Her kadının, kadınlarda saç sökülmesine karşı kür önerileri ile ilgili bilgi edinmesi gerekir. Birçok faktöre bağlı olarak saçlarda sıklıkla bazen de yoğun bir şekilde dökülmeler yaşanır. Bu saç dökülmeleri saçlarda yaşanan sorunların habercisidir. Saçlar, saç derisinden kopması, saçın sağlığını yitirdiğini ve güçsüzleştiğini gösterir. Bu nedenle mutlaka bu dökülmelerin önüne geçilmelidir.

Elbette, bu problemin önüne geçilmesi için kadınların pek çok hususa dikkat etmeleri gerekir. Saç dökülmesinin engellenebilmesi için;

 • Stresten uzak durmak,
 • Beslenmeye dikkat etmek,
 • Saça mümkün olduğunda az işlem uygulatmak
 • Saçları kuruyken taramamak
 • Saçlara düzenli olarak bakım kürü uygulamak

Bunlara dikkat edildiği taktirde saç dökülmesi probleminden kurtulmak mümkün olur.

Kürlerin başarılı sonuç vermeleri için düzenli olarak bir süre boyunca uygulanması gerekir. Söz gelimi; bir iki kez uygulanıp bırakılması bakımın yarım kalması anlamına gelir. Bu durumda da başarılı sonuç almak mümkün olmaz.

İzleyin: Saç dökülmesine karşı yoğurt kürü

Kadınlarda Saç dökülmesinin Nedenleri

Yukarıda da belirtildiği gibi birçok sebeple saç dökülmeleri meydana gelir.

 • Hormon Dengesizliği
 • Saça uygulanan işlemler (Röfle,boya ve fön, maşa gibi)
 • Tercih edilen saç modelleri
 • Demir eksikliği ve anemi
 • B12 Vitamin eksikliği
 • Stres ve depresyon
 • Genetik faktörler
 • Hamilelik süreci
 • Mevsimsel etkiler
 • Yanlış saç bakımları

Bunun gibi daha birkaç neden sayılabilir. Elbette, bu nedenlerin ortadan kaldırılması saç dökülmelerinin azalmasını sağlar.Ancak; bunun yanı sıra; saçlara düzenli olarak doğru bakım kürlerinin uygulanması da son derce önemli.

NE? NASIL?  Saç neden dökülür? Saç dökülmesi nasıl önlenir?

Saç Dökülmelerine Karşı Etkili Kürler

Önerilen kürlerden biri seçilerek düzenli aralıklarla uygulanmaya devam edilmelidir. Böylece, saçların dökülmesi giderek yavaşlayacak ve normal dökülme seviyesine ulaşacaktır.

Badem ve Zeytinyağı Kürü

Badem ve zeytinyağı saçlar için en sık kullanılan yağlardandır. Sahip oldukları özelliklerle saçın sağlığına kavuşmasını sağlarlar. Bu yağlar saçların dökülmesini engellemekle birlikte;

 • Saçın güçlenmesini sağlarlar.
 • Saç diplerini güçlendirirler.
 • Saçlara hacim katarlar.
 • Saçın doğal nem dengesinin korunmasını sağlarlar
 • Saçların kuruluk problemini gidererek kırılmayı önlerler.
 • Saçın normalden çok daha parlak görünmesini sağlarlar.
 • Saçların daha hızlı ve sağlıklı uzamasına yardım ederler.

Badem yağı ve zeytinyağı haftada bir defa olmak üzere uygulanabilir. Bir miktar badem yağı ile bir miktar zeytinyağı karıştırılarak saça uygulanır. Karışım, parmak uçlarıyla masaj yapılarak saç diplerine yedirilir. Bu karışımdan çok az miktar alınarak saç uçlarına sürülür. Daha sonra saçlar, bir bezle bağlanır. Yaklaşık yarım saat kadar beklendikten sonra güzelce yıkanır.

Aloe Vera

Bitkisel çözüm önerileri denilince adından sıklıkla bahsettiren aloe vera saç dökülmelerine karşı da çözüm sunmaktadır. Aloe vera, saç derisini besler. Böylece saçın dış etkenlere karşı dayanıklılığı artar. Dayanıklı saçlar da saç dökülmesi yaşanmaz. Aynı zamanda, saçın nem dengesini korur ve saçın sağlıklı görünmesine yardım eder.

Karanfil Kürü

Çoğu insan tarafından bilinmese de karanfil saç dökülmelerine karşı oldukça etkin bir bitkidir. On beş kadar karanfil bir bardak su içine konur ve kaynatılır. Kaynama işlemi bittikten sonra karanfil suyu ılımaya bırakılır. Su ılındıktan sonra bu su ile saç derisine masaj uygulanır. Masaj yardımıyla bu su saç derisine yedirilir. On dakika kadar masaj yapılması yeterli olacaktır. Yarım saat kadar beklenir. Yine saç bir boneyle sarılabilir. Bu sürülen bitkinin saç derisine derinlemesine nüfuz etmesini sağlar. Daha sonra saçlar yıkanır. Bu kür sayesinde saç derisinde var olan tüm kaşıntı sona erer. Varsa saç derisi yaraları iyileşir. Buna bağlı saç dökülmeleri de sona erer.

NE? NASIL?  Zeytinyağı cilde nasıl uygulanır?

Çörek Otu

Çörek otu; mineral ve aynı zamanda vitaminler bakımından son derece zengin bir içeriğe sahiptir. A,B1,B2,B6,C vitamininin yanı sıra Beta Karoten barındırır. İçerdiği mineral ve vitaminler, saçın ihtiyaçlarını karşılar. Bu da saçların sağlıklı olması için takviyedir. Çörek otu; saç köklerinin canlanmasını ve güçlenmesini sağlar.

Saçı besler. Çörek otu kaynatılarak bu su ile saç diplerine masaj yapılır. Aynı zamanda çörek otu yemeklerde de kullanılabilir. Çörek otunun tüketilmesi, hem genel sağlık hem de saç sağlığı bakımından büyük fayda sağlar.

Sarımsak ve E Vitamini Kürü

Sarımsak, kokusundan dolayı saç bakımında tercih edilmese de saç bakımı ve sağlığında oldukça önemli etkilere sahiptir. En önemli etkisi, saç dökülmelerini ortadan kaldırmasıdır. Yani saç dökülmesini engellemektedir. Aynı zamanda dökülmüş olan saçların yerine yenisinin çıkmasını sağlar. Sarımsak, saç derisinde var olan toksinleri temizler saç derisini tüm toksinlerden arındırır.

NE? NASIL?  Tırnak şekline göre oje nasıl seçilmelidir?

Yeni ve sağlıklı saçlar çıkmasına zemin hazırlar. Bir ya da iki baş sarımsak blender yardımıyla ya da dövülerek ezilir. Suyu çıkarılır. Bir eczaneden satın alınmış E vitamini tüpü bu sarımsak suyuna ilave edilir. Bu karışım; saçın dökülmüş yerlerine ve saç diplerine uygulanır.

Saçlar bir bez ya da bone yardımıyla kapatılır. Yirmi dakika beklendikten sonra saçlar yıkanır. Bu kür, saç dökülmelerini önler. Bununla beraber; saç olmayan yani kel olan bölgelerde saç çıkmasını sağlar.

Argan Yağı Kürü

Saç bakımında en çok önerilen yağlardan bir tanesidir. Argan yağı; doğanın insanlara sunduğu mucizevi etkilere sahip bitkilerden bir tanesidir. Sahip olduğu özelliklerle saç derisinin onarılmasını sağlar. Onarılan bir saç derisinde saçlar çok sağlıklı ve dayanıklı şekilde çıkmaya başlar.

Bu nedenle, argan yağının onarılıcılığı son derece önemlidir. Bu yağ ile saçlara kür yapılmaya devam edildiği saç dökülmeleri son bulur. Zira, saçları güçlendirir. Saçlar eskiye göre çok daha canlı ve parlak bir görünüme kavuşur. Bir miktar argan yağı istenilen he hangi bir bitkisel yağ ile karıştırılır.

Bu karışım saç diplerine masaj yapılarak yedirilir. İsteğe göre saçların ucuna da biraz sürülebilir. Yarım saat kadar beklendikten sonra saç yıkanarak yağdan arındırılır. Haftada bir kez olmak üzere bu kür uygulanırsa aç dökülmeleri sona erer.