Genital bölgedeki tüy temizliği kollar, bacaklar, koltuk altı gibi bölgelere göre daha hassas ve özen gösterilmesi gerekilen bir durumdur. Peki genital bölgeye epilasyon nasıl yapılır? Bu birçok insanın merak ettiği ve araştırdığı bir konudur. Ayda 1 defa veya 2 defa kişi ye göre değişen bu temizlik çok vakit almakta ve aynı zamanda insanı çok zorlamaktadır. Genital bölge temizliği yaparken çoğu insan acıdan şikâyet eder eğer sizin de böyle bir şikâyetiniz varsa şu yöntemleri deneyebilirsiniz;

  • Tüy dökücü krem
  • Jilet
  • Eldiven
  • Lazer makinesi
  • Epilasyon aleti
  • Ağda

Bunlar içerisinde tüy dökücü kremler kısa süreli bir temizlik sağlar ve her ne kadar can yakmasa da tüy dökücü kremler tüylerin daha sıklaşmasına ve yoğunlaşmasına neden olduğundan dolayı pek önerilmez. Bikini yani genital bölge tüyleri alınırken çok dikkatli olmak gerekir. Yapılacak en ufak hata bölgede mantar oluşmasına ve daha sonra egzama oluşumuna geçer. Bu durumda kişiyi epey zorlar.

Jilet ile Tüy Alma

Günümüzde birçok kadın bu bölgeyi jilet ile almayı tercih ediyor. Jilet hem acısız hem de kolay bir yöntemdir ancak jiletlerde tüylerin daha sık ve yoğun çıkmasına neden olabiliyor. Yani jilet ile alımda genital bölge kısa bir süre sonra tekrar tüylenmeye başlıyor jilet ile almayı tercih edenler bu uygulamayı sık sık devam ettirmelilerdir. Ancak ilginçtir ki jilet kullanımı bazı kadınlarda da tüylerin azalmasını sağlıyor.

NE? NASIL?  Günlük Cilt Bakımı Rutini Nasıl Olmalıdır?

Bu durum kişiden kişiye değişiklik gösteriyor. Günlük hayatta jilet pratik bir yöntem olarak tercih edilir. Jilet her kullanım öncesi ıslatılmalı ve aynı zamanda bölgeye hafif bir şekilde uygulanmalıdır. Burada en çok dikkat edilmesi gerekilen nokta ise hijyendir. Acısız olması nedeniyle ülkemizde çokça tercih edilir.

İzleyin: Lazer Epilasyon Bikini Bölgesine Yaptırmak Sağlık için Zararlı mıdır?

Ağda ile Tüy Alma

Ağda tarihin ilk çağlarından beri kadınların tüylerini almak için uyguladıkları yöntemlerin başında gelir. Kişi tercihine göre ister sıcak ağda isterse soğuk ağda bantlarını kullana bilir. Ağda biraz acılı bir yöntemdir ancak bir o kadarda etkili bir yöntemdir. Eğer genital bölgeye epilasyon nasıl yapılır? Sorusuna acısız bir cevap arıyorsanız kesinlikle bu yöntemi tercih etmemelisiniz. Ancak ağda ile tüylerden kurtulmak bölgenin uzun bir süre temiz kalmasını sağlar bunu da unutmamak gerekir. Ağda yaparken kullanılacak bezin ağda kâğıdı olması cilt sağlığı açısından çok daha önemlidir. Diğer bezler ciltte kaşıntıya kızarıklığa ve tahrişe neden olur. Ağda bölgeye olabildiğince ince sürülmelidir ve ağdayı çekerden tüylerin çıkış yönünün tersine çekmek tüylerin daha çok alınmasını sağlar.

NE? NASIL?  Erkekler saç bakımını nasıl yapmalıdır?

Epilasyon Makinesi ile Tüy Alma

Epilasyon makineleri de kılları aynı ağda gibi kökünden temizler. Epilasyon makinesini genital bölgede kullanırken oldukça dikkatli olmak gerekir. Küçük bir dikkatsizlik bölgede yaralanmaya sebebiyet verebilir. Epilasyon aleti ile genital bölgreyi temizlerken acı hissi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Ancak canı tez kişilerin bu makineyi kullanması pek önerilmez.

Video: Lazer epilasyon nedir? – Uz. Dr. Ayça Alan Atalay (Dermatoloji Uz.)

Eldiven ile Tüy Alma

Son yıllarda genital bölge tüy temizlemede ameliyat eldivenleri de çok kullanılır oldu. Bu eldivenler hem pratik hem de tüylerin azalmasında ciddi yardımcı oluyor. Ancak tüyleri almak biraz zaman aldığı için çok nadir insanlar tarafından tercih edilir.

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon sayılan bütün epilasyonlardan daha etkili ve kalıcı bir yöntemdir. Lazer epilasyonun kalıcı ve pratik olmasının yanı sıra ağrısız olması da son zamanlarda insanları bu yönteme daha da yakınlaştırmıştır. Ancak lazer epilasyon yaptırırken de dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır;

  • lazer epilasyon yapıldıktan sonra bölgeye peeling gibi cilt işlemleri yapılmamalıdır.
  • lazer epilasyon belirli aralıklarla düzenli bir şekilde yaptırılmalıdır ki etkisini daha rahat göstersin
  • lazer epilasyon yaptırdıktan sonra bikini bölgesinin direk güneşe maruz kalması bölgenin kararmasına neden olur.
NE? NASIL?  Yeni Başlayanlar İçin Makyaj Tüyoları! Güzellik İpuçları !

Genital bölgeye hangi epilasyon işlem yapılırsa yapılsın kişinin temizliğine her zaman çok özen göstermesi gerekir. Görüldüğü gibi genital bölge temizliğinde kişinin bir çok tercihi olup hangisini seçeceği tamamen kendine kalmıştır.