Aşırı makyaj veya bilinçsiz yapılan bakım uygulamaları ile cildimiz kurur. Nemlendirme konusunda birçok krem ve kimyasal kozmetik ürünler var olsa da herşeyi cilde uygulamak bazen fayda getirmeyebilir. Cildin üst katmanının %10 u su ile kaplı olmasından sebep, UV ışınları, suya fazlaca maruz kalma gibi ek faktörler de kuruluğa yol açar. Nem dengesini tekrar sağlamak ve tekrar sıkılaşma için ciltte nem kaybı nasıl önlenir?

Kimyasallardan Uzak Durmak

Deterjan cilt için zararlı olabilir. Bulaşık yıkarken ya da temizlik yaparken deterjan gibi kimyasal ürünlerle çok fazla haşır neşir oluruz. Bazen ciltte dökülmeye neden olan ve kaşıntılarada sebep olan kimyasal ürünler, egzama ve sedef hastaları için de oldukça tehlikelidir.

Çatlama, pul pul dökülme, kırmızı akneler gibi belirtiler kuruluğun ileri gittiğinin habercisidir. Bu durumlar da deterjan başta olmak üzere kimyasal maddelere dokunurken eldiven giyerek ve vücut ile tamasından kaçınarak zararı önlemiş olursunuz.

Video: Kuru Cilt Bakımının 4 Altın Kuralı

Su İçmek

Her derde deva olan su, cildimizle çok temasında fazla olur ise yol açar, içildiğinde ise kuruluğu önler. Çok garip bir denklem değil mi? Su içmek gerçekten de cilt kuruluğunu önlüyor. Bunun sebebi ise pH dengesinin sağlandığı vücutta, deri de sağlıklı olur. Böylelikle kurulukta önlenmiş olur.

Banyo da Fazla Kalmayın

Özellikle sıcak su, ölün derinin dökülmesini sağladığı gibi sağlıklı deriyide aşındırabilir. Sıcak ile soğuk su dengelemi ılık suyla yapılan banyo ise oluşacak hasarın önüne geçer. Banyodan çıktıktan sonra buharlaşmanında etkisi ile deri yumuşar. Bu sırada nemlendirici krem kullanmayı asla unutmayın. Daha sağlıklı olarak aloe vera bitkisinden elde ettiğiniz sıvıyıda cildinizde kullabilirsiniz daha sağlıklı olacağından şüpheniz olmasın.

NE? NASIL?  Topuk çatlakları doğal yöntemlerle nasıl geçer?

Sabun ve Kesenin Zararları

Sabun, içeriğinde ki moleküller yüzünde deriyi kurutur. Kese yaparakta ölü deriden kurtulabilirsiniz ancak çok sert uygulanan kese işlemi sağlıklı cildinizi yaralar. Derinin yumuşayıp hemen ardından kurulanmayın uygun nemlendiriciler ile cildinize bakım yapın. Hamam ise ileri derece de kuru cilde sahip olanlar için pek uygun bir yer olmayabilir buhar deriyi yumuşatsa da zaten kuru olan cildin hava almasını engeller.

Kivi

Bol meyve tüketiminin cilde fayda sağladığı kanıtlanmış bir gerçektir. Bunların içinde yer alan kivi ise deri üzerinde etkin bir rol oynar. İçeriğinde bulunan C vitimani ile kollajen seviyesini arttırarak kalıcı bir koruma sağlar. Kivi gibi zengin kalsiyum ve C vitaminine sahip meyveler olan greyfurt, portakal, brokoli gibi besinler de son derece faydalıdır.

Somon Balığı Fayda Sağlar mı?

Norveç’in soğuk ikliminde insanlar nasıl nemlendirici sağlıyor? Somon balığının ana gıda maddesi olduğu ülke de, kuru vücuda sahip birini hiç göremezsiniz. Soğuk iklime bir hediye olarak verilmiş olan somon balığı en az Norveçliler kadar sık tüketilen Japonya’da da faydası birçok alanda kanıtlanmış bir besin olarak, Japon kadınların somon derisini ciltlerine sürerek doğal nemlendirici elde ettiğini tüm dünya yeni yeni öğrenmişti.

NE? NASIL?  French manikür nasıl yapılır?

Somon balığı cildin Elastikiyetini arttıran astaxanthin içeriyor. Yüzde ki derin kırışıklıkları engelleyen somon, hafta da en az iki defa tüketim de ciddi anlamda fayda sağlıyor. Üstelik yaşlılık karşıtı anti-aging kremlerin içeriğinde de somon derisi bulunur.

Demir Kaynağı Ispanak

​​​İç organlara faydalı olduğu kadar deri için de son derece etkili olan ıspanak suyu, İçinde bulunan A vitamini sayesinde kollajen seviyesini arttırarak su tutma seviyesini arttırıyor. Ispanak suyunu;

  • Her gece pamuk ile yüze uygulayarak
  • Banyodan sonra homojen bir krem elde edilmiş şekilde cilde sürerek
  • Hafta da en az bir defa ıspanaklı bir yemek yiyerek
  • Püresini rondo dan geçirip smoothie yaparak

Tüketebilir ve bu şekilde A vitamini alabilirsiniz. Ispanak gibi mango, havuç, brokoli, biber, mandalina, kara lahana gibi sebzeler de yüksek antioksidan ve A vitamini içerir.

Fındık ve Ceviz

Ceviz ve fındığın faydası birçok alanda bilinir. Ancak cilt üzerinde de çok yararlı olduğunu biliyor muydunuz? İçeriğinde ki E vitamini sayesinde güneş ışınlarından koruyup nem dengesini sağlar. Günde 8-10 tane fındık ve ceviz tüketmek hem beyin ve sinir hastalıklarında faydalı olup hem de doğal bir nemlendirici özelliğine sahiptir.

Nemlendiriciler

Kozmetik dünyası öyle renkli ki insanlar buradan her istediği özelliğe sahip ürünü bulabiliyor. Özellikle ileri yaşlarda olan kadınlar için kollajen etkili serum ve kremler, cilt üzerinde etkin bir koruma sağladığı bir gerçektir. Son zamanlar da artan kimyasal karşıtlığı ve vegan hayat hareketi ise doğallığa karşı bir cazibe uyandırmıştır. Evde yapılan avokado ve aloe vera karışımı doğal krem doğal bir nemlendiricidir.

NE? NASIL?  Akne ile mücadele nasıl olmalıdır?

Bunun dışında yumurta akı ve bal ile yapılan doğal maskeler de cilt nemini sağlar. İleri dereceye gelmiş ve egzamaya neden olmuş olan kuru cilt için ise en etkili yöntem doktorun tavsiye ettiği ürünleri ve ilaçları kullanmaktır. Halk arasında en çok bilinen yanılgılardan birisi de sıcak su etkisidir.

Kuru cilde sıcak su hiçbir şey yapamaz sadece ölü deri varsa atmaya yardımcı olup, kuru cildin hava almasını engeller. Ancak yumuşan deriyi nemlendirmek için de hemen kurulamayıp nemlendirici ürünler kullanarak kuru cildin hastalık seviyesine taşınmayı engellemiş olursunuz. Tüm bunlar bir yana beslenme düzeni de oldukça önemlidir. Unutmayın ki deri de bir organdır ve dokulara sahiptir. Bol vitamin içeren besinler tüketildiği sürece bu dokulara oldukça güzel bir fayda sağlar.

Aşırı Alkol tüketimi de cilt için son derece zararlı olup, eğer gece hayatınız varsa fazla kapalı ve tozlu ortamlara maruz kalan deriyi kurutmamak için gece yatmadan önce ılık suda duş alıp güzelce nemlendirmekte fayda vardır.