Hassas ayaklara pedikür yapmak için gereken malzemelerin neler olduğunu biliyor musunuz? Ayrıca pedikür işleminin nasıl yapıldığı, işlem yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi konulara da dikkat etmek gerekir.

Hassas Ayaklara Sahip Kadınlara Pedikür Yapılırken Neler Kullanılır?

Pedikür işlemlerinde çeşitli malzemelerin gerekmesi olağan bir durum olduğu gibi, hassas ayaklara sahip kadınlar için de pedikür yapılırken kullanılması gereken farklı malzemeler vardır.

Bu malzemeler:

  • Tırnak makası
  • Çeşitli özelliklerde törpüler
  • Tırnak bakım serumları
  • Cila

Gibi malzemelerin bulunması gerekir.

Ayrıca; ayağın hassaslık durumuna ve pedikür ihtiyacı durumuna bağlı olarak, çeşitli ayak yumuşatıcı kremlerin de kullanılması gerekebilir.

Seyredin: Evde Pedikür Nasıl Yapılır? | Pedikür Yapımı

Hassas Ayaklara Sahip Kadınlara Pedikür Nasıl Yapılır?

Pedikür yapılmadan önce, acıma durumlarını en aza indirmek -hatta mümkünse önlemek- amacıyla krem uygulaması yapılır. Krem, masaj yapılarak ve parmak uçlarından topuklara doğru olacak şekilde yapılır. Daha sonra tırnakların uzun kısımları kısaltılmalı ve kısaltma işlemi ardından da törpü ile düz, pürüzsüz bir hale gelmesi sağlanır. Bu işlem tüm tırnaklar için tekrarlandıktan sonra, tırnak içi etlerinin alınması kısmına gelinir.

NE? NASIL?  Ev yapımı badem sütü nasıl yapılır?

Bu aşamada öncelikle tırnak kenarı etlerin gevşek bir hale gelmesi sağlanır. Daha sonra pedikür için kullanılan tırnak içi derisi kesme makasıyla fazla olan kısımlar alınır. Bu işlem de tüm tırnaklar için tekrarlandığı zaman, badem tırnak adı verilen bir görüntü ortaya çıkar. Daha sonra; isteğe bağlı olarak tırnak cilası veya oje uygulaması yapılarak işlem tamamlanır.

Hassas Ayaklara Sahip Kadınlara Pedikür Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dikkat edilmesi gereken en önemli durum, kullanılacak olan malzemelerdir. Pedikür malzemeleri, ayak durumuna göre boyutu değişen malzemelerdir. Kullanılacak olan malzemeler; hassas ayaklara sahip olan kadın için büyük veya küçük olmamalı, gereken boyutta olmalıdır. Törpü yapılırken gereğinden fazla aşıma yapılmamalı ve tırnak etine zarar verilmesi durumu olmamalıdır. Kullanılan cila kalitesinin veya ojenin iyi olması, ayaklara zarar verici veya tahriş edici olmaması gerekir.

NE? NASIL?  El, ayak ve bacak bakımı nasıl yapılır?

Hassas Ayaklara Sahip Kadınlara Pedikür Yapılırken Neler Yapılmaz?

Yapılmaması gereken ilk işlem, gereğinden daha fazla sert uygulamalardır. Bu uygulamalar sonucunda tırnakta oluşacak hasar, parmak kısmında bir yaralanma söz konusu olabilir. Bu durumları önlemek amacıyla, hassas ayaklara hassasiyet gösterilerek pedikür uygulamasının yapılması sağlanır. Ayrıca bakım için kısa zaman aralıkları tanınarak işlemler kolaylaştırılır.