Her kadın mutlaka hayatının her anıda şık ve güzel olmak ister. Bunun içinde yapması gereken ilk başta cildini ışıltılı ve sağlıklı tutmaktır. Bunun içinde güzelliğimize, enerjimize ve sağlımıza dikkat etmeliyiz. Ancak maalesef ki gün içinde yaptığımız makyajlar ve geçirdiğimiz tempolu günlerin ardından bu pek de mümkün olmamaktadır. Hatta en büyük etken olan stres, cildimizi oldukça kötü anlamda etkilemektedir. Bizler birazdan sağlıklı ve güzel bir cildiniz olması için uygulamanız gerekenler bakımlardan bahsedeceğiz. Bakalım ışıltılı bir cilde nasıl sahip olunur? Şimdi birlikte inceleyelim.

Sağlıklı ve Işıltılı Cilt İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hayatımız her anı cildimize bakım yapmamız ve makyajsız gezmemiz pek mümkün değildir. Bunun için belli günler aralığında bakım yapmak size ve cildinize oldukça iyi gelecektir. İşte ışıltılı cilt için yapmanız gerekenler!

  • Cilt Türünü Keşfetmek,
  • Gün İçinde Dengeli ve Sağlıklı Beslenmek,
  • Cilde Uygun Maske Yapmak,
  • Düzenli ve Yeterli Uyku Almak,
  • Yeterli Spor Yapmak,
NE? NASIL?  Cilt Bakımı Yapan Fondötenler Nelerdir?

Oldukça yeterli bir adım olacaktır. Şimdi bu işlevleri daha yakından inceleyelim.

1- Cilt Türünü Keşfetmek

Öncelik olarak cildinize bakım yapabilmek için cildinizin hangi türe sahip olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Cilt tipiniz hakkında yeterli bilgiye sahip olmanız halinde, cildinize gerekli nemi sağlayabilirsiniz. Örneğin;

  • Normal bir cilde sahipseniz; en az sorunlu cilde sahipsinizdir. Çünkü ufak bir bakımla kolay bir ışıltı elde edebilirsiniz.
  • Kuru bir cilde sahipseniz; kolayca solgun gözükebilirsiniz. Kapsamlı bakım v düzenli olarak yapılan maskeler ile cildinizi canlı ve nemli gösterebilirsiniz.
  • Yağlı bir cilde sahipseniz; genel anlamda en sorunlu cilt tipidir. Çoğu zaman parlak gözükür ve genişlemiş bir gözeneğe sahiptir. Dikkatli temizlenmesi ve fazla krem kullanımından kaçınmalısınız.
  • Karma bir cilde sahipseniz; hem kuru hem de yağlı bir cilt olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden yüzeysel bakımlar ile cildinizi koruyabilirsiniz.
  • Hassas bir cilde sahipseniz; hassas ciltler hem kuru hem de kolayca mikrop kapabilir bir cilt türüdür. Bunun için doğru bakım ürünlerini kullanmak yeterli olacaktır.
NE? NASIL?  Cildimizi nasıl gençleştirebiliriz? Cilde gençlik ve ışıltı kazandıran yöntemler nelerdir?

Video: Çağla | Işıltılı Bir Cildin Sırrı | Güzellik-Bakım

2- Dengeli ve Gerekli Besinleri Tüketmek

Sağlık ve doğal gıdalar ile cildinize ışıltı sağlayabilirsiniz. Bunun için yağlı ve asitli ürünlerden kaçınmalısınız. Örneğin; limon, papatya, avokado, muz ve çilek tüketmek cildinizi oldukça parlak ve canlı gösterecektir. Çünkü bu gıdalar, hem doğal hem de cilt için ayrı bir özelliğe sahiptir.

3- Cilde Uygun Maske Yapmak

Evde kendinize harika maskeler hazırlayabilirsiniz. Cilt tipinizi minik testler ile öğrendikten sonra, düzenli maskeler ile dilediğiniz görüntüye kolaylıkla sahip olabilirsiniz.

4- Düzenli ve Yeterli Uyku Almak

Düzenli uyku her zaman kişiyi ayakta tutmakta olup, ışıltılı bir görünüme sahip olmanızı sağlamaktadır. Düzenli ve yeterli uyku alarak cildinizi daha sağlık gösterebilirsiniz.

5- Yeterli Spor Yapmak

Spor yapmanın aslında vücudumuz için ne kadar gerekli olduğunu hepimiz biliyoruz. Beden ve ruh sağlığımızı etkileyen en güzel aktivite spor yapmaktır. Dolayısıyla kendinize spor yapmak için mutlaka yeterli vakti ayırın. Böylece cildinizin bu etkiye ne kadar olumlu tepki vereceğine şahit olabilirsiniz.

NE? NASIL?  Pürüzsüz bir cilt için neler yapmalısınız?

Bahsettiğimiz yöntemler ile cildinizin yorgun, mat ve cansız görüntüsünden kurtulabilirsiniz. Bunlara ek olarak da bol su içmeyi ihtimal etmeyin. Unutmayın ki su, vücudumuzun adeta şifa kaynağıdır. Bol su tüketerek, vücudunuzu toksinlerden arındırabilir ve ihtiyacı olan nemi kendine doğal yollarla verebilirsiniz. Böylece ışıltılı ve sağlıklı bir cilt ile dilediğiniz herkesi etkileyebilirsiniz.