Hangi cilt tipine sahip olduğunuzu biliyor musunuz? Bakım yapmak ve daha sağlıklı bir cilt görünümüne sahip olmak isteyen bireyler, cilt tipi nedir? nasıl anlaşılır? gibi sorulara doğru yanıtı aramalıdırlar. Ayrıca; cilt tipinin zamanla nasıl değişebileceği, cilt tipini öğrenmede kullanılacak olan malzemeler, işlemin nasıl gerçekleştirilmesi gerektiği, hangi zaman aralıklarında öğrenilebileceği, gibi konularında bilinmesi gerekir.

Cilt Tipi Nedir?

Cilt tipi; bireyin sahip olduğu cilt yapısının yağlı, kuru veya karma bir yapıda olmasına göre üç gruba ayrılır. Üç ana grubun yanı sıra farklı cilt tiplerinin de var olduğunu bilmek gerekir. Sivilceli, siyah noktalı, gözenekli cilt tipleri de; kuru, karma veya yağlı cilt tiplerinin alt başlıklarıdır. Birey aynı anda hem alt kategoride olan hem de ana kategoride olan bir cilt tipine sahip olabilirken; yalnızca üç ana ayrm olan cilt tiplerinden bir tanesine de sahip olabilir.

NE? NASIL?  Parizyen makyaj nasıl yapılır?

İzleyin: Cilt Tipi Nasıl Belirlenir?

Cilt Tipini Anlama Yöntemleri Nelerdir?

Cilt tipini anlamak için uygulanan çok çeşitli yöntemler söz konusudur. Bu yöntemler; güzellik salonlarında, cilt bakım merkezlerinde veya evde uygulanabilir.

Cilt tipini anlamak için kullanılan yöntemler şu şekilde ifade edilebilir:

  1. İşin uzmanları tarafından yapılan analizlerde
  2. Cilde uygulanan bakım kremlerine karşı cildin tepki vermesi yöntemiyle
  3. Ev ortamında yapılacak olan basit peçete yöntemiyle

gibi yöntemlerle cilt tipi anlaşılır.

Bu yöntemlerde kullanılacak olan malzemelerin ve gereçlerin bilinmesi, cilt tipinin doğru bilinmesi adına oldukça önemlidir.

Cilt Tipini Anlamak İçin Kullanılacak Olan Malzemeler Nelerdir?

Kullanılacak olan malzemeler, uygulanacak olan yöntemlere bağlı olarak değişim gösterir. Bununla birlikte temel olarak tercih edilen malzemelerin varlığından söz etmek de mümkündür.

Bu malzemeler:

  1. Peçete
  2. Cilt tipi analiz jeli veya kremi
  3. Cildin günlük kirlerden arınmasını sağlayacak olan cilt temizleyici
NE? NASIL?  Koyu göz altı halkalarından nasıl kurtulunur?

Gibi temel malzemelerin temin edilmesi gerekir.

Tamamlanan malzemelerden sonra, uygulanması gereken adımlar da tamamlanarak cilt tipinin anlaşılması sağlanır.

Cilt Tipini Anlamak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İlk olarak, cildin günlük kirlerden arındırılması için yıkanması ve temizlenmesi gerekir. Daha sonra ıslak olan cilt üzerine, farklı bölgelere olmak üzere (genel olarak altı farklı bölge yeterlidir.) peçete parçalarının yapıştırılması sağlanır. Daha sonra peçeteler, ıslak cildin kurumasına kadar gözlemlenir.

Kuruduktan hemen sonra peçete düşüyorsa cilt tipi kuru; kuruduktan kısa bir süre sonra peçetenin düştüğü gözlemleniyorsa karma, kuruduktan uzun bir süre sonra peçetenin düştüğü gözlemleniyorsa da cilt tipi yağlıdır. Bu yöntemin dışında, cilt tipi analiz jelleri uygulama tarifine göre uygulanır. Sonuçlar analiz edilerek doğru sonuçlara ulaşılır.

Cilt Tipi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Cilt tipi hakkında bilinmesi gereken en önemli kısım, bir insanın aynı anda farklı cilt tipine sahip olabileceğidir. Aynı bireyin yüzü karma özellikler gösterirken, bedeni yağlı cilt tipine uygun olabilir. Bu durum oldukça normaldir ve sıklıkla rastlanır. Bu durumun yanı sıra, cilt tipi analizi yapılacağı zaman da oldukça önemlidir.

NE? NASIL?  Cilde zarar veren hatalı alışkanlıklar nelerdir?

Kadınlar analiz yapmak istediklerinde, adet döneminden sonraki ilerleyen ikinci haftada analiz yaparlarsa daha doğru sonuçlar elde edeceklerdir. Benzer şekilde erkekler, stresli bir dönem atlattıktan sonraki ilerleyen iki ile üç hafta arasında analiz yaparlarsa en doğru sonuca ulaşacaklardır.

Ayrıca, bireylerin yedikleri veya içtikleri besinler de cilt tipini etkiler. Bu durumun doğal bir sonucu olarak da, cilt tipinin zaman içerisinde değişim gösterdiğine şahit olmak oldukça doğaldır. Değişimlere bağlı olarak bireyler, cilt tipi analizlerini altı ayda bir yapmalıdırlar. Bu şekilde en uygun cilt bakımını yapabilirler.