Hiç kuşkusuz ki her kadın bakımlı bir vücuda sahip olmak istemesinin yanında duştan sonra vücut bakımı nasıl yapılır? gibi bakım önerilerini uygulamak isterler. Sıcak yaz aylarında özellikle tüm ciltlerin bakıma ihtiyacı vardır. Hele ki birçok kadın duştan sonra vücut bakımına gereken özeni göstermek zorundadırlar. Duştan sonra kimi ciltlerde aşırı bir kuruluk ve beraberinde kaşıntı meydana gelebilir.

Cilt kuruluğunun önüne geçebilmek, cildin banyo suyuna karşı olan hassasiyetini önlemek amacıyla duştan sonra vücut bakımı oldukça önemlidir. Çünkü kadınlar genelde sıcak yaz aylarında kısa elbiseleri ve şortları iyi taşıyabilmek için vücutlarını nemlendirmeyi dolayısıyla bakımlı vücuda sahip olmayı isterler.

Duştan Sonra Vücut Bakımı Yapmanın Kişiye Faydaları Nelerdir?

Duştan çıktıktan sonra sıcak suyun etkisiyle cilt üzerinde kuruluklar oluşabilir. Duş sonrası vücuttaki tüm gözenekler açılır. Ve kişinin vücudunda kirlerden arınmanın verdiği bir rahatlama meydana gelir. Vücut bakımında ilk olarak vücudu tam anlamıyla cilt tipine uygun bir nemlendirici kremle nemlendirmek gerekmektedir. Ardından kişi isterse yine kendi vücut tipine uygun besleyici ve nemlendirici vücut yağlarını da kullanabilir. Hiç kuşkusuz vücut yağları cildin ve vücudun tamamen pürüzsüz olmasını sağlar.

NE? NASIL?  Selülit azaltıcı gıdalar hangileridir?

VİDEO: DUŞ SONRASI BAKIM RUTİNİM (SAÇ & CİLT)

Hangi Ciltler Duştan Sonra Bakıma İhtiyaç Duyar?

Genelde tüm vücut tipleri duş sonrası nemlendirici bir kreme ihtiyaç duyarlar. Fakat sanki sadece kuru ciltlerin bakıma ihtiyaç duyması konusunda kişilerde yanlış bir algı oluşmuştur. Halbuki karma ve yağlı ciltlerinde duş sonrası bakıma ihtiyacı vardır. Her ne kadar bu cilt yapılarında çok fazla kuruma olmasa da elastikiyet ve sıkılık kaybına karşı olan bakım ürünlerinin kullanılması gerekmektedir. Karma ve yağlı ciltlere yönelik nem veren ve aynı zamanda cildi sıkılaştıran losyonlar cildi yatıştırarak sıkılığını korumaya destek verir.

Ne Tür Kremlerle Duş Sonrası Vücut Bakımı Yapılmalıdır?

Yaz aylarında deniz, güneş ve kum üçlüsü kişilerin ciltlerinde kurumalara neden olabilir. Sadece duş sonrası değil, havuz ve deniz sonrasında da vücut tipine göre bakım yapılması gereklidir. Elbette duş sonrası açılan gözenekler ve cildin parlaklığını korumak için nemlendirici krem ve losyonlar büyük yer tutar.

NE? NASIL?  Uzun kirpiklere nasıl sahip olabiliriz?

Ayrıca:

  • Hindistan cevizi yağı ve susam yağı gibi bitkisel içerikli yağlardan da vücut bakımında yararlanılır.
  • Duş sonrası vücuda avokado yağı sürmek ve bu yağı kollara, boyun bölgesine sürmek yaşlanma belirtilerini geciktirecektir.
  • Duştan sonra yine bebek yağını tüm vücudunuza sürmek vücudunuzun pürüzsüz olmasını sağlayacaktır.

Tüm bu bakım önerileri vücudunuzun nemli kalmasını sağlayacaktır. Böylelikle nem alan cilt dokusu güçlenir ve cildiniz parlak bir görünüme kavuşur. Ayrıca duş sonrası gözeneklerin tam anlamıyla açılması yapacağınız vücut bakımlarının tam olarak etkili olmasını sağlar.

Banyo Sonrası Cilde Maske Yapmak

Duş sonrası genelde sıcak suyun ve buharın etkisiyle siyah noktalar ve gözenekler tam anlamıyla açılacağından duş sonrası mutlaka vücuda nem verilmesi gereklidir. Çünkü açılan gözenekler nem kaybetmeye eğilimlidir. Dolayısıyla cilt gerekli nemi almadığı zaman kuruluk ve gözeneklerde derinleşme olmasına neden olur.

NE? NASIL?  Yeni Başlayanlar İçin Makyaj Tüyoları! Güzellik İpuçları !

Banyo sonrasında cilde maske yapmanın faydaları şunlardır:

  • Cilt duş sonrası buharın etkisiyle yumuşar, gözenekler açılır ve maskeye uygun hale gelir.
  • Duş sonrasında sıcak su ve buhardan etkilenen cilt bu olumsuz etkilerden maske yoluyla kurtulacaktır.
  • Duş sonrası kurumaya eğilimli cilt maskenin vereceği nem sayesinde oluşabilecek kaşıntı ve tahriş önlenmiş olur.

Cilt maskesi yapmak için en uygun zaman duş sonrasıdır. Böyle zamanlarda cildinize yapacağınız her işlem etkili olacaktır.