Önemli bir makyaj ürünü olan kapatıcılar tüm yüze nasıl uygulanır? Konusunda doğru bilinen yanlışlar var. Kapatıcı, makyajın çok daha iyi ve kaliteli olmasını sağlayan bir üründür. Ancak; yanlış kullanıldığında başarılı sonuca ulaşmak mümkün olmaz. Bu nedenle; diğer tüm makyaj ürünlerinde olduğu gibi kapatıcıların da tüm yüze doğru bir şekilde uygulanması gerekir.

Kapatıcı Nedir?

Ciltte var olan sorunların ve kusurların kapatılması için kullanılan bir üründür.

Kapatıcı Ne İşe Yarar?

Kapatıcılar pek çok sorunu görünmez kılarlar;

 • Gözaltı morluklar
 • Cilt lekeleri
 • Çiller
 • Siyah noktalar
 • Sivilceler
 • Kızarıklıklar

Bu gibi rahatsız edici ve sadece makyaj ürünleriyle kapanmayan sorunları kapatırlar.

Kapatıcı Tüm Yüze Nasıl Uygulanır?

Kapatıcı Tüm Yüze Nasıl Uygulanır?

Kaç Çeşit Kapatıcı Var?

Kapatıcıların farklı çeşitleri vardır. Herkes bu ürünün çeşitlerinin özelliklerine bakarak kapatıcı seçimi yapar. Yapılacak seçim, kişinin neye ihtiyacı olduğuyla ilgilidir. Söz gelimi; cilt lekelerini kapatmak için kapatıcılar olduğu gibi gözaltı morlukları için olanlar ayrıdır.

NE? NASIL?  Cilt tipine göre aydınlatıcı nasıl seçilir?

İzleyin: Tüm Yüze Uygulanabilen Göz Altı Kapatıcısı I Şeyda Erdoğan Denedi

Krem Kapatıcılar

İsmi gibi krem formu taşıyan bir kapatıcı türüdür. Krem kapatıcılar, belirgin ve daha koyu renklerde lekelerin kapatılması için tercih edilen bir kapatıcı üründür. Krem kapatıcıların kullanımı son derece kolay olmakla birlikte bu tür kapatıcılar doğal bir görünüm elde etmek isteyenlerin de tercihidir.

Kalem Kapatıcılar

Gözaltı bölgesi, küçük sivilce ya da kızarıklık gibi daha az belirgin olan kusurların kapatılmasında etkilidir. Cildinde bu tür küçük sorunlar olanlar bu ürünleri tercih ederler.

Pot Kapatıcılar

Dağılması son derece kolay ürünlerdir. Nemlendirme etkisi yüksek olan pot kapatıcılar stick kapatıcıya benzer bir yapı gösterirler. Yoğun bir kıvamda oldukları için ciltleri kusursuz göstermeleri nedeniyle en çok kullanılan kapatıcı türüdür.

Tüp Kapatıcılar

Yaşı daha ileride olan bireylerin kullanacağı ideal ürünlerdir. Bunun yanı sıra; cildi kuru olan kişiler de bu tip kapatıcıları tercih etmelidir. İsteyenler bu kapatıcı türünü fondöten ya da nemlendirici ile karıştırıp ciltlerine uygulayabilirler. Bu tip kapatıcılarında uygulanması son derece kolaydır.

NE? NASIL?  Genital bölge nasıl beyazlatılır?

Nand Kapatıcılar

Nand kapatıcılar, cildinde ciddi sorunları ve kusurları olan kişilerin kullanabileceği bir kapatıcı türüdür. Etkili sonuçlar elde edilmesini sağlar. Bu kapatıcı tipi oldukça hafif bir üründür.

Kapatıcı Tüm Yüze Nasıl Uygulanır?

Kapatıcı Tüm Yüze Nasıl Uygulanır?

Kapatıcı Nasıl Uygulanmalıdır?

Kapatıcıların cildi uygulanmasında belli adımların takip edilmesi gerekir;

 • İlk olarak cilt yıkanır. Zira cildin toz ve kirden arındırılması gerekir.
 • İkinci adım ise yüze güzel bir nemlendirici sürmektir. Nemlendirici sayesinde kapatıcı cilde çok daha kolay bir şekilde uygulanır. Bununla beraber, nemlendirici kapatıcının cilde daha iyi nüfuz etmesini sağlar.
 • Kapatıcı sürmek için fırça ya da sünger kullanılabilir. Bunların yerine parmak uçlarıyla da sürülebilir.
 • Kapatıcı uygulamalarında en çok dikkat edilmesi gereken nokta uygulanacak kapatıcı miktarıdır. Çok fazla miktarda kapatıcı uygulanması doğru değildir. Bu nedenle, fırçaya, süngere ya da parmak ucuna çok az miktarda kapatıcı alınıp cilde uygulanmalıdır.
 • Kapatıcının tampon hareketlerle cilde uygulanması gerekir. İçten dışa doğru tampon hareketlerle tüm yüze sürülür.
 • Bu adımlarla tüm yüze doğru bir şekilde kapatıcı uygulaması yapılır.
NE? NASIL?  Makyajda puslu görüntü nasıl sağlanır?

Kapatıcı Kullanımının Püf Noktaları

Kapatıcı kullanılırken bazı püf noktalara dikkat edilmelidir;

 • Kapatıcılar her zaman içten dışa doğru uygulanır.
 • Kapatıcı süngerle uygulanacaksa süngerin hafif ıslatılıp sıkılması önerilir. Yani sünger biraz nemlendirilmelidir. Böylece kapatıcı daha doğal duracak ve cilde yayılması kolaylaşacaktır.
 • Stick formda olan kapatıcı türleri yağlı cilde sahip olanların kullanması gereken ürünlerdir.
 • Kapatıcı tercih ederken el bileğinin iç kısmında deneme yapılmalıdır. Ten rengine en yakın kapatıcı tercih edilmelidir.
 • Bunların dışında güvenilir markaların ürünlerinin satın alınması da son derece önemlidir.