Bu yazıda 3 adımda saç uzatan bakım konusunda araştırma yapan herkesin merak ettiği soruların yanıtları paylaşılacaktır. Saç bakımı herkesin önem verdiği ancak bazı küçük hatalardan dolayı tam verim alamadığı bir işlemdir. Sağlıklı saçlara sahip olmak görünüş kadar önemli olduğu asla unutulmamalı ve yapılacak bakımın mutlaka sağlık ve görünüşü birlikte kapsamasına özen gösterilmelidir. Bu açıdan, saç bakımının bilimsel verilerle uyumlu olmasına ve hekimlerin önerileri doğrultusunda yapılmasına dikkat edilmelidir.

1- Saçınıza Uygun Şampuan Veya Sabun Seçimi

Saçlara uygun bir bakım yapmadan önce saç tipinin iyi tanınması ve buna uygun bir şampuan ya da sabun seçiminde bulunulması gereklidir. Saçlara zarar veren şampuan ya da sabunlardan özellikle uzak durulmalıdır. Doğal olduğu iddia edilen ve sağlık otoriteleri tarafından marka değeri verilmeyen hiçbir ürün satın alınmamalıdır.

Uzmanların önerileri doğrultusunda hareket edilerek doğru şampuan alınmalı ve şampuanların uygulanması da ancak hekimin önerileriyle yapılmalıdır. Alınacak şampuanın muhtevasında mutlaka doğal ürünler yer almalıdır. Özellikle, argan yağı, zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağı içeriğine sahip olan şampuanların her zaman faydalı olduğu akılda olmalıdır.

NE? NASIL?  Günlük Cilt Bakımı Rutini Nasıl Olmalıdır?

Son yıllarda, sarımsağın da saç uzamasında önemli bir fayda sağladığı klinik olarak kanıtlanmış olup, birçok firma şampuanlarına sarımsak özü eklemeyi ihmal etmemiştir. Bu açıdan, özellikle doğal ve besleyici ürünler içeren şampuan ve sabunların saçların uzamasında önemli bir rolü var.

İzleyin: Hızlı saç uzatmak için ne yapmak gerekir?

2- Dengeli ve Doğal Beslenmenin Saçlara Faydası

Birçok kişi saçlarının dökülmesini başka nedenlere bağlasa da sağlıklı beslenmenin saç bakımında ciddi bir önemi olduğu asla yadsınamaz. Bunun için mutlaka saç için gerekli vitaminleri içeren yiyecek ve içeceklerin tüketilmesinde fayda vardır. Özellikle, şekerli ve hamurlu gıdaların tüketilmesi saçlara ciddi bir zarar verir ve yağlanmayı önemli oranda arttırır. Bu açıdan, sağlıklı saçların ancak düzenli ve dengeli beslenen bireylerde olacağı unutulmamalıdır. Fazla kiloya sahip olan kişilerin saçlarının sağlığında sorun yaşamaları muhtemeldir. Bu açıdan, sağlıklı ve bakımlı saçlara sahip olan kişiler kilolarına da dikkat etmeli ve organik beslenmeye itina gösterilmelidir.

NE? NASIL?  Görenlerin Hayran Kaldığı En Modern Saç Modelleri

3- Saç Kırıkları Alınmalıdır

3 adımda saç uzatan bakım konusunda bir diğer önemli husus saç kırıklarının alınmasıdır. Kuaföre gidildiğinde özellikle kırık uçların alınmasında fayda olduğu vurgulanmalıdır. Saç kırıklarının ne zaman alınması gerektiği konusunda kesin bir süre verilemese de ortalama olarak 1,5-2,5 ay arasını kapsayan sürelerde kırıkların aldırılmasında fayda görülüyor.