Temizliğin oldukça önemli olduğu her insan biliyor. Giysilerinizi, evinizi ve çevrenizi devamlı bir şekilde temizliyorsunuz. Yaptığınız sürekli temizlik sayesinde devamlı olarak yanınızda bulunan pek çok şey temiz kalmış oluyor. Temizliğin insan hayatı üzerinde doğrudan olumlu etkileri bulunuyor. Aynı zamanda kişisel temizliğinize de özen gösteriyorsunuz. Her ne kadar gün içerisinde el, yüz ve vücut temizliğinizi yapsanızda doğru bir şekilde temizlenmiyorsanız derinlemesine bir temizlikten söz edilemez. Cildinizin daha sağlıklı ve genç bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız derinlemesine cilt temizliği ve sıkılaşmaya yardımcı ürünler kullanarak bu isteğinizi rahatlıkla yerine getirmeniz mümkün bir şeydir.

Derinlemesine Cilt Temizliği Nedir?

Gün içerisinde düzenli bir şekilde su ve sabunla cilt temizliği yapıyorsunuz. Bu aslında herkesin devamlı olarak yaptığı bir kişisel temizliktir. Ancak derinlemesine bir cilt temizliği için yeterli olmayacaktır. Cildinizin derinlemesine temiz olmasını istiyorsanız yapmanız gereken daha ayrıntılı bir cilt temizliğidir. Cildinizi derinlemesine temizlemek için daha fazla su ve sabuna ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu ürünlerin dışında bazı temizleyici ürünlerde kullanması gerekiyor.

NE? NASIL?  Saçlar nasıl kıvırcık ve dalgalı yapılır?

Derinlemesine Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

Derinlemesine cilt temizliği yapmak aslında oldukça kolaydır. İlk olarak cildinizi su ve sabunla iyice köpürterek bol suyla temizleyin. Ardından cildinizdeki fazla suyu kurulayın. Eğer siyah nokta şikayetiniz varsa burun bandı ile siyah noktaları temizleyin. Son olarak bir havluyu ısıtarak orta ısıda yüzünüze tutun. Bu sayede gözenekler açıldığı için cilt derinlemesine temizlenebilecektir.

Cilt Neden Kirlenir?

Dünya üzerinde var olan canlı ya da cansız her şey belli bir süre sonra kirli bir görünüme sahip olabiliyor. Cildimizde her ne kadar gün içerisinde su ve sabunla temizlense de yeterince temizlenmiş olmayabiliyor. Cildinizin kirlenmesine sebep olan bazı şeyler şunlardır:

 • Az su tüketimi
 • Aşırı kozmetik kullanımı
 • Aşırı makyaj yapma
 • Temizleyici ürün kullanmama
 • Aşırı yağlı beslenme
 • Aşırı sıcak ortamda bulunma

Bu gibi daha pek çok şey cildinizin kirlenmesine ve ciltte bulunan kir ya da tozların gözenekleri tıkanmasına neden oluyor. Bu nedenle kirler gözenekleri tıkadığı için derinlemesine temizlik yapılması gerekiyor.

NE? NASIL?  Yazın cilt lekelerine dikkat!

Video: Evde Profesyonel Cilt Bakımı!

Cilt Nasıl Sıkılaşır?

Cilt, zamanla pek çok şeye bağlı olarak esnekliğini kaybedebiliyor. Özellikle otuzlu yaşlardan itibaren cilt esnekliğini kaybettiği ve yeterince iyi bakılmadığı için ciltte sarkmalar meydana geliyor. Cildinizi sıkılaştırmanın pek çok yolu bulunuyor. Cildinizi sıkılaştırmanın yolları şunlardır:

 • Temiz ve dengeli beslenme
 • Spor ve egzersiz yapımı
 • Yüz yogası yapmak
 • Cildi derinlemesine ve doğru temizlemek
 • Daha az kozmetik kullanımı
 • Bol su tüketimi

Tüm bunları uygulayarak cildinizdeki esnekliği geri kazanmanız oldukça mümkün bir şeydir. Cildin sıkılaşması, genç bir görünüm olarak tabir ediliyor.

Cildi Temizleyen Ürünler

Cilt temizliği için kullanabileceğiniz pek çok farklı ürün bulunuyor. Elbette su ve sabun bu ürünlerin başında yer alıyor. Ancak cilt temizleme jelleri, peeling, tonik ve maskeler kullanarakta cildinizi derinlemesine temizleyebilirsiniz. Ayrıca pek çok cilt bakımı ürününü oldukça uygun bir fiyata satın alabileceğiniz gibi bazıları ev ortamınızda kolayca yapıp uygulayabilirsiniz.

NE? NASIL?  Okula Giden Kızlar İçin Makyaj Nasıl Yapılır ?

Doğal Ürünlerle Cilt Temizliği ve Sıkılaştırma

Doğala dönüşle birlikte doğal ürünlerin kullanımı oldukça arttı. Hem cildinizi temizleyip hem de sıkılaştırmak isterseniz ev yapımı elma sirkesi kullanabilirsiniz. Elma sirkesini suyla seyreltip pamuk yardımıyla temiz cildinize uygulayabilirsiniz. Ayrıca ayva çekirdeği jeli ile cildinizi nemlendirip sıkılaştırmanızda mümkündür. Bu ürünler her ne kadar doğal olsa da kullanmadan önce mutlaka test edin.

İzleyin: Çağla | Gözenek Sıkılaştırıcı Maskem | Güzellik-Bakım