Cilt bakımı hepimizin önem verdiği bir konudur. Sıcak yaz aylarında denize girip, havuza girip serinlemek isteriz ancak çıktığımız zaman güneşlenmek isteyebiliriz. Güneşlendikten sonra da cildimizde çeşitli belirtiler oluşabilir bu sebeple cilt bakımı yapmak isteriz. Peki, güneşlenme sonrası nasıl cilt bakım yapılmalıdır? Sorusu sürekli karşımıza çıkıyor ve bu soruya doğru cevaplar bulmaya çalışıyoruz.

Cilt Bakımı

Cilt bakımı niye önemlidir? Sorusu sürekli kafamıza takılan ve doğru cevaplar bulmaya çalıştığımız bir konudur. Vücudumuzda çok büyük bir organ olarak işlev gören derimiz vücudumuzun tamamını kaplıyor. Aynı zamanda bu organın dış ortamla çok fazla temas halinde olması da harap görmesine neden oluyor.

Bu sebeple mevsim değişmelerde en çok hasar alan dokudur. Havalar bu günlerde iyice ısınmaya başladı ve güneşin derinin tabakasını harap ettiğini fark ediyoruz bu sebeple çok iyi bir bakım yapmalıyız. Cilt çevreden gelen toz ve UV ışınları ile harap görür ve aynı zamanda kendi sebum salgısı ve makyaj gibi sebeplere bağlı olarak kirlenir.

NE? NASIL?  Yüzünüzde hint yağı kullanmanın faydaları nelerdir?

Video: Güneş Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Inna Aldinç

Cilt Bakımı Neden Önemlidir

Hem kadınlarda hem de erkeklerde cilt bakımı çok önemli bir yere sahiptir.

Peki, cilt bakımı neden önemlidir;

  1. Sağlığımız için
  2. Estetizm ve güzelliğimiz için
  3. Etrafa güzel görünmemiz için
  4. Vücudumuzun temizliği için
  5. Kaliteli ve temiz bir yaşama sahip olmak için
  6. Erken yaşlanmaya engel olabilmek için

Tüm bu sebeplere bağlı olarak cilt bakını çok iyi yapmamız gerekiyor. Unutamayalım ki her şey bizim elimizde.

Cilt Temizliğinin Amacı

Cilt temizliğinin amacı ciltteki çeşitli organizmaların vücuttan uzaklaştırılmasıdır. Aynı zamanda cildi ölü hücrelerden ve terleme sonucu oluşan atıklardan uzaklaştırmak çok önemlidir. Cildimizi makyaj kalıntılarından uzaklaştırmak ve temiz nefes almasını sağlamalıyız. Tüm bunlar sadece su ile temizleyemeyiz. Bu kir ve kalıntıları temizlemek için yalnızca suyun yeterli olamayacağı için genellikle sabun kullanmalıyız. Ama sabun da tek başına yeterli olmayacaktır bu sebeple temizleme işlemini sabun dışında temizleme etkisi olan ürünlerle ile yapmak en doğrusu olacaktır. Cildimizi temizlemek için ilk adımımız cilt köpüklerini kullanmak olacaktır cilt köpükleri vücudumuzdaki kirleri uzaklaştırmada bize çok yardımcı olacaktır. Aynı zamanda kullanacağımız ürünler cildimizi tahriş etmemelidir.

NE? NASIL?  Sağlık için ihtiyaç duyduğumuz pek çok şey doğada saklı! İşte o mucize yağlar

İnsan Neden Güneşlenmeye İhtiyaç Duyar

Dünyamızı ışık yönetiyor ama her seferinde güneşe bağlı kalmamamız söylenir. Güneşte aşırı kalmak bizi çeşitli hastalıklara sürükleyebilir bu nedenle güneş ışığının çok iyi ayarlanması lazımdır. Eğer güneş ışığına gereğinden fazla maruz kalırsak faydası yerine çok fazla zarar görürüz. Aynı zamanda güneş ışığı iyi ayarlanırsa D vitamini ile tümörlerin oluşmasını engeller ve sağlıklı bir yaşam sürmemizi sağlar. Güneş kanser hastalarının ömrünü bile uzatabilir.

Vücudumuz D vitaminine ihtiyaç duyar eğer D vitaminini yeterince almazsak çeşitli hastalıklara neden olabilir. Özellikle çocuklarda görülen D vitamini eksikliğine bağlı olarak raşitizm hastalığı bile görülebilir. Bu tür hastaların kemikleri çok zayıf ve güçsüzdür bu nedenle D vitaminine aşırı ihtiyaç duyarız. Tüm bu sebeplerden dolayı güneşi yeterince almak çok önemlidir bu nedenle güzel bir yüzmeden sonra güneş gözlüklerimizi takıp güneşlenip kemiklerimizi güçlendirelim.

NE? NASIL?  Bakımlı ellere nasıl sahip olabilirsiniz?

Peki, Güneşlendikten Sonra Cilt Bakımını Nasıl Yapmalıyız?

Güneşlenmeden önce mutlaka güneş kremi kullanmayı ihmal etmemeliyiz. Güneşlendikten sonra ise duş alıp cildimizi nemlendirmeliyiz. Güneş ışınları cildimizi kurutur bu sebeple duş alırken duş jellerini kullanmamız çok önemlidir. Aynı zamanda nemlendirici kullanmak çok önemlidir bu sebeple nemlendirici duştan hemen sonra kullanılmalıdır böylelikle duş sırasında vücudumuzda kalan nemi hapsetmiş oluruz. Ayrıca denize girdiğimiz zaman da cildimiz hasar görebilir. Deniz suyu cildi yıpratır ve denizden çıktıktan sonra duş almamız ve vücudumuzu deniz tuzlarından uzaklaştırmak çok önemlidir.