Tırnak bakımı hem erkekler hem de kadınlar için oldukça önemli bir öz bakım sorumluluğudur. Tırnak bakımı ve temizliği herkes tarafından ihmal edilmeden yapılmalıdır. Bakımsız ellere sahip olmak kişi için oldukça kötü izlenim yaratılmasına sebep olur. Bu nedenle evde tırnak bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabını herkesi biliyor ve uyguluyor olması gerekir. Yine de ben evde tek başıma yapamıyorum diyenler için kuaförler bu konuda hizmet veriyorlar.

Evde El Tırnaklarının Bakımı

Özellikle kadınların oldukça özen gösterdikleri el tırnakları çok hızlı uzar. Bu nedenle kadınlar sık sık el tırnaklarının bakımını yapmak zorunda kalırlar. Sürekli olarak kuaföre para vermek istemeyenler evde kendileri tırnak bakımlarını yapıyorlar. El tırnak bakımı oldukça kolay ve pratiktir. Önemli olan düzenli olarak tırnak bakımını gerçekleştirmek. El tırnakları için herkesin zevki ayrıdır.

NE? NASIL?  Kendisiyle sevgili olacak erkeğe her yıl 470 bin TL verecek

İzleyin: Evde Manikürümü Nasıl Yapıyorum ? | EL BAKIMI

Bu nedenle tırnak kesiminin ne kadar olacağı kişiden kişiye göre değişir. Ancak çabuk kırılan veya güçsüz tırnakların kısa şekilde kesilmesi sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Tırnak kesiminde en önemli konu tırnakların derinden veya çok kısa kesilmemesi gerektiğidir. Çok kısa tırnak kesimi hem can yanmasına hem de tırnak diplerinin zarar görmesine neden olabilir.

Evde El Tırnak Bakımı İçin Tüyolar

Evde yapılan tırnak bakımı için genelde kadınların kullandığı püf noktalar bulunur. BU püf noktalar hem tırnakların sağlıklı olmasına hem de bakımlı gözükmelerini sağlar.

  • Tırnaklar vazelin ile nemlendirilerek güçlendirilir.
  • Tırnakları törpülerken mutlaka yatay şekilde törpülenmeli, tırnakta kalan ölü katmanlar törpü sayesinde alınmalıdır.
  • Uzun süre oje sürülen tırnaklar havası kalarak sararır. Bu nedenle sürekli oje sürülmemeli belirli aralıklarla tırnaklar doğal kullanılmalıdır.
  • Tırnaklarını yiyenler için acı oje kullanmak en pratik çözümdür.
  • Kullanılan asetonun ve ojenin kalitesi tırnağın sağlığını ve yapısını etkiler.
NE? NASIL?  Nail art (desenli tırnak) nasıl yapılır?

Gün içerisinde bulaşık yıkamak, temizlik malzemeleri ile temas içerisinde olmak tırnakların sağlığına zarar verir ve kırılmasına neden olur. Bu zararları en aza indirmek için besleyici oje kullanmak gerekir.

Evde Ayak Tırnaklarını Bakımı

Ayak tırnakları el tırnaklarına göre daha yavaş uzarlar. Ancak ayak tırnaklarının fazla uzaması beklenmeden kesilmelidir. Özellikle kış ayarlarında sürekli olarak kapalı ayakkabı ve çorap içerisinde havasız kalan tırnaklar yıpranır. Uzun ayak tırnakları ayakkabı içerisinde kişinin rahatsız olmasına, canının yanmasına neden olacağı gibi yanlış bir harekette tırnağın kopmasına dahi neden olabilecek olumsuz durumlar yaratabilir. Bu nedenle ayak tırnakları fazla uzamadan yine çok fazla derine inmeden kesilmelidir.