak için uygun bir zaman yaratmamız gerekir.

Kilo Alamıyorum Diyenler

Öncelikle amacı zayıflamak değil de kilo almak için olanlar. Ne yaparsam yapayım kilo alamıyorum diyenler. Çok fazla yiyorum yediklerim nereye gidiyor diyenler.

İnsan metabolizmasına bağlı olarak da kilo durumlarımız değişim göstermektedir. Spor yapmak sadece zayıflamak için değildir. Kilo aldıran egzersiz hareketlerine de başvurabilirsiniz. Peki, kilo almak neler yapmalıyım diyorsanız.

Şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. öğün sayısını arttırmak
 2. enerjisi yüksek besinler tüketmek
 3. egzersiz yapmak
 4. düzenli uyumak
 5. bol miktarda protein almak
 6. sigara içmeyin
 7. keratin kullanın
 8. plan ve program yapın
 9. diyetisyene başvurun

Eğer sizde kilo almak istiyorsanız birkaç maddede istikrarlı bir şekilde uyum sağlayarak mükemmel sonuçlar elde edebilirisiniz. Bunu tek başınıza başaramıyor veya da başaramayacağınızı düşünüyorsanız bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz. Diyetisyen sizin değerleriniz doğrultusunda size en uygun plan ve programı yaparak istediğiniz sonuçları elde etmenizde yardımcı olacaktır.

NE? NASIL?  3 Altın kural ile sağlıklı kilo nasıl verilir?

Video: Uzman Diyetisyen Zehra Bora | Kilo Alamıyorum! Ne Yapmalıyım? | #ZehraBora

Nasıl Sağlıklı Kilo Veririm

Tabi ki de herkes beğendiği elbisenin içerisinde vücut olarak bulunmak ister. Olay sadece elbisenin içine girebilmek değil sağlıklı bir hayattır. Kilo artışının en büyük sebebi dengesiz beslenmektir. İrademiz ile yemek konusunda kendimize hâkim olarak sağlıklı bir kiloda sağlıklı bir hayat sürdürebiliriz.

Fazla kilo kalp ve damar hastalıklarına sebep olmakla birlikte hareketsiz yaşam doğrultusunda birçok hastalığı beraberinde getirebilir. Şu sıralar kilo vermek için tüp mide ameliyatları yapılıyor. Bu ameliyatta midenin yarısı alınarak erken tokluk hissi sağlanıyor.

Fakat bu ameliyatlar riskli olmakla birlikte insan hayatına mal olabiliyor ameliyat sonrası daha zorlu bir süreçle karşı karşıya bırakabiliyor. Bu sebepten dolayı tokluk hissi veren yiyeceklerin tüketilmesi ilk tercihtir. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için alanında uzman kişilere danışarak bir spor ve diyet programı ile de istediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Egzersizlerle Sağlık

Evde yapacağımız egzersizler veya da spor salonlarında yapacağımız hareketler bize birçok konuda katkı sağlayacaktır. Daima dinç olmak, sağlıklı bir şekilde yaşamak için bir zorunluluk haline gelmelidir. Birçok hastalığın önüne geçerek birçok riski ortadan kaldırır. Sağlıklı egzersiz hareketleri ile kendinize yardımcı olabilirsiniz.

NE? NASIL?  Cilt bakım kozmetikleri cilde nasıl zarar veriyor?

O hareketlerden birkaçı şu şekildedir;

 1. Plank
 2. Şınav
 3. Kalça kası şekillendirme
 4. sukuat
 5. karın kası egzersizi
 6. esneme
 7. barfiks
 8. mekik
 9. germe hareketleri

Egzersiz hareketlerinin dışında kişilerin kendini bir spora adaması da oldukça önemlidir. Yukarıda saydığımız hareketler dışında gideceğiniz spor salonlarında uzman kişiler tarafından size en uygun zayıflama, kilo alma veya da sağlıklı yaşam için egzersiz önerilerinde sunulacaktır. Egzersiz yaparken en önemli kural verilen komutlara uymalı ve devamlı sürdürebilmektir.

Hangi Spor Sağlıklı Yaşamda Daha Etkili

Yapacağınız en ufak egzersiz veya spor hareketinin hayatınıza katkısını süreklilik halinde göreceksiniz. Bununla beraber küçük yaştan buyana veya da hayatınızın belli bir dönüm noktasında başladığınız spor dallarının da katkısı oldukça fazladır. Yüzme sporu vücutta bulunan bütün kasları harekete geçirir.

Aynı zamanda sakatlanma riski en düşük spor dalıdır. Kardiyo sporu olarak geçer ve vücuda bu anlamda büyük bir katkısı vardır. Hafif tempolu koşarak da spor yapma rutininizi ilerletebilirsiniz. Her gün düzenli olarak koşamasanız bile gün aşırı olarak koşmakta vücut direnci için oldukça önemlidir. Ve herkesin günlük hayatta yapması gereken en önemli spor yürümektir. Her gün ortalama yarım saat yürümek gerekir. Hareketsiz yaşamı geride bırakmak için yürüyüş yaparak işe başlayabilirsiniz.

Karbonhidratın Sebep Oldukları

Vücudumuz çeşitli bölgelerden oluşmaktadır. Her bölge eşit bir orantıya sahip değildir. Bir insanın göbeği varken bacakları ve beli zayıf olabiliyor. Ya da yüzümüz kilolu iken vücudumuz zayıf olabiliyor. Maalesef karbonhidratlı besinler güzel olduğu kadar zararlıdır da. Karbonhidratlar genellikle vücutta kiloya sebep olan ilk madde olarak yer alır. Tüketilen karbonhidratlar erimedikçe kilo artışına sebep olacaktır.

NE? NASIL?  Zeytinyağı cilde nasıl uygulanır?

Tükettiğimiz karbonhidratları eritmek için hareketli bir yaşama sahip olmamız gerekir. Aynı zaman da günlük hayatımız ve yaptığımız iş de bizim bölgesel kilo artışımıza sebep oluyor. Örneğin sürekli masa başı iş yapan birinin tükettiği yağlar sebebi ile tüm vücudu kilo alırken sadece kollarını kullanarak iş yapan veya hareket eden kişinin belden aşağısının kilo aldığını gözlemleyebilirsiniz. Bu tabi ki de kişilerin genleri, hormonları, işleri ve günlük yaşantılarıyla ilgili olarak da değişebilir. Karbonhidrat almak yerine protein tüketmek tavsiye ve tercih edilmelidir.

Bölgesel Zayıflama

Bölgesel zayıflama için farklı diyet ve beslenme programları oluşturularak uygulanır. Bunun yanı sıra birçok güzellik merkezinin kullandığı bölgesel zayıflama, incelme adına verdiği hizmetler son yıllarda oldukça fazla ve çeşitlidir. Zayıflatılmak istenen bölgeye uygun alet ile belirli yağlar ile uygulanan bir yöntemdir. Sizi baştan aşağı değiştirebilecek sonuçlara da ulaşabilirsiniz. Etkili sonuçlar elde edilebilir. Ama tabi ki de tek başına bir çözüm değildir. Bölgesel inceltme işlemi uygulanırken uzman kişinin tavsiye ve istekleri de uymak gerekir.