Düşük göze sahip bireyler, düşük gözlere nasıl makyaj yapılır? konusunda bazı püf noktaları bilmelidirler. Gerekli olan malzemeler, yapılması gereken uygulamalar, doğal duran makyaj, püf noktalar ve dikkat edilmesi gereken durumlar, gibi başlıkların incelenmesi ve yapılacak olan makyajın bu bilgilere göre yapılması gerekir.

Düşük Gözlere Makyaj Yapmak İçin Gerekli Olanlar Nelerdir?

Düşük gözlere makyaj yapmak için gereken farklı makyaj yapmak için gereken farklı malzemeler vardır. Makyajın yoğunluk durumu, yüz yapısı ve beğeni algısına göre farklı malzemelere ihtiyaç duyulur.

Başlıca gerekli olan malzemeler şu şekilde özetlenebilir:

 1. Makyaj bazı
 2. Fondöten
 3. Maskara
 4. Eyeliner
 5. Takma kirpik (isteğe bağlı olarak)
 6. Göz kalemi
 7. Makyaj farı
 8. Göz makyajı sabitleme spreyi

Gibi gereksinimlerin temin edilmesi gerekir.

Uygulanması gereken adımlar, düşük gözlerin daha canlı durmasına neden olacak makyaj yapma adımlarıdır. Bu sebeple, kullanılacak olan malzemeler kadar uygulanması gereken adımlar da önemlidir.

Video: Düşük Gözler İçin Günlük Makyaj | Alev Karslı

Düşük Gözlere Makyaj Yapmaya Başlarken Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

Düşük gözler için yapılacak olan makyajlarda, diğer makyaj türlerinde olduğu gibi bir ön hazırlık durumu olmalıdır. Ön hazırlık aşamasının en iyi şekilde yapılması ve gözlerin makyaja uygun hale gelmesi, güzel bir görünüm açısından oldukça önemlidir.

Ön hazırlık yapım aşamaları şu şekilde ifade edilebilir:

 1. Göz makyajına hazırlık yapmak için ilk olarak genel hazırlık aşamasından başlanır. Bu aşamada yüz yıkanır ve nemlendirilmesi sağlanır.
 2. Nemlenme aşaması, cildin nemi içine almasını sağlamak amacıyla on dakika kadar sürmelidir. Göz çevresi daha hassas bir bölge olduğu için, nemlendirme sırasında özel göz çevresi kremleri kullanılabilir.
 3. Kirpiklerin, maskara ağırlığına karşın daha dayanıklı olmasını sağlamak; iyi bir ön hazırlık oluşturmanın temel kurallarından bir tanesidir. Bu aşamada, kirpiklere badem yağı uygulaması yapılarak hem daha dayanıklı hem de daha canlı olmaları sağlanabilir. Boş bir maskara kutusu içerisine doldurulan badem yağı, maskara fırçasıyla veya kulak çubuğuyla uygulanmalıdır.
 4. Gerekli olan cilt bakım ürünleri uygulanır ve on dakika kadar zaman geçmesi beklenir. Bu şekilde ürünler, cilt üzerine en iyi şekilde yerleşir ve makyaj daha canlı duracaktır.
NE? NASIL?  Dijital gülüş tasarımı nasıl yapılır?

Başlıca ön hazırlık aşamaları bu şekilde ifade edilebilir.

Ön hazırlık tamamlandıktan sonra, düşük göze en uygun olan makyajın yapılma aşamalarına geçilebilir.

Düşük Gözlere Makyaj Yapım Aşamaları

Makyaj yapmak için en uygun hale getirilen cilt, fondöten yardımıyla eşit renk dağılımına sahip olur. Gözler için özel yapılı ve genel olarak daha aydınlık duruş veren fondöten seçilir ve uygulanır. Uygulama yaparken bastırarak veya sürükleyerek uygulama yapmak doğru olmayacaktır.

Tampon hareketlerle ton eşitliği sağlanır. Daha sonra göz farı, göz bitiş hizasından kaşlara doğru olacak şekilde uygulanacaktır. Bu alana uygulanan tonlar, uygulanmak istenen diğer tonlardan daha koyu renkte durmalıdır. Daha sonra göz bebeği hizasında olacak şekilde orta kısma ve göz başlangıç kısmına olmak üzere hayali alanlar oluşturulur.

Orta alana en parlak far tonu ve diğerlerinden biraz daha açık renkte olacak şekilde uygulama yapılır. Başlangıç alanına ise orta ton far uygulaması yapılarak en son aşamada her biri iç içe dağıtılarak doğal bir duruş elde edilir. Far kullanımı tamamlandıktan sonra, eyeliner uygulaması yapılmalıdır.

NE? NASIL?  Bal ile yüz maskesi nasıl yapılır?

Düşük gözlerin daha canlı olması amacıyla; kuyruklu, yukarı doğru ve orta kalınlıkta bir eyeliner uygulaması yapılır. Bu aşamadan sonra, maskara uygulaması yapılmalıdır. Kirpik diplerinden başlayarak zikzak yapılarak uygulama yapılır ve üzerine, isteğe bağlı olarak takma kirpik takılır. Göz makyajı sabitleme spreyi de kullanılarak işlem tamamlanır.

Düşük Gözlere Makyaj Yapılırken Bilinmesi Gereken Püf Noktalar Nelerdir?

Düşük gözlere uygulanacak olan makyajın amacı, gözlerin yorgun görüntüden kurtulmasını sağlamaktır. Bu sebeple; kullanılan renk tonlarına makyajın koyuluk tonunun ayarına ve özellikle de eyeliner uygulamasına dikkat etmek gereklidir.

Gözlerin daha büyük durmasını sağlamak, düşük gözler için uygulanacak olan makyajlarla daha kolaydır. Bu sebeple düşük gözleri, büyük ve güzel gözlere çevirmenin mümkün olduğunu bilmek gerekir. Ayrıca, kullanılacak olan maskaralar için farklı renk tonları vardır. Makyaj yapacak olan bireyin kirpik rengi belirlenmeli ve bu renge uygun olacak şekilde maskara uygulaması yapılmalıdır. Önemli bir püf nokta ise, göz makyajı sabitleme spreyinin kullanım zamanı ile alakalıdır.

NE? NASIL?  Profesyonel görünen dumanlı göz makyajı nasıl yapılır?

Kullanılacak spreyin göze belirli bir mesafeden, göz kapalıyken uygulanması gerekir. Gereğinden daha yakın mesafede yapılan uygulamalarda makyaj akabilir ve bozulabilir; gereğinden uzak yapılan uygulamalarda ise makyajın istenilen kadar iyi sabit kalamama gibi bir durumu oluşabilir.

Bu sebeple ortalama olarak iki karış uzaklıktan uygulama yapılmalıdır. Ayrıca, düşük gözler için yapılacak olan göz makyajında; cildin hazırlığı tamamlandıktan hemen sonra göz makyajına başlanır. Cilde fondöten dahi uygulanmaması gerekir. Çünkü, göz makyajında kullanılan malzemelerin dağılma ve bulaşma ihtimali bulunur. Böyle bir sorun yaşandığında fondötenin çıkarılıp uygulanmasına neden olunmak istenmez.

Düşük Gözlere Doğal Makyaj Nasıl Yapılır?

Düşük gözlere yapılacak olan makyajlar, tonlama durumlarına göre doğal veya daha belirgin makyajlar olabilir. Bu aşamada doğallığı yakalamak amacıyla, kullanılan tonların koyuluğunu azaltmak gerekir. Genel olarak daha açık tonların kullanılmasına karşın, bu far çeşitleri arasında en koyu olanın en dışa uygulanması durumuna önem verilmelidir.

Bazı durumlarda daha doğal olmak amacıyla fark uygulamasına da gerek yoktur ancak bu durumda da eyeliner gerekir. Kullanılan eyelinerin daha ince bir şerit halinde uygulanması, doğal bir görünüm elde etmek adına oldukça önemlidir. Bununla birlikte, uygulama şekli olarak kuyruklu bir halde uygulanması ve biraz uzun kullanılması; düşük gözlerin canlı durmasına neden olacak önemli bir detaydır.