Hamile insanların en çok merak ettiği konulardan biri olan ” Gebelikte epilasyon nasıl yapılır? ” sorusu olmaktadır. Birçok hamile kadın artan kıl büyümesinden mustariptir ve kıl büyümesi hamilelik hormonlarından da etkilenir. Nedeni, hamilelik sırasında değişen tüy yapısının yeni ve zayıf tüylerde bir artış olarak ortaya çıkmasıdır. Bu kılların çoğu doğumdan sonra kaybolur.

Bu nedenle, aslında doğumdan sonra epilasyonu ertelemek için daha uygun bir yöntemdir. Hamilelik sırasında lazer epilasyon bu küçük tüyleri olumsuz yönde etkileyecek ve tüyleri alma yeteneğini artıracaktır. Hamilelik sırasında lazer epilasyon tavsiye edilmez, çünkü aslında, modern epilasyon yöntemleri (lazerler ve elektroliz gibi) bebeğe herhangi bir zarar vermese bile epilasyon aşaması oluşacak küçük kılları güçlü yapabilir.

Video: Hamilelikte lazer epilasyon yaptırılabilir mi, bebeğe herhangi bir zararı, yan etkisi var mı?

Hamileyken Lazer Epilasyon Yaptırılır Mı?

Lazer ışığın enerjisini kullanan bir teknik olmaktadır. Üretilen elektromanyetik radyasyon, X-ışınlarında kullanılan X-ışınlarından farklıdır ve dokularda gerçekleştirilme özelliğine sahip değildir. Işık ışınının saçınızdan uzaklaşıp dokuyu alıp almayacağınız konusunda endişelenmenize gerek yok. Işık huzmesi sadece tedavinin yapıldığı bölgeye, örneğin sadece yüze etki eder ve etki alanı birkaç milimetre ile sınırlıdır.

Bu nedenle, rahimdeki bebeğe dokunmak veya zarar vermek imkansızdır. Benzer şekilde, radyo dalgaları kullanan epilasyon sistemlerinde bebeklerle ilişkili bilinen bir risk yoktur. X-ışını cihazlarına kıyasla, bu cihazlar daha düşük frekanslarda ve enerji radyasyonunda çalışır. Daha da önemlisi, bahsedilen radyasyon iyonlaşma özellikleri olmayan radyasyondur. İşlem tamamlandıktan sonra radyasyon olmaz. Bu nedenle, hamilelik sırasında kullanımla ilişkili bilinen bir risk yoktur.

NE? NASIL?  Cilt nasıl sıkılaşır? Evde cilt sıkılaştırma tüyoları

Elektroliz

Elektroliz, epilasyon için başka bir yöntemdir, biraz farklı bir yöntemdir. Burada, saç kökleri cilde yerleştirilen ince iğneler yardımıyla akım sağlayarak yok edilebilir. Elektroliz 100 yıldan uzun bir süredir kullanılmaktadır ve şu ana kadar hamilelik üzerinde olumsuz bir etkisi olmamıştır. Bununla birlikte, geç gebelikte meme başı çevresindeki saçlar için elektroliz önerilmez.

Bu öneri özellikle emzirmek isteyen hamile anneler için etkilidir. Benzer şekilde, son 3 aya girdikten sonra, karın üzerindeki saçın elektroliz edilmesi önerilmez. Son 3 ay içinde tehlikeli bir durumdaysanız, lütfen başlangıçta neden tehlikeli olmadığına karşı çıkmayın. Bunun nedeni bebeğe zarar verme riski değildir. Bu dönemde cilt, özellikle karın cildi çok hassas hale gelir.

Ek olarak, karın üzerindeki son işlemler bebeğin çok fazla hareket etmesine neden olabilir. Bebeğin rahat hissetmesi için son üç ayda elektrolize katılmamak en iyisidir.

Bebeğin hareketi ve operasyon sırasında hissedilebilecek hafif ağrı, hem bekleyen anneyi rahatsız edebilir. Elektroliz, uygun sıhhi ve steril şartlara sahip yerlerde yapılmalıdır. Aksi takdirde, herhangi bir programda olduğu gibi, enfeksiyon riski vardır.

Gebelikte Koyulaşan Cilt

Lazerler gibi kozmetikler hamilelik sırasında, özellikle koltuk altlarında ve genital bölgede bu kararmayı şiddetlendirebilir ve bu da ameliyatın verimliliğini azaltacaktır. Tüm bu nedenlerden dolayı, hamilelik sırasında, doğumdan sonraki altıncı haftadan sonra ve bebeğiniz büyüdükten sonra bile bireyler sürekli değişen hormon değerleri ve uykusuzluk ile ilgili problemleri olduğu için bu istenmeyen kıl işini biraz daha ertelemeleri daha doğru olacaktır. Hamile olduklarını fark etmeden lazer epilasyon yapanların herhangi bir sorun için endişe etmesine gerek yoktur.

NE? NASIL?  Makyajın En Güzel ve Doğal Hali Gizli Makyaj Tekniği

Gebelikte Tüylerden Kurtulmanın En Sağlıklı Yöntemi

Hamilelik sırasında fazla kılları ortadan kaldırmak için çeşitli yöntemler denemek gerekir. Jinekoloji ve IVF uzmanları bu operasyonlar için en iyi anne ve bebek sağlığı yöntemlerini açıklamaktadır. Ayrıca uzmanlar gebe insanları ” Herhangi bir yöntemin güvenli olup olmadığından emin değilseniz, lütfen o yöntemi denemeyin. ” şeklinde uyarıda bulunmuşlardır.

İşte o yöntemler şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Lazer Metodu:

Lazer epilasyonunun amacı kıldaki koyu pigmenttir ve kıl folikülleri termal veya mekanik olarak zarar görür. Hamilelik sırasında lazer epilasyon kullanmanın güvenli olduğu konusunda birçok araştırma mevcuttur. Bu nedenle, çoğu sağlık merkezi bu yöntemin kullanılmasını önerir, ancak bu yöntemin fetus üzerindeki etkisi hakkında tam bir bilgi yoktur.

  • İğneli Epilasyon:

Bu yöntemin fetus için güvenilir bir yöntem olduğu söylenir. Hala elektrolizi seviyorsanız ve bebeğinizi emzirmeyi planlıyorsanız, lütfen son üç ay boyunca göğse uygulamayın. Karın ayrıca hamileliğin sonunda hassaslaştığından, bu bölgedeki saçlar çok acı verici olabilir.

  • Termoliz:

Bu, yüksek frekanslı bir akım ile epilasyon. Başka bir isim ” flaş epilasyon ” şeklinde adlandırılır. Cihaz geçerli yoğunluğu otomatik olarak ayarlar ve kullanıcı ek ayar yapamaz. Ayrıca diyatermi veya radyo frekansı, kısa dalga veya yüksek frekans şeklinde de söylenebilir.

NE? NASIL?  Kuru saç bakımı nasıl olmalıdır?

Mevcut elektrolizde kimyasallar iletken olarak kullanılır. İğne elektrik enerjisini saç köküne aktarır ve saç kökünün “sodyum hidroksit” üretmesine neden olur. SH ısındığında, saç folikülü yırtılır. Bu, yanıklara neden olabilecek yavaş, ağrılı bir yöntemdir. Hamilelik sırasında bu yöntemin kullanılması tavsiye edilmez, çünkü akım hamile kadın ve cihaz arasında dolaşacaktır ve akım bebeği döndüren amniyotik sıvı yoluyla bebeğe ulaşacaktır. Çünkü amniyotik sıvı akımı iletir. Bu nedenle, hamilelik sırasında mevcut tedavi asla tavsiye edilmez.

  • Ağda:

Hamilelik sırasında cildiniz dış faktörlere karşı daha duyarlı ve reaktif olabilir. Bu nedenle, ağda kullanmadan önce ve sonra koruyucuları kullanmayı hatırlamak önemlidir. İdeal koşullar altında yapılırsa, bu ucuz ve güvenilir bir ağ yöntemidir.

  • Tüy Dökücü Kremler:

Tüy dökme kremlerinin içindeki endişeli maddeler arasında baryum sülfür tozu ve kalsiyum tiyoglikolat gibi kimyasallar bulunur. Bununla birlikte, bunları güvenli veya tehlikeli maddeler olarak kullanma konusunda hiçbir araştırma yoktur.

Herhangi bir kullanım yapmadan önce, cevap verip vermediğini görmek için az miktarda cilt uygulayın. Hava ile temas ettiğinde güçlü bir koku üreten kimyasallar alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu yöntemlerin hepsine karşı, gebe birey sakıncalı davranmalı ve en ufak bir sorunla karşılaştığında bir uzmana danışmalıdır.