Kişisel bakım için en temel sorunlardan birisi cilt tipine göre cilt temizleyicisi seçimi olmaktadır. Her kadın ışıl ışıl parlayan tertemiz bir cilt ister. Bunun için pek çok ürün vardır ancak önemli olan kendi cilt tipinize uygun bir cilt temizleyicisi seçmenizdir. Fazla ürün kullanmanız cildinize zarar verir. Bu yüzden sadece gerekli ve cilt tipinize uygun olan ürünleri alıp uygun bir şekilde kullanmanız hem sağlık hem de cilt bakımı açısından en iyisi olacaktır.

Cilt Tipleri

Doğru bir cilt bakımı için her şeyden önce cilt tipinizi belirlemeniz gerekmektedir. Cildiniz bazen ürünlere aşırı bir tepki gösterebilir ya da tam tersi hiç tepki göstermeyebilir. Bu nedenle cilt tipinizi bilmeniz ürün seçiminizi kolaylaştıracaktır. Cilt tipleri şunlardır;

 • Karma cilt
 • Yağlı cilt
 • Kuru cilt
 • Hassas cilt

Her cilt tipi için farklı türde temizleyiciler vardır. Örneğin, yağlı ciltler için daha çok su bazlı temizleyiciler uygunken, kuru ciltler için nemlendirici içeren ürünler tercih edilmelidir. Ayrıca, nemlendirici krem seçiminizi de cilt tipinize göre almalısınız.

Video: İzlemeden Temizleme Jeli Almayın | Her Bütçeye ve Her Cilt Tipine Göre Temizleme Jeli

Karma Cilt Tipi

Karma cilt demek, yağlı ve kuru cilt karışımı demektir. Bu cilt tipi genelde büyük gözeneklere sahiptir. Özellikle, çene, burun ve alın kısmı yağlanır. Cilt lapa lapa şekilde ya da susuz kalmış gibi görünebilir.

NE? NASIL?  Yazın cilt lekelerine dikkat!

Bu cilt tipi, yazın çok yağlı, kışın ise çok kuru görünebilir. Karma cildi fazla nemlendirmek doğru olmaz. Belirli bir nem dengesi oluşturmak önemlidir. Etkili bir temizleyici kullanmalısınız ancak cildinizi tahriş etmeyen bir ürün kullanmalısınız. Karma ciltler için en uygun ürünler jel bazlı temizleyiciler, sütlü tonerler ya da sıvı serumlar olmaktadır.

Yağlı Cilt Tipi

Yağlı ciltlerin genel olarak sorunu her zaman akne ve sivilcelerdir. Her gün yüzünüzde yağlı bir tabaka hissediyorsanız cildiniz oldukça yağlıdır. Doğru temizleyicilerle hem akne tedavisi yapabilirsiniz, hem de tertemiz bir cilde sahip olabilirsiniz. Sıvı, su bazlı hafif serumlar ve jel temizleyiciler yağlı ciltler için uygundur.

Ölü deri birikiminin önüne geçmek için ise, BHA ve AHA bulunduran ürünleri kullanmalısınız. Böylece cildinizin pul pul dökülmesini de engelleyebilirsiniz. Cildinizi günde iki kere temizleyip nemlendirmelisiniz.

Kuru Cilt Tipi

Kuru cilt yeterince sebum üretemediğinden dolayı kuru görünür aynı zamanda daha kırılgan bir cilt tipidir. Kuru cildin sebebi doğal yağ eksikliğinin yanı sıra genetik de olabilir. Kuru bir cildin susuz kalması ya da uzun süre soğuk havaya maruz kalması oldukça kötü bir görüntüye sebep olur.

Bu cilt için jojoba yağı ve shea yağı gibi ürünler oldukça faydalıdır. Kuru cilt tipi için en uygun temizleyiciler krem şeklinde olan ürünlerdir. Bunun yanı sıra cildinizi bol bol nemlendirmelisiniz.

NE? NASIL?  Düşük göz kapaklarına makyaj nasıl yapılır?

Hassas Cilt

Hassas ciltler her şeye hemen reaksiyon gösteren cilt tipidir. Bu yüzden çok çabuk hastalanır ya da iltihaplanma olabilir. Hassas ciltlerin bakımı için daha fazla özen gösterilmelidir. Daha yumuşak ve nemlendirici ürünler hassas ciltler için uygundur.

Kuru bir cilde sahipseniz hem etkili hem de yatıştırıcı ürünler kullanmalısınız. Hassas cilt güneşe karşı da oldukça duyarlıdır. Cildinizi korumalısınız. Yeşil çay, beta glukan, meyan kökü ekstresi gibi maddeler hassas cilt tipi için çok yararlıdır.

Cilt Nasıl Temizlenmelidir?

Cildin doğru bir şekilde temizlenmesi çok olay gibi görünse de uyulması gereken kuralları vardır. Cilt temizleme kuralları şunlardır;

 • Cildi fazla yıkamamak
 • Yüzü uzun süre durulamak
 • Yüzü ılık suyla yıkamak
 • Yıkadıktan sonra yüzü nemlendirmek
 • Yüz temizleme fırçası kullanmak
 • Fazla ürün kullanmamak
 • Haftada 2 kez peeling yapmak

Bu kurallara uyarsanız cilt temizliğinizi etkili bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Hayalinizdeki ışıl ışıl cilde kavuşmak artık çok kolay.

Cildi Fazla Yıkamamak

Yüzü sürekli ürünlerle yıkamak çok zarar verir ve cildi tahriş eder. Devamlı olarak su, temizleyici ürün ve nemlendirici kullanmak, cildinizin sağlıksız görünmesine sebep olur. Yüzünüzü günde 2 kere sabah ve akşam olmak üzere temizleyip nemlendirmek yeterlidir.

Yüzü Uzun Süre Durulamak

Yüzünüzde hiçbir şekilde ürün kalıntısı kalmamalıdır. Bu yüzden durulama işlemini uzun süre yapmalısınız. Genelde alın çizgisi, yanak kenarları ve çene altı gibi bölgelerde ürün kalabilir. Kalan ürünler cildinize zarar verir iyi bir şekilde durulamanız önemlidir.

NE? NASIL?  Kaşlarınızı nasıl saha kalkık gösterebilirsiniz?

Yüzü Ilık Suyla Yıkamak

Sıcak su yüzünüzün yağ dengesini bozar ve zarar verir. Sıcak ve soğuğun arasında ılık suyla durulamak en doğrusu olacaktır. Böylece daha sıkı gözeneklere sahip olabilirsiniz.

Yıkadıktan Sonra Yüzü Nemlendirmek

Yüzünüzü yıkayıp peeling uyguladıktan sonra mutlaka yüz nemlendiricisi ile yüzünüzü nemlendirin. Böylelikle açılan gözenekler sayesinde cildiniz nemlendiriciyi güzel bir şekilde emer ve nem ihtiyacını karşılamış olursunuz. Beklerseniz cildiniz kurur ve nemlendiriciyi emmez sonucunda da kötü bir görüntü oluşur.

Yüz Temizleme Fırçası Kullanmak

Yüzünüzü temizlemek için piyasada çok popüler olan yüz temizleme fırçalarını kullanabilirsiniz. Yüzünüz için hassas ve silikonlu fırçaları kullanmanız uygun olacaktır. Silikonlu fırçalar, naylon kıllı yüz temizleme fırçalarına göre çok daha sterildir.

Fazla Ürün Kullanmamak

Piyasada pek çok cilt bakım ürünü satılmaktadır. Ancak, hepsine aldanıp kullanmaya başlarsanız cildinize zarar verirsiniz. Cilt tipinizi doğru bir şekilde analiz ederek bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Böylece hem doğru ürünleri kullanırsınız hem de cildinize zarar vermemiş olursunuz.

Haftada 2 Kez Peeling Yapmak

Haftada 2 kez peeling yapmalısınız ancak bu işlemi haftada iki defadan fazla yapmamalısınız. Peeling sayesinde ölü derilerden kurtulursunuz ve tıkanık gözeneklerin açılmasını sağlarsınız. Cilt temizleyicinizi cilt tipinize göre seçtiğiniz gibi, peelingi de cilt tipinize göre seçmeniz gereklidir.