Geçmişten günümüze makyajın değişimi yıllar geçtikçe önemli evreler atlıyor. Günümüze kadar evirilen bu makyaj uygulamalarını ise şu şekilde aktarabiliriz:

1930’lu Yıllar

1930’lu yıllarda kaşlar, çok ince, gözlerde de renkli tonlar kullanılıyor. Dudaklar ise dışarı doğru çizilmeye başlanıyor ve dudaklarda kırmızı, turuncu ve pembe renkler tercih ediliyor.

1940’lı Yıllar

1940’lı yıllarda kaşlar, doğal bir tarzda ince bırakılıyor. Göz makyajında ise toprak tonları kullanılıyor ve kuyruklu eyeliner tercih edilerek göz makyajı tamamlanıyordu. Rujlarda ise genellikle kırmızı renk tercih ediliyor.

Video: Makyaj Hakkında Her Şey ve Makyajın Tarihi

1950’li Yıllar

1950’li yılların makyajı günümüz makyajına çok yakın bir makyajdır. Kaşlar artık daha kalın kullanılmaya başlanıyor. Göz makyajında ise şampanya tonları ile hazırlanan bir zemin üstüne çekilen eyeliner ve dolgun kirpiklerle tamamlanıyor. Dudaklarda da kırmızı tonları kullanılmaya devam ediyor.

NE? NASIL?  Göz torbalarından ameliyatsız nasıl kurtulabiliriz?

1960’lı Yıllar

1960’lı yıllarda makyajda doğallık ön plana çıkıyor. Kaşlar daha kalınlaşıyor ve göz makyajı da 1950’li yıllardakine benzer bir şekilde yapılıyor. Dudaklarda ise pastel tonlara geçiş yaygınlaşıyor.

1970’li Yıllar

1970’li yıllarda daha belirgin değişiklikler yaşanmaya başlıyor.

Bu değişikliklerden ise şu şekilde söz edebiliriz:

  • 1970’li yıllarda kaşlar daha da kalınlaşıyor ve eyelinerlar da daha kuyruklu bir şekilde kullanılıyor.
  • Cilt tonunda ise koyuluk popüler olmaya başlıyor.
  • Aynı zamanda alt kirpiklere de daha fazla vurgu yapılmaya başlanıyor.
  • Dudaklarda doğal tonlar kullanılıyor fakat parlatıcı kullanılarak dudaklar daha da belirgin bir hale getiriliyor.

Bu değişiklikler ile birlikte makyaj algısı da daha fazla yaygınlaşıyor.

1980’li Yıllar

1980’li yıllarda dağınık ve kalın kaşlar oldukça popülerdir. Gözlerde de daha canlı ve parlak tonlar kullanılıyor, ayrıca siyah göz kalemi ile gözler çerçevelenerek bolca sim kullanılıyor. Dudaklarda ise parlak renkler ve dikkat çekici tonlar kullanılıyor.

NE? NASIL?  Göz çevresine makyaj nasıl yapılmalıdır?

1990’lı Yıllar

1990’lı yıllarda doğal ve ince yapılı fondötenler tercih ediliyor. Kaşlar inceliyor ve göz makyajında da genellikle bir ton kullanılıyor. Kirpiklere ise mümkün olduğunca daha az maskara sürülüyor.

2000’li yıllar

2000’li yıllarda göz kapaklarında renkli olan tonlarda farlar tercih ediliyor, kirpikler daha doğal bir biçimde hacimlendiriliyor. Dudaklarda parlatıcı kullanılması ise popüler bir hal alıyor.

Günümüzde uygulanan makyaj çeşitlerinde 2010’lu yılları, makyaj yönünden ikiye ayırmak mümkündür. Bu dönem için de kontürlerin kullanıldığı, kalın zemin ile birlikte kullanılan buğulu göz makyajını, doğallığın söz konusu olduğu ve genellikle de nude renklerin tercih edildiğinden söz edebiliriz.