Sağlıklı ve güzel görünen bir cilde herkes sahip olmak ister. Her şeyden önce sağlıklı olmak çok önemlidir. Güzel bir cilt için sağlıklı bir vücut gerekir. Dengeli beslenmek, sağlıklı bir psikoloji ve düzenli bir yaşam tarzı bile güzel bir cilt için büyük önem taşımaktadır. Kendinize iyi baktıktan sonra cilt temizliğinize, bakımınıza ve makyajınıza önem vermelisiniz. Cildiniz için doğru ürünleri kullandığınızda pırıl pırıl ve sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Cilt Tipine Göre Bakım

Öncelikle doğru bir cilt bakımı için cilt tipinizi bilmeniz gerekiyor. Cilt tipleri, yağlı, karma ve kuru olmak üzere üç tiptir. Yağlı ve karma ciltleri daha çok temizlemek gerekir. Kuru ciltleri ise daha fazla nemlendirmek gerekir. Elbette her cilt tipi mutlaka doğru nemlendiriciyle nemlendirilmelidir. Örneğin yağlı ve karma ciltler için su bazlı nemlendiriciler uygundur. Kuru ciltler ise daha yağlı olanları kullanmalıdır. Ancak, el, yüz ve vücut için ayrı kremler kullanılmalıdır. Her bölgenin yapısı farklı olduğu için özel kremler kullanılmalıdır. El kremi yüze sürülmez.

NE? NASIL?  Cilde zarar veren hatalı alışkanlıklar nelerdir?

İZLEYİN: Cilt temizliği nasıl yapılmalıdır?

Doğal Cilt Temizliği

Kozmetik mağazalarından alabileceğiniz çeşitli yüz temizleme kremleri, tonikler ve jeller haricinde tamamen doğal ve ev yapımı ürünlerle mükemmel bir cilt temizliği yapabilirsiniz. Doğal cilt temizliği yapabileceğiniz alternatifler şöyledir;

 • Salatalık
 • Badem yağı
 • Salatalık ve süt
 • Pırasa ve su
 • Doğal gül suyu

Bunlar cildinizi temizleyebileceğiniz en doğal ürünlerdir. Hem sağlıklı hem de kolay bulunan bu malzemelerle etkili bir cilt temizliği yapabilirsiniz.

Salatalık

Öncelikle yüzünüzü sabah ve akşam ılık suyla yıkayın. Suyun sıcaklığı soğuğa yakın olsa iyi olur. Sabah ve akşam yüz yıkamak yağlanmayı engelleyecektir. Yüzünüzü yıkadıktan sonra bir salatalığı ince ince dilimleyin. Bir dilim alıp yüzünüzde masaj yaparak gezdirin. Bir dilim salatalığın suyunu cildiniz emene kadar sürün. Daha sonra diğer dilime başlayın. Böyle devam ederek cildinizi temizleyebilirsiniz.

NE? NASIL?  Pürüzsüz bir cilt için neler yapmalısınız?

Badem Yağı

Doğal ve mucizevi yağlar etkileyici temizleyiciler olmaktadırlar. Badem yağı cildi besler ve canlandırır. Makyajınız varsa silin ve yüzünüzü sadece su ile yıkayın. Bir parça pamuğu yağa batırın. Pamuk çok yağlı olmamalı. Cildinizi silin. Durulamaya gerek yoktur. Cildiniz yağı emer.

Salatalık Ve Süt

Bir salatalığı rendeleyin ve bir bardak sütle birlikte kaynatın. Daha sonra bir tülbent yardımıyla süzün. Tülbentte kalmış olan salatalığı sütün içine sıkın. Bu karışımı sabah ve akşam pamuk yardımıyla cildinize uygulayın. Cildinizin kirini ve fazla yağını alır.

Pırasa Ve Su

Pırasanın köklerini parçalara bölün ve su ile kaynatın. Su pırasaların üzerinde çıkacak kadar olmalı. Sonra ağzı kapalı şekilde demlenmesini bekleyin. Soğuduktan sonra süzün ve sabah akşam pamukla cildinizi silin. Sivilce oluşmasını engeller.

Doğal Gül Suyu

Hakiki gül suyu ile sabah akşam cildinizi güzel bir şekilde temizleyebilirsiniz.

NE? NASIL?  Cilt bakımı nasıl yapılmalı?

Video: Bir günde bebek gibi cilde sahip olun

Cilt Bakımının Püf Noktaları

Cilt bakımında dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır. Bunlar;

 • Cildinizi her sabah ve akşam temizleyin
 • Uyumadan önce mutlaka makyajınızı temizleyin
 • Cildinizde çıkan sivilceleri asla sıkmayın
 • Makyaj fırçalarınızı düzenli olarak temizleyin
 • Cilt bakımınızı mümkün olduğunca evinizde yapın ve yoğun kimyasallardan uzak durun
 • Cilt tipinizi doğru öğrenin ve ona göre makyaj yapın
 • Cilt tipinize uygun bakım ürünleri satın alın
 • Asla sigara içmeyin ve sigara içilen ortamlarda bulunmayın

Bunlara dikkat ettiğiniz sürece ışıl ışıl ve sağlıklı bir cildiniz olacak.