Birçok kadın, genital bölgedeki tüylenme konusunda sıkıntı yaşar ve bu durum çeşitli önlemler almak istemelerine neden olabilir. Konu ile bağlantılı olarak; genital bölgedeki oluşan tüylenmelerin önlenip önlenmeyeceği, yapılması gereken işlemlerin neler olduğu, nelerin kullanılması gerektiği ve dikkat edilmesi gereken durumların neler olduğu gibi konularda bilgi sahibi olunması gerekir.

Genital Bölgede Oluşan Tüylenmeler Önlenebilir mi?

Genital bölgelerde oluşan veya oluşmaya başlayan tüylerin önlenmesi mümkündür. Bu durumu sağlamak amacıyla yapılabilecek olan farklı işlemler olmakla birlikte, uygulanacak olan işleme bağlı olarak farklı sonuçlar alınır. Bazı durumlarda kalıcılık, bazı durumlarda ise geçici olarak tüylenmeden kurtulmak mümkündür.

İZLEYİN: TÜYLERDEN SONSUZA DEK KURTULMANIN EN UCUZ VE KOLAY YOLU!

Genital Bölgede Tüylenme Durumunu Önlemek İçin Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir?

Uygulanacak olan yöntemlerin farklı olması, gerekli malzemelerin de farklı olmasına neden olur.

Bununla birlikte, ihtiyaç duyulan başlıca malzemeler şu şekilde ifade edilebilir:

 1. Ağda
 2. Epilasyon cihazı
 3. Ev yapımı ağda için (şeker ve yumurta)
 4. Lazer cihazı
 5. Tüy azaltıcı losyon
 6. Tüy dökücü veya tüy köklerini zayıflatıcı losyonlar
 7. İp
 8. Eldiven

Gibi gereksinimlerin temin edilmesi gerekir.

Her malzeme aynı yöntem için kullanılmayacak olmakla birlikte, bazı malzemeler her yöntem için ortak olarak temin edilmelidir.

Genital Bölgedeki Tüylenme Durumunu Önlemek İçin Uygulanabilecek Yöntemler

Genital bölgede oluşan tüylenme durumunu önlemek amacıyla farklı yöntemler uygulanabilir. Bazı durumlarda kişinin kullanılan malzemeye alerjisinin olması, bazı durumlarda ise maliyet ve işlemin kalıcılığı gibi sonuçlar düşünülerek yöntem seçimi yapılır.

NE? NASIL?  Evde kolaylıkla yapabileceğiniz saç modelleri hangileridir?

Bu konuda uygulanan başlıca yöntemler şu şekilde ifade edilebilir:

 1. Lazer ile yapılan kalıcı tedavi
 2. Ağda kullanılarak yapılan ve belirli aralıklarla işlem tekrarına dayalı olarak uygulanan yöntem
 3. Epilasyon cihazları kullanılarak yapılan ve belirli aralıklarda tekrar gerektiren yöntem
 4. Eldiven kullanılarak yapılan ve kararma durumunu önleyen yöntem
 5. Ev yapımı ağda kullanılarak yapılan ve belirli aralıklarla tekrara ihtiyaç duyuran doğal yöntem

Olmak üzere, uygulanan farklı yöntemler vardır.

Uygulama aşamalarının doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi, işlemden alınacak verime doğrudan etki eden önemli bir faktördür.

Genital Bölgedeki Tüylenme Durumunu Önleme Yöntemleri

Uygulanacak yöntemlerden sıklıkla tercih edileni, lazerle tedavi yöntemidir. Bu işlem için lazer cihazı alınabileceği gibi, işlemi gerçekleştiren güzellik salonlarına da gidilebilir. Tüy köklerine yapılacak olan ışınlarla kökler yanar ve kalıcı olarak sonuçlar alınır. Genel olarak doğru uygulamalarla yüzde yetmiş oranında kalıcı bir verim alınır.

Ağda yapılarak tüylenme durumunu önlemek amacıyla, hazır ağda alımı veya ev yapımı ağda uygulaması yapılmalıdır. (Evde ağda yapımı için şeker ve yumurta akı çırpılarak bir tavada eritilir. Ilık haldeyken kullanıma hazır hale gelecektir.) Ağda uygulamasında, yapıştırılan bir miktar ağda; genital bölgedeki tüylenmenin tersi yönünde çekilir.

Bu işlem sonrasında tahrişi önlemek ve ağda kalıntılarını almak için zeytin yağı kullanılabilir. Tüylenmeler tamamen alınmakla birlikte, kalıcı önlemeyi yakalamak için tüy köklerini küçülten losyonlar da kullanılmalıdır.

NE? NASIL?  Deri yaşlanmasının hızını nasıl yavaşlatabiliriz?

Bir diğer yöntem ise, eldiven kullanarak önleme yöntemidir. Eldiven takılır ve tüylerin çekilmesi sağlanır. Ağda ile aynı acı düzeyine sahip olmakla birlikte, genital bölge kararmalarını önleyen önemli bir yöntemdir. Bu işlemin ardından da tüy azaltıcı losyon kullanılmalıdır.

Genital Bölgedeki Tüylenmeler Kalıcı Olarak Önlenebilir mi?

Tüylenmelerin kalıcı olarak veya bir süreliğine önlenmesi olmak üzere, iki ayrı sonuç alınabilir. Bu sonuçların ortaya çıkması ve kişiden kişiye göre değişmesi farklı sebeplerden kaynaklıdır. Kıl kökü yapısı ve güçlülüğü, bireyin hormon yapısı, stres durumu, uygulanan yöntem ve takviye olarak kullanılan losyonlar bu sonucun belirlenmesine neden olur. Gerekenlerin yapılması halinde, genel olarak önemli ölçüde önleme görülür.

Genital Bölgedeki Tüylenmeler Önlenirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Genital bölgede oluşan tüylenmeler, diğer bölgelere göre daha hassas malzemelerin kullanılmasıyla önlenmelidir. Kadınların vücudunun en hassas bölgelerinden bir tanesi genital bölgedir. Bu sebeple mikrop girişine bağlı olarak yaşanacak olan enfeksiyonlar, yaraların oluşması gibi sorunlar acı yaşanmasına neden olacaktır.

Acı veya sorunların yaşanmaması için, uygulanacak yöntemde kullanılan malzemelere karşı alerji durumu olmamalıdır. Malzemelerin hijyen durumuna dikkat edilmeli ve temiz bir ortamda kullanılıp saklanması gerekir. Ayrıca kıl kökü yapısının en iyi şekilde tespit edilmesi, tüylenme yönünün belirlenmesi de oldukça önemlidir. Yanlış yöne doğru tüy alımı sonucunda, kıl dönmesi gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

NE? NASIL?  Pembe tonlu mat ruj seçimi nasıl yapılmalıdır?

Evde uygulanacak yöntemlerde, tam anlamıyla tüylenmelerin alımı için ayna karşısında işlem yapmak daha kolay olacaktır. Bu durumların dışında dikkat edilmesi gereken önemli bir konu da, kullanılacak olan tüy azaltıcı ve tüy dökücü losyonların içeriğidir. Bazı losyonlar yalnızca kıl durumuna odaklanır ve genital bölge sağlığını ihmal edebilir. Sonuç olarak da enfeksiyonların yaşanması veya çeşitli yaraların oluşması kaçınılmaz olacaktır. Bu sebeple içeriğe dikkat edilmesi gerekir.

Genital Bölgedeki Tüylenmeler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Her kadının yaşamış olduğu bu durum, erken yaşlarda yapılacak olan uygulamalarla daha kolay önlenebilir. Ancak ergenliğe girilen ilk aylarda, vücut olduğundan çok daha hassas olacağı için kabarmalar veya yaralanmalar yaşanabilir. Bu sorunu en az seviyeye indirmek amacıyla, adet halinin geçmesinden sonraki üçüncü haftada tüylerin alınması işlemi yapılabilir.

Ayrıca, genital bölgede oluşan tüylenme durumu kilo ile de doğrudan alakalıdır. Kilo alımı sonrasında vücuttaki gözenekler sıklaşır. Sıklaşan gözenekler, tüylenme durumunun daha az ortaya çıkmasına neden olurken; zayıf ve daha rahat gözenek durumuna sahip olan bireylerde daha fazla tüylenme gözlemlenebilir.

Kilo değişimlerinde, genital bölgede yaşanan tüylenme durumuna müdahale etmek; vücudun yeni halinde tüylenme durumunun önlenmesi adına oldukça önemlidir. Genel olarak dikkate alınması gereken önemli durumlar bu şekilde ifade edilebilir.