Yaz mevsiminin gelip çatması ile insanların ciltleri kurumaya başlamış ve akıllarında cilt kuruluğuna hangi vitamin iyi gelir? şeklinde sorular oluşmaya başlamıştır.

Her mevsimde ciltte görülen kuruluk, cildin pul pul dökülmesine neden olabilir ve A vitamini almak için yeterli zaman yoktur. Kuru olan insanlar cilt germe ve çatlama gibi sorunlarla karşılaşabilir ve harici nemlendiriciler veya bakım kullanarak sorunu ortadan kaldırmak neredeyse imkansızdır.

Mevsimsel değişiklikler, stres, bazı hastalıklar ve beslenme alışkanlıkları kuru cilde neden olabilir, sağlıksız ve matlaşabilir. Yetersiz A vitamini alımı durumunda, kuru cilt semptomlarında artış gözlenmiştir. Özellikle A vitamini, çinko, Omega 3 yağ asitleri ve E vitamini takviyeleri içeren gıdalar kuruluğu ortadan kaldırabilir ve cildi nemlendirmeye yardımcı olabilir. Sigarayı bırakan kişilerin çok yaygın olan kuru cildi bırakmaları önerilir.

Sağlıklı ve aktif ciltler için diyet çok önemlidir. Çok az su içmek belirli hastalıklara neden olabilir ve aynı zamanda kuru cilde neden olabilir ve susuz kalmasını sağlayarak donuklaşabilir. Bu nedenle, cilt aşırı kuru ise, A vitamini eksikliğinin giderilmesi gerekebilir.

Video: Kuruyan Cilde Ne İyi Gelir? – Yasemin Miras Anlatıyor!

Hangi Besinlerde A Vitamini Bulunur?

Kuru cilt, birçok insanın rahatsız olduğu koşullardan biridir. A vitamininin ihtiyaçlarını sebzelerden, doğal yağlardan ve bazı bitkisel gıdalardan karşılayabilirsiniz. A vitamini içeren aşağıdaki gıdaları şu şekilde sıralayabiliriz:

Ispanak

 • Tatlı patates
 • Havuç
 • Kuru kayısı
 • Tereyağı
 • Lahana
 • Yumurta sarısı
 • Balkabağı
 • Domates
 • Bezelye
NE? NASIL?  Cildimizi nasıl gençleştirebiliriz? Cilde gençlik ve ışıltı kazandıran yöntemler nelerdir?

Bu besinler ülkemizde bolca bulunur ve bu besinler A vitamini bakımından oldukça zengindirler.

Cildiniz için En İyi 4 Vitamin

Vitamin eksikliğinin cilt üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Sağlıklı cilt ve genç görünüm için dengeli ve yeterli miktarda vitamin alımı çok önemlidir. Cildinizin sağlıklı ve genç görünmesini sağlamak için yeterli vitamin aldığınızdan emin olun. Vitamin eksikliği, siyah nokta, kızarıklık, kırışıklıklar ve aşırı kuruluk gibi birçok soruna neden olabilir.

 • D Vitamini

D vitamini, cilt güneş ışığını emdiğinde üretilir. D vitamini, karaciğer ve böbrekler tarafından emilir ve sağlıklı hücrelerin oluşturulmasına yardımcı olmak için vücutta taşınır. D vitamini cilt sağlığında önemli bir rol oynar. Sedef hastalığının tedavisine bile yardımcı olabilir.

Kalsitriol, insanlar tarafından doğal olarak üretilen D vitamini tipinin yapay bir şeklidir. Kalsitriol, sedef hastalığı olan hastaların tedavisi için topikal bir krem ​​şeklinde kullanılabilir. 2009 yılında yayınlanan bir araştırma, kalsitriol kullanımının sedef hastalarında cilt iltihabı ve tahrişini azaltabildiğini göstermiştir. Günde 600 IU D vitamini almanız önerilir. 70 yaşın üzerindeki kişilerin hamilelik sırasında daha fazla D vitamini alması gerekebilir.

D vitamini Alımınızı Arttırabilirsiniz

Günde 10 dakika güneş ışığı (özellikle cilt kanseri öykünüz varsa, lütfen önce bir doktora danışın) Tahıl, portakal suyu, yoğurt, somon ve ton balığı gibi D vitamini içeren yiyecekler yiyin.

 • C vitamini

C vitamini, cildin dış tabakasında ve cildin iç tabakasında yüksektir. Antioksidan özellikleri ve kolajen üretimindeki rolü cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Bu nedenle, C vitamini birçok yaşlanma karşıtı cilt bakım ürününde bulunan ana bileşenlerden biridir.

NE? NASIL?  Mükemmel Bir Cilt için Pratik Maske Tarifleri

Oral C vitamini, güneşin cilde zararlı ultraviyole ışınlarının güneşten korunma etkisini artırabilir. Bu hedefe hücre hasarını azaltarak ve vücut yaralarının iyileşmesine yardımcı olarak ulaşır. Vücudun doğal kollajen sentezindeki önemli rolü nedeniyle, C vitamini yaşlanma belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Hasarlı cildin onarılmasına yardımcı olabilir ve bazı durumlarda kırışıklıkların görünümünü azaltabilir. Yeterli C vitamini almak da kuru cildi onarmaya ve önlemeye yardımcı olabilir.

C vitamini eksikliği, reçetesiz yiyebileceğimiz diyet takviyeleri ve gıdalar nedeniyle, bu yiyeceğin eksiklikleri nadirdir. Önerilen C vitamini miktarı günde 1.000 mg’dır. Kuruluk, kızarıklık, kırışıklıklar ve yaşlılık lekelerini tedavi etmek için C vitamini içeren cilt bakım ürünlerini kullanabilirsiniz.

Yeterince C vitamini almadığınızı tespit ederseniz, şunları yapabilirsiniz:

Portakal gibi daha fazla narenciye ürünü yiyin Çilek, brokoli ve ıspanak gibi diğer bitki kaynaklarından C vitamini yiyin Diyetisyen tarafından önerilen takviyeleri alın

 • E vitamini

C vitamini gibi, E vitamini de bir antioksidandır. Cilt bakımındaki ana işlevi güneş hasarını önlemektir. E vitamini cilde uygulandığında, zararlı ultraviyole ışınlarını güneş ışığından emer. Bu, karanlık lekelerin ve kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olabilir. Normalde vücut, cildin gözeneklerinden yayılan yağlı bir madde olan sebum yoluyla E vitamini üretir. Uygun denge ile sebum cilt sağlığını korumaya ve kuruluğu önlemeye yardımcı olur. Cilt özellikle kuru ise, E vitamini sebum eksikliğini önlemeye yardımcı olabilir. E vitamini ayrıca cilt iltihabının tedavisinde yardımcı olur.

NE? NASIL?  Boyun sarkmaları neden olur? Nasıl engellenir?

E vitamini birçok cilt bakım ürününde bulunmasına rağmen, sorun güneş ışığına maruz kaldığında herhangi bir etkinin en aza indirilebilmesidir. Diyette yeterli miktarda E vitamini almak en iyisidir. Çoğu yetişkin için günde yaklaşık 15 mg E vitamini önerilir.

E vitamini alım miktarınızı şu şekilde artırabilirsiniz:

Badem, fındık gibi daha fazla yağlı tohum yiyin Diyetisyen tarafından önerilen takviyeleri alın Hem E vitamini hem de C vitamini içeren cilt bakım ürünlerini kullanın.

 • K vitamini

K vitamini, kan pıhtılaşması sürecinde önemli bir rol oynar, yaraları, çürükleri ve ameliyattan etkilenen alanları iyileştirmeye yardımcı olur. K vitamininin ana işlevlerinin, aşağıdaki gibi bazı cilt hastalıklarına yardımcı olduğuna inanılmaktadır: Cilt çatlakları yara izi Siyah nokta Siyah adam gözlerinin altında K vitamini birçok farklı cilt ürününde bulunabilir ve çeşitli cilt problemlerinin tedavisinde yardımcı olabilir. Doktorlar genellikle şişlik ve morarma riskini azaltmak için cerrahi hastalarda K vitamini içeren kremler kullanırlar. Bu, cildin iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, K vitamininin cilt üzerindeki etkileri ile ilgili araştırmalar E ve C vitaminlerinden daha sınırlıdır.

Bu besinleri tüketerek K vitamini alımınızı artırabilirsiniz:

 • Süs lahanası
 • Ispanak
 • Marul
 • Lahana
 • Yeşil fasulye

Bu besinler K vitamini açısından zengin besinlerdir.