Cilt bakımında göz çevresi bakımı nasıl yapılmalıdır? Sorusu en sık karşılaşılan sorulardandır. Zira, yüz bölgesinde en hassas bölüm, göz çevresidir. Cildin en narin kısımlarından biri olan göz çevresinin bakımı özen ve dikkat gerektirir. Yanlış uygulamalar, hassas olan bu kısmı zedeleyebilir. Bu da göz çevresinin daha hızlı yıpranmasına ve kırışık oluşumuna yol açar. Dolayısıyla bu gibi olumsuzlukların yaşanmaması için göz çevresine özel bakımlar uygulanması gerekir.

Göz Çevresi Temizliği Nasıl Yapılır?

Göz çevresi temizliği önemsenmesi gereken bir bakım adımıdır. Gün boyu cilt gözenekleri tıkayan toz, kir ve kozmetik ürünler cilde zarar verir. Bu nedenle; mutlaka göz çevresi temizliği yapılmalıdır. Cilt temizliği yapılırken göz çevresi için de aynı cilt temizleyici ürünler kullanılır. Ancak; her ürün göz çevresi için uygun değildir. Göz çevresinin temizlenmesi için farklı ürünlerin kullanılması gerekir.

Uzmanlar göz çevresi temizliğinde temizleme sıvısı öneriyorlar. Temizleme sıvısı akışkan bir yapıda olduğu için gözün çevresini silerken cilde zarar vermez. Bu temizleme sıvısı bir parça pamuk üzerine dökülür. Pamuk göz çevresinde gezdirilir. Bu işlem çok yavaş ve nazik hareketlerle yapılır.

İzleyin: Pervin Dinçer | Evde Göz Çevresi Bakımı Nasıl Olmalı?

Göz Çevresi Nemlendirme

Göz çevresi temizliğinin ardından ikinci önemli adım bu bölgenin nemlendirilmesidir. Çeşitli faktörlere bağlı olarak kuruyan göz çevresi kırışık oluşumu için uygun bir ortam haline gelir. Bunların önlenebilmesi için bu bölgenin düzenli olarak nemlendirilmesi gerekir.

NE? NASIL?  Yağlı Saçlardan Kurtulacağınız Harika Çözüm

Bu bölgenin nemlendirilmesi için özel ürünler mevcut. Bu özel ürünler, cilde yoğun nem kazandırarak kuruluğu önlemektedir. Bunun yanı sıra; bu bölgelerin olduğundan daha canlı ve ışıltılı görünmesini sağlar. Bu noktada önemle belirtmek gerekir ki; seçilecek nemlendiricinin güvenilir markaların ürünü olmasına dikkat edilmesinde fayda vardır.

Göz Çevresi Bakımında Doğal Öneriler

Birçok insan, kozmetik ürünleri kullanmayı reddetmektedir. Kozmetikten uzak duranlar doğal ürünlerden faydalanarak göz çevresi bakımını yapabilirler. Yüzde yüz doğal olan ürünlerle hiçbir yan etki yaşamadan sağlıklı cilt yapısına kavuşabilirler.

Göz Çevresi için Hangi Doğal Ürünler Kullanılabilir?

Göz çevresi için birçok doğal maske önerilmektedir. Göz çevresi nemlendirilmek isteniyorsa bitkisel yağlar tercih edilmelidir. Bilindiği gibi bitkisel yağlar, doğal nemlendiricilerdir. Göz çevresi için;

  • Hindistan cevizi yağı
  • Argan yağı
  • Havuç tohumu özü yağı
  • Shea yağı
  • Kabak çekirdeği yağı

Göz çevresi için yumurta akı maskesi önerilmektedir. Bir yumurtanın akı alınır. Köpürünceye kadar karıştırılır. Bu karışım, göz çevresine sürülür. Aynı zamanda bu karışım tüm cilde de uygulanabilir. Yumurta akı, cilde sıkılık verir.

Göz çevresi için ikinci doğal ürün ise papatya çayıdır. Papatya çayı, gözlerde ve göz çevresindeki yorgunluğu alarak bu bölgeye canlılık ve ışıltı verir. Bir kabın içinde kaynayan suya bir miktar papatya eklenerek demlenir. Bir parça pamuk karışıma batırılarak gözlerin üzerine konur. On dakika kadar bekledikten sonra göz ve çevresi temizlenir.

NE? NASIL?  Dişlerimizi Temiz Tutmak İçin Neler Yapmalıyız ?

Göz çevresi bakımı için limon da etkili bir çözümdür. Yine bir parça pamuğun üzerine birkaç damla limon sıkılır ve göz çevresine sürülür.

Doğal ürünlerle bakım yapılırken göz çevresine nazik davranılmalıdır. Göz çevresini üzmeden ve incitmeden hafif hareketlerle bakım yapılması önemli. Bakım işlemleri sırasında göz çevresi zarar görmemelidir.

Göz Çevresi Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Doğal ya da kozmetik ürünler yardımıyla göz çevresi bakımı yapılması son derece önemli. Üstelik göz çevresi bakımının düzenli olarak yapılması gerekir. Ancak sadece ürünlerle bakım yapılması göz çevresi ve cilt için yeterli değil. Yapılan bakımların doğru adımlarla desteklenmesi gerekir. Eğer, gereken destek verilmezse yapılan bakımlar önemini yitirir. Bakım yapmanın yanı sıra; dikkat edilmesi gereken hususlar göz ardı edilmemelidir.

Uyku Düzeni

Göz çevresi bakımı ve sağlığı denildiğinde ilk sırada uyku düzeni yer alır. Zira, gözleri ve göz çevresini etkileyen ilk faktör; uykudur. Uyku düzeninin bozulması yani çok uyumak ya da yeteri kadar uyumamak göz çevresinin daha hızlı kırışmasına neden olur.

Göz altında belirgin morluklar meydana gelir. Göz çevresindeki bu olumsuz belirtiler kişini olduğunda daha yaşlı ve yorgun görünmesine sebep olur. Bu nedenle uyku düzeninin oluşturulması gerekir. Kişi, her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmalıdır. Aynı zamanda kaliteli uyku uyumalıdır. Bu şekilde göz çevresinin sağlığı korunmuş olur.

NE? NASIL?  Kapatıcı tüm yüze nasıl uygulanır?

Sağlıklı ve Doğru Beslenmek

Göz çevresine sadece dışarıdan bakmak göz çevresinden meydana gelen sorunları çözmez. Cildi bakımla iyileştirmek ve olabilecek sorunların önüne geçmek elbette önemli. Ancak; sağlıklı bir cilt için sağlıklı beslenmek gerekir.

Sağlıklı bir beslenme cilt sağlığını ve güzelliğini destekler. Bunun için öncelikle doğal beslenmek gereklidir. Bununla beraber; hazır gıdalardan uzak durulması da oldukça önemli. Mevsiminde ve taze meyve sebze tüketmek, asitli içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları içilmelidir.

Cildin ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin alımı cildin sağlığını ve güzelliğini destekler. Tüm bunlar göz önüne alınarak sağlıklı bir beslenme planı oluşturulur ve buna uyulursa göz çevresi sağlığı da korunmuş olur.

Su Tüketimi

Su tüketimi, sağlık için vazgeçilmezdir. Her birey, gün içinde yeterli miktarda su tüketmelidir. Cildin gerginliğini koruması, göz altı kırışık oluşumlarının engellenmesi, göz çevresi morluklarının giderilmesi için su içilmelidir. Aynı zamanda, su tüketimi cildin doğal nem dengesinin korunmasında da son derece önemli.

Cildi Güneşten Korumak

Göz çevresi için tehdit oluşturan unsurlardan bir tanesi de güneş ışınlarıdır.Güneş ışınları cilt tahribatlarına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra; güneşe direkt bakmak gözlerin sürekli kısılması anlamına gelir. Bu da göz çevresini yorar ve kırışıkların artmasına neden olur. Güneş gözlüğü ve güneş koruyucu kremler kullanmak bu olumsuzluğu önler.