Mükemmel bir makyajın son dokunuşu cilt tipine göre aydınlatıcı kullanmaktır. Makyajda sağlıklı ve ışıltılı bir görünüm için doğru aydınlatıcının doğru şekilde kullanılması gerekir. Cilt tipinize ve tonunuza göre hangi aydınlatıcıyı kullanmanız gerektiğini merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Aydınlatıcı Nedir?

Cilt Tipine Göre Aydınlatıcı Nasıl Seçilir?

Cilt Tipine Göre Aydınlatıcı Nasıl Seçilir?

Aydınlatıcı, çeşitli ışık hileleriyle cildin sorunlu noktalarını yumuşatan bir üründür. Aydınlatıcı kullanarak, cildinizde daha parlak ve sağlıklı bir görüntü elde edebilirsiniz. Özellikle yorgun bir göz çevreniz ve solgun bir cilt yapınız varsa, aydınlatıcı ile yüzünüze canlı efektler yapabilirsiniz. Fakat yanlış ürün tercihleri, aşırı parlamalara ve yapay bir görüntüye neden olabilir. Bu yüzden cilt yapınıza ve tonunuza uygun olan aydınlatıcıyı, yeterli miktarda kullanmanız gerekir.

Aydınlatıcı Çeşitleri Nelerdir?

Piyasada farklı formlarda aydınlatıcılar vardır. Her aydınlatıcının uygulanış şekli ve etkisi farklıdır. Cilt yapısına göre, aydınlatıcı çeşidi seçilmelidir.

Aydınlatıcı çeşitleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Likit aydınlatıcılar
  • Toz/pudra aydınlatıcılar
  • Stick aydınlatıcılar
NE? NASIL?  Yağlı Saçlardan Hemen Kurtaran Çözüm

İzleyin: Highlighter (Aydınlatıcı) Nasıl Yapılır ve Highlighter Seçimi

Likit Aydınlatıcılar

Likit aydınlatıcılar, kuru cilt tipleri için en uygun olan aydınlatıcılardır. Kuru ciltler, makyajlarında toz ve pudralı ürünlerden çok, likit ve kremsi yapıya sahip olan ürünleri tercih etmelidir. Likit formdaki bir aydınlatıcıyı, temiz bir makyaj süngeri ile uygulamak en doğrusudur. Likit aydınlatıcılar, fondötenle karıştırılarak da kullanılabilir. Cilde doğal bir ışıltı ve canlılık veren likit aydınlatıcılar, ışık oyunlarıyla pürüzsüz bir görünüm de sağlarlar.

Toz/Pudra Aydınlatıcılar

Toz/pudra formdaki aydınlatıcılar, yağlı ve karma cilt tipleri için uygundur. Özellikle cildiniz çok yağlıysa, daha fazla yağlandırmamak için kremsi ve likit ürünlerden uzak durmanız gerekir. Toz bazlı aydınlatıcıları doğru bir şekilde kullanmak için, mutlaka bir aydınlatıcı fırçası edinmek gerekir. Daha doğal ve canlı bir görünüm sağlayan toz bazlı aydınlatıcılar, yüze ışıltı katmak için birebirdir.

NE? NASIL?  Genital bölgeye epilasyon nasıl yapılır?

Stick Aydınlatıcılar

Stick aydınlatıcılar, kremsi yapıya sahip olan aydınlatıcılardır. Yapısı gereği yağlı olan stick aydınlatıcılar, daha çok kuru bir cilt yapısına sahip olan kişilere önerilir. Uygulaması pratik olan stick formdaki aydınlatıcılar, yüzde uzun süre kalıcı olurlar.

Açık Tenliler İçin Aydınlatıcı

Açık tenliler için doğru makyaj ürününü seçmek biraz daha zordur. Çünkü beyaz ten, solgun ve yorgun bir görüntüye sebep olabilir. Işıltılı ve krem renkli aydınlatıcılar, beyaz tenliler için en doğru ürünler olacaktır. Bu tür aydınlatıcılar cildin daha sağlıklı ve canlı görünmesine yardımcı olurlar.

Cilt Tipine Göre Aydınlatıcı Nasıl Seçilir?

Cilt Tipine Göre Aydınlatıcı Nasıl Seçilir?

Buğday Tenliler İçin Aydınlatıcı

Buğday tenliler, şeftali pembesi ve pembe tonlarında aydınlatıcılar ile mükemmel bir görüntü yakalayabilirler. Özellikle donuk ve cansız bir cildiniz varsa, pembe tonlarında aydınlatıcılar ile cildinizi canlandırabilir, daha ışıltılı bir görüntü yakalayabilirsiniz.

NE? NASIL?  Cilt tipi nasıl belirlenir?

Esmer Tenliler İçin Aydınlatıcı

Esmer tenliler için en doğru aydınlatıcı seçimi, bronz tonlu olanlardır. Bronz tonlu aydınlatıcılar, esmer tenlerde daha estetik bir görüntü sağlayacaktır. Eğer teninizi daha ön plana çıkarmak istiyorsanız, gül rengi ya da bakır rengi aydınlatıcılar da kullanabilirsiniz.

Aydınlatıcı Nasıl Kullanılır?

Doğru aydınlatıcı seçimi kadar, aydınlatıcının cilde doğru şekilde kullanılması da önemlidir.

Ürünün yanlış kullanılması, ciltte abartı ve yapay bir görüntüye neden olabilir;

  • Aydınlatıcı sürmek için mutlaka bir fırça edinin
  • Yeterli miktarda aydınlatıcıyı, fırçanıza alın
  • Elmacık kemiklerinden başlayarak, C harfi çizerek ürünü yüzünüzde dağıtın
  • Daha genç ve pürüzsüz bir görünüm için ürünü çene ucuna, kaş üzerine ve dudak bölgesi üzerine de uygulayın

Günlük makyajda aydınlatıcı miktarını en minimumda tutarak, daha doğal bir görüntü elde edebilirsiniz. Ürünün fazla miktarda olmaması için, fırça darbelerinden yardım alabilirsiniz.