El,  ayak ve bacak bakımı yöntemleri nelerdir? Bacaklar, soğuktan veya sıcaktan kuruyup çatlayan eller ve ayaklar için uygun bakımlar, düzenli olarak yapılmalıdır. Ellerin bakımı oldukça önemlidir. Yüzümüzün dışında eller hava ile en çok temas eden bölgelerdir. Ellerin de düzenli bir şekilde bakıma ihtiyacı vardır. Hem estetik görünüm hem de sağlıklı olma açısından tırnaklar çok önemlidir. Tırnaklar birçok hasatlığın habercisi olabilir. Ayrıca bacaklarda oluşan selülitler de birçok kadın için oldukça büyük sorun oluşturmaktadır.

El Bakımı İçin Neler Yapılmalıdır?

Eller zamanla hava şartları ve ilerleyen yaş ile birlikte yıpranmaktadır. Bir takım uygun bakımlar ile ellerin kaybettiği nem geri kazandırmak mümkündür. El bakımı için yapılması gerekenler şunlardır;

  • Ellere düzenli olarak nem maskeleri yapılabilir. Her gün yapılan nemlendirme ile eller sıcak, soğuk gibi hava şartları, ayrıca diğer dış etkenlere karşı dayanıklı hale getirilebilir.
  • Peelingler yapılabilir. Böylece eller ölü derilerden arındırılmış olur. Yüzeyinde oluşan lekelerin zamanla kaybolmasını sağlar. Eller daha yumuşak daha pürüzsüz bir hal alır.
  • El yüzeyine seanslar uygulanabilir. Güneş lekelerinden, yaşlılık lekelerinden muzdarip olanlar uygun leke giderici seanslar yaptırabilir. Uygulanan seanslar ile kırışıklıklardan, lekelerden kurtularak daha genç bir görünüm elde edilebilir.
  • Protez tırnak ile tırnak kırılma problemi olanlar, tırnak yeme alışkanlığı olanlar bu sorunla baş edebilir. Bozuk görüntü ortadan kaldırılabilir.
NE? NASIL?  En Şehvetli Büyükanne ve Tam 48 Yaşında

Bunun gibi yöntemler ile el bakımları yapılmış olur.

İzleyin: Ayak Bakımı – Kozmetik Ürünler ve Doğal Yöntemlerle

Ayak Bakımı İçin Neler Yapılmalıdır?

Ayaklar gün boyu ayakkabı içinde kapalı kalmaktadır. Terleme, koku olmaktadır. Ayaklarda nasır, topuk dikeni, mantar siğil gibi birçok sağlık problemi yaşanmaktadır. Ayakların düzenli olarak suyla sabunla yakınması gerekir. Ayak bakımı için şunlar yapılabilir;

  • Ayakları her gün ılık suyla temizce yıkanmalıdır. Yıkama işlemi ardına mümkün olduğunca ayaklar iyice kurulanmalıdır.
  • Ayaklara ponza taşı kullanarak masaj yapılabilir. Nasırlı görünüm ortadan kalkmış olur. Ayak ölü derilerden arınır. Masaj sonrası ayaklar ılık suda bir süre dinlendirilmelidir.
  • Her gün yeni, temiz çorap giymek çok önemlidir.
  • Giyilen ayakkabıların temiz olmasına dikkat edilmelidir.
  • Sağlığı olumsuz etkileyecek ayakkabılar giyilmemelidir.
  • Ayakları uygun bir nemlendirici ile nemlendirmek gerekir. Uygulanan nemlendiriciler dış etkenlere karşı ayakları korumuş olur.
NE? NASIL?  Evde ayak bakımı nasıl yapabilirsiniz?

Ayak sağlığı çok önemlidir. Evde alınacak basit tedbirler ile ayak sağlığını korumak mümkündür.

Bacak Bakım Yöntemleri

Bacakların, genel sağlığının korunması, ilerde yaşanabilecek hastalıkların önüne geçmek için uygun bakımlar yapılmalıdır. Bacak bakımı için şu yöntemler uygulanabilir;

Pressoterapi Yöntemi

Bu yöntem bir tür basınç terapisidir. Lenf noktalarından başlar ayak tabanına kadar uygulanır. Vakumlu pompalar kullanılarak yapılır. Cilt altındaki damarlardaki kan akımını hızlandırmaktadır. Bu yöntem ile vücuttaki birikmiş ödem atılır.

Selülit Masajı

Selülit, bir çok kişide görülmektedir. Dolaşım bozukluğu sonucu ortaya çıkmaktadır. Öncelikle düzenli beslenme ve yapılan spor ile selülit sorunu ortadan kaldırılabilir. Bunun dışında Uygulanan selülit masajı ile de kan dolaşımı hızlanmaktadır. Bu girintili çıkıntılı görünüm masaj etkisiyle zamanla azalmaktadır. Selülit masajında çeşitli yağlar kullanılmaktadır. Limon, biberiye, kekik yağı gibi. Kullanılacak yağlar bir kapta ısıtılır. Ilık olarak selülit sorunu olan bölgeye sürülür. Dizden kalçaya doğru bir basınç uygulanır. Bu uygulanan masaj ile kan akışı hızlanmaktadır. Dairesel hareketler ile masaj işlemi yapılır. Masaj sonrası bacak streç flim ile sarılır. Yağların iyice nüfus etmesi sağlanabilir.

NE? NASIL?  Işıltılı bir cilde sahip olmak için neler yapmalıyız?

Bölgesel İncelme Yöntemleri

Vücuda gönderilen ses dalgaları, birikmiş olan yağları parçalamaktadır. Cildi sıkılaştırmaktadır. Ciltte oluşan elastikiyet kaybının önüne geçmektedir. Metabolizma hızlanarak, vücudun yağ yakmasına imkân sağlamaktadır.