Makyaj çoğu bayanın vazgeçilmez şeylerin başında gelir. Çok çeşitli malzemelerle güzel gözükmeye yardımcı olur. Makyaj ürünleri ile birlikte kusurları kapatma imkanı sağlanır. Sadece normal makyajlar esnasında değil, sahnelere çıkan, oyunculuk yapan kişilere özel rollerine uygun makyaj yapmaları da mümkündür. Günümüz ortamında makyajın önemi ve ilgilileri artmaktadır. Kadınlar başta olmak üzere erkeklerde bu tarz işlere merak salmaktadır. Bu tarz makyaj seven kişiler sosyal medya hesaplarından makyaj yaparak beğeniye sunarlar. Lüks markaların yapmış olduğu ürünler vardır. Ürünlerin maaliyeti oldukça yüksektir fakat kaliteleri oldukça iyidir. Kuaför veya güzellik merkezinde yapılan makyajlar kalıcı ya da profesyonel makyajlardan oluşur. Peki, Göz Çevresine Makyaj Nasıl Yapılmalıdır?

Makyaj yapılan yerler şunlardır;

 • Göz makyajı
 • Dudak makyajı
 • Ten makyajı
 • Kaş makyajı
 • Vücut makyajı gibi birçok yerlere yapılmaktadır.

Göz çevresine makyaj nasıl yapılır detayları ile birlikte şöyledir;

 • İlk önce göz için uygun bir makyaj bazı kullanılmalıdır.
 • Makyaj bazı kullandıktan sonra ten rengine uygun gözaltı kapatıcı uygulanmalıdır.
 • Göz altı kapatıcısı göz çevresine uygulandıktan sonra pudra yardımı ile sabitlenir. Pudrayla sabitlemenin amacı sürülen gözaltı kapatıcılarının gün içerisinde akmasını önlemektir.

Video: Yeni Başlayanlar için Far Uygulaması | Pro Püf Noktaları

Gözlere Makyaj Nasıl Uygulanmalıdır?

Gözlere makyaj yapmadan önce uygun baz, uygun bir kapatıcı, pudra ve far paleti malzemelerinin eksiksiz halde hazır olması gerekir. Gidilecek mekana, giyilecek elbiseye göre göz makyajı yapılmalıdır.

NE? NASIL?  Yazın cilt lekelerine dikkat!

Gece makyajlarında genellikle ağır tonlar tercih edilir. Göz bölgesine uygulanan kontürler göz çevresini kalkık göstermeye yardımcı olur. Elbiseye uygun far paletinden renk belirlenir. Uygun far fırçası yardımıyla ilk önce açık bir ton dağıtılır. Fırça yardımıyla dağıtıldıktan sonra daha koyu bir ton seçilerek karıştırma fırçasıyla ürün dağıtılır ve gölge verilir.Bu sayede göz daha çekik hale gelmektedir. Göz makyajı bittikten sonra gözü belirgin hale getiren şey maskaradır. Kirpiklere uygulanan dolgun bir maskara yardımıyla gözleri daha ön plana çıkarmak mümkündür.

Makyaj çeşitleri ve detayları şunlardır;

 • Porselen makyaj
 • Günlük makyaj
 • ​​​​Gece makyajı
 • Show makyajı
 • Dizi makyajı
 • Kalıcı makyaj

Porselen Makyaj;

Porselen makyaj tarzı, yüksek kapatıcılığa sahip bir makyajdır. Ciltteki tüm kusurları kapatabilen tek makyaj türüdür. Bu etkiyi yaratmak için öncelikli olarak bunlara uygun ten ürünleri, kremler, bazlar ve kapatıcılar ayarlanmalıdır.

Ciltte oldukça uzun vadeli duran makyaj genellikle gece makyajları, özel davetlerde, düğünlerde kullanılır. Bu tarz ağır makyaj yapıldıktan sonra temizlenmeside iyi olmalıdır. Cilt hava almadığı için kirlenip sivilcelenebilme olasılığı oldukça yüksektir. Bu sebepten dolayı makyaj çıkarma mendilleri veya temizleme suları yardımıyla makyaj derinlemesine çıkarılmalıdır.

Günlük Makyaj;

Günlük makyaj, diğer makyajlara oranla daha hafif yapılıdır. Kullanılan ürünlerin kapatıcılığı daha azdır. Çok renkli ve ağır göz makyajı yapılmaz. Gözlere maskara uygulaması yapılarak gözleri ön plana çıkarmak mümkün olur. Dudaklarda genelde nude tonlar tercih edilir. Alışverişe yaparken, cafe ortamlarında, gezmeye giderken tercih edilir. Günlük makyajı gün sonunda temizlemek oldukça kolaydır.

NE? NASIL?  Siyah elbiseye uygun makyaj nasıl yapılır?

Gece Makyajı;

Gece makyajında kullanılan far renkleri oldukça gözleri ön plana çıkartacak tarzdadır. Bu tarz makyajın amacı daha çok yüz hatlarını belli etmektir. Şarkı, sanatçı, özel yemek veya davetlere katılan kişilerin tercih edebileceği makyaj türüdür.

Show Makyajı;

Show makyajı genellikle televizyon veya sinema dünyasının yapmış olduğu makyaj türüdür. Bürünülen modele ya da rollere göre uygun makyaj yapılmalıdır. Oldukça iddalı olabileceği gibi masum ve basitte olabilir. Sim, pul, taş vb. gibi kullanılan malzemeler çeşitlendirilebilir. Cilt teninden tamamen farklı renkte tonlarda uygulanabilir.

Kalıcılığı oldukça önemlidir çünkü show esnasında herhangi bir terleme sırasında boya akmamalıdır. Bu tarz makyajlarda görsel show çok önemlidir. Yapan kişinin profesyonel olması gerekmektedir. Her detayıyla özenle ilgilenmelidir.

Dizi Makyajı;

Dizi oyuncularının ciltleri televizyon ortamından dolayı kusursuz olmalıdır. Herkes bu kadar şanslı olmayabilir. Şanssız olan kişiler adına makyaj çok önemli bir detaydır. Makyaj malzemeleri cilt yapısına ve rengine kesinlikle uymalıdır. Ciltlerdeki kusurları kapatmak adına kalitesi yüksek kapatıcılar tercih edilmelidir. Ekran önünde cildin parlama yapmaması için pudralama yöntemi ile makyaja son verilmelidir.

Kalıcı Makyaj;

Kalıcı makyaj genelde çalışan bayanların ya da vakti olmayan kişilerin tercih ettiği makyaj türüdür. Kaşlar üzerine renk vermek, dudak rengini belirginleştirmek, renk tonuna uygun fondöten uygulamak için cilde kalıcılığı arttıracak cihazlar kullanılır. Bu tarz işlemleri uygulatırken dikkat edilmelidir çünkü cilde zararı oldukça yüksektir. Geri dönüşü olmayan cilt kanserlerine yol açabilir.

NE? NASIL?  Saç kırıklarından kurtulmak için tavsiyeler! Saçlar neden kırılır?

Ciltte sivilcelenme, dudaklarda şişlik, kabuk bağlama gibi sorunlara yol açabilir. Kalıcı cilt makyajların maaliyeti oldukça yüksektir ama kalıcılığı çok uzun değildir. Cilt kusurlarını örtmeye yardımcı ürünlerdir. Doktor veya güzellik merkezinde ustalaşmış, sertifikası olan kişilerin yapması güvenilirlik açısından önemlidir.

Makyaj doğru uygulandığında insanı güzelleştirme imkanı vardır. Yanlış uygulama yapıldığında ciltteki kusurlar kapatılsın derken daha çok belirginleştirme imkanı vardır. Makyaja başlanılmadan önce cilt temiz ve nemli olmalıdır. Cildin nemli olması uygulanacak ürünlerin daha iyi yedirilmesine yardımcı olur. Makyaj bazları ise makyajın temelini oluşturur. Cilde pürüzsüzlük vererek kusursuz makyaj yapmaya yardımcı olur.

Göz makyajı yapılmadan önce göze uygun baz uygulamak kullanılan far paletindeki renk pigmentlerini iyice dağıtmak için önemlidir. Makyaj fırçaları oldukça fazla çeşitlidir. Her fırça yerinde uygulanmalıdır. Göz makyajında dağıtma fırçası ve kris bölgesine uygulanacak fırça farklıdır. Kris bölgelerine uygulanan far renkleri gözleri gölgeli göstermeye yardımcı olur. Makyaj yapmak için belirli bir eğitim almak gerekir. Gerek ücret karşılığında gerek ise internet üzerinden videolar izleyerek profesyonelleşme imkanı vardır.