Akneler, vücudun neresinde olursa olsun her zaman can sıkar ve özellikle erkekler akneden nasıl kurtulabilir? Sorusu erkeklerin kafasında soru işareti yaratır. Akne; kıl köklerinin ve yağ bezlerinin tıkanması ile sonuçlanan ve sivilcelere neden olan yaygın bir cilt sorunudur. Eğer vücut çok miktarda cildi nemli tutan yağ üretiyorsa, ölü deri hücreleri gözeneklerin içine sıkışır.

Beyaz veya siyah noktalara neden olabilir. Ciltte yaşayan bakteriler de gözenek içinde sıkışır. Bu durum da iltihaplı sivilcelerin çıkmasına sebep olur. Genelde; yüz, alın, göğüs, üst sırt ve omuzlarda görülmektedir. Akneler her yaştan insanı etkilemekle birlikte, gençler arasında daha çok yaygındır.

Neler Akne Oluşturur?

Akneler her zaman can sıkar. Vücudun görülen yerlerinde ortaya çıkarak, dış görünüşü etkiler ve insanlarda güven sorunu yaşatmaya başlar.

Ölü deri hücrelerinin gözeneklere sıkışması ile meydana gelen aknelere şunlar sebep olmaktadır;

 • Çok fazla yağlı gıda tüketmek.
 • Yetersiz cilt temizliği.
 • Yetersiz su içimi.
 • Şekerli yiyecekler.
 • Gevrek ürünler.
 • Baharatlı yiyecekler.
 • Süt ve süt ürünleri.
NE? NASIL?  Sivilce ve aknelerden nasıl kurtulabilirsiniz?

Ayrıca hazır gıdalar ve hazır içeceklerde akne oluşumuna sebep olmaktadır. Çeşitli kızartmaların çok fazla tüketilmesi de akne oluşumuna yol açmaktadır. Akne sorununu çözmek için, hazır gıdalardan yeteri kadar uzak durmak gerekmektedir.

İzleyin: Sivilcelere Kesin Çözüm – Sivilcelerle Baş Etmenin 7 Yolu | Erkek Kafası

Erkeklerde Akne Oluşumu

Erkeklerde akne oluşumu, kadınlara nazaran daha azdır. Kadınlarda çıkan aknenin başlıca sebepleri; makyaj malzemeleri, cildin çok fazla yağ üretmesi ve yetersiz cilt temizliğidir. Erkeklerde ise; yetersiz bakım ve cildin çok fazla yağ üretmesi denilebilmektedir. Erkeklerde genellikle, yetersiz cilt bakımından oluşan akneler, çeşitli doğal yöntemler ile de geçebilmektedir. Erkeklerin yüz tıraşı olması, cildin sık sık yenilenmesini sağlamaktadır. Bu sebepten dolayı erkeklerde akne, çeşitli yöntemler ile kısa sürede geçebilmektedir.

Erkeklerin Akneden Kurtulmasının Yolları

Erkeklerin akneden kurtulması kadınlara nazaran daha kolaydır. Bunun en büyük sebebi sık sık tıraş edilen erkek yüzlerinin, ölü cilt hücrelerini yüzden atmasıdır. Bunun sonucunda ise, gözenekler açılır ve cilt tıkanması yaşanmaz. Erkeklerin akneden kurtulması için ise bazı yöntemler mevcuttur.

NE? NASIL?  Boyun kırışıklıkları nasıl giderilir?

Bu yöntemler şöyledir;

 • Bitkisel ürünler.
 • Devamlı yüzün sabunlanması.
 • Yüzün fazla kuru bırakılmaması.
 • Yüzün fazla yağlı bırakılmaması.
 • Yağlı gıdalardan uzak durmak.
 • Cilt bakımını bırakmamak.
 • Düzenli tıraş olmak.
 • Bol su içmek.

Su içmek vücutta bulunan yağ oranını dengeler. Bol su tüketen erkek bireylerin yüzünde sivilce miktarı olabildiğince az olmaktadır.

Aloe Vera Kullanmak

Erkekler için en ideal doğal yöntem, aloe vera bitkisini kullanmaktır. Bitkinin içerisinde bulunan jel, ciltte çıkan sivilcelere iyi gelmektedir. Ayrıca, siyah nokta ve aknelerin oluşmasını engellemektedir. Aloe vera bitkisi, cilt de oluşan oransız yağ düzeneğini dengeler. Akne ve siyah noktaların çıkmasına engel olur.

Bol Su İçmek

Bol su tüketmek, cildi her zaman nemli tutar. Cildin sürekli kuru tutulması da aknelere sebep olmaktadır. Ayrıca bol su tüketmek cildin yağ oranını düzenler. Fazla yağlı ciltler akne oluşmasına sebebiyet vermektedir. Bol miktarda su tüketimi cildi her zaman belli bir oranda nemli tutarak, akne oluşumunu engelleyecektir.

NE? NASIL?  Kapatıcı tüm yüze nasıl uygulanır?

Sivilceli Cilt Bakımı

Yüz, uygun sabunlar ile günde 2 defa, bir sabah bir akşam şeklinde yıkanmalıdır. Güneşe çıkmadan önce kesinlikle güneş kremi kullanılmalıdır. Doğal bir yöntem kil, haftada bir kez yüze ve akne oluşan yere maske tarzında uygulanmalıdır.

Kil Maskesi İle Akneden Kurtulmak

Doğal bir yöntem olan kil, aknelerin en büyük düşmanıdır. Akne sorunu yaşayan bireyler, sivilce durumlarına göre kil alarak, haftada en az 1 defa akne oluşan yere maske olarak kullanmaları gerekmektedir.