Cilt kalitesini bozan, cilde zarar veren hatalı alışkanlıklar nelerdir? Sorusunun cevabı birçok insan tarafından merak edilmektedir. Çünkü ünümüzde artık güzel görünmek, yaşlılık izlerini gizlemek, daha genç görünmek isteği gibi estetik kaygılar giderek artmaktadır.

Yanlış işlemler, yanlış ürün kullanımı ve yanlış alışkanlıklar cilt kalitesini bozup, sorunlara yol açarken, ciltte erken yaşlanmaların görülmesine yol açmaktadırlar. cilt kalitesini bozan hatalı alışkanlıklar nelerdir? Sorusunu bu yazımızda cevaplayarak cildinizin kalitesini korumanız için değiştirmeniz gereken alışkanlıklarınıza yer vereceğiz.

Makyajı Temizlemeden Uyumak

Cilde karşı yapılan en yaygın hatalardan biri makyajı temizlemeden uyumaktır. Makyaj temizlenmeden uyunması halinde;

  • Yüzdeki makyaj gözeneklerin tıkanmasına neden olur
  • Tıkanan gözenekler, sebumun dışarı çıkmasına mani olur
  • Sebum dışarı atılamadığı için ciltte sivilce oluşmasına yol açar
  • Temizlenmemiş cilt hızlı yaşlanmaya eğilimli olur
  • Gözlerde imitasyona neden olur.

Cildin kendini yenileyebilmesi için makyaj ile uyuma alışkanlığı değiştirilmesi gereken ilk alışkanlıklardan biridir.

Kozmetik Ürünü Test Etmeden Kullanmak

Kozmetik ürünler cilt yapısına özel üretilmediği için, bütün ciltlerde aynı etkiyi göstermemektedir. Kimi ciltlerde yan etki olarak alerjilere yol açabilmektedirler. Bir kozmetik ürünü almadan önce, test ürününü kullanmanızda yarar bulunmaktadır. Hassas cilde sahip olanların bunu kendileri için bir kurala dönüştürmeleri gerekmektedir. Test ürünü ile, cildinizin o ürüne vereceği tepkiyi görebilirsiniz.

NE? NASIL?  Evde el ve ayak tırnak bakımı nasıl yapılır?

İzleyin: Cilde Zarar Veren Sekiz Alışkanlık

Sigara Ve Alkol Kullanım

Cildin en hızlı yaşanma belirtisi göstermesine neden olan şeylerden ikisi sigara ve alkoldür. Sigaranın içerdiği nikotin, cildin üst tabakasında suyun tutulumunu azaltarak, kırışıklıkların artmasına yol açmaktadır.

Cildin yapısına zarar veren bu alışkanlıklar, cilde sarı ve solgun bir görüntü kazandırmaktadırlar. Sigara ve alkol tüketimini sonlandırmak yada sınırlamak cildiniz daha canlı bir görüntü kazanmasına neden olacaktır.

Yeterli Su Tüketmemek

Su içmek genel sağlığımızda olduğu gibi, cilt sağlığımız içinde olumlu etkilere sahiptir. Rüzgâr, güneş, klima, kirli şehir havası gibi çevresel faktörlerle cilt kurumaktadır. Yeterli su içilmediğinde, kuruluğa bağlı kırışıklıkların artmasına neden olmaktadır.

Uyku Düzeni

Yeterli ya da düzensiz uyku genel anlamda sağılığınızı etkilediği gibi, cildinizide etkileyen faktörlerden biridir. Daha dingin ve canlı bir cilt için yeterli uykuyu almanız gerekmektedir. Cilt uykuda kendini dinlendirir ve yeniler. Uykusuzluk, yüzde yıpranma, göz altı morluğu ve göz torbalarına neden olarak, yüzdeki bu kötü görüntü gün boyu sürer.

NE? NASIL?  Yaz aylarında oluşan cilt sorunlarına dikkat!

Aşırı Şeker Tüketmek

Cildin parlak ve canlı görüntüsünü korumak için kandaki şeker oranını kontrol altında tutmak gerekmektedir. Şeker, bağışıklık sistemini zayıflatıp, antikor üretimini baskılamaktadır. Zayıf bağışıklık sistemi de ciltte sivilce, leke ve aknelere yol açmaktadır. Aynı biçimde, şekerli içecekler cildin kurumasına da neden olmaktadır. Bu sebeple sıvı ihtiyacını su ile gidermek en doğrusudur.

Güneşe Maruz Kalmak

Güneş içeriği bakımından sağlığa yararlı olmaktadır. Ama çok fazla güneş ışığına maruz kalmak cilt üzerinde direkt olumusuz etkilere neden olmaktadır. Özellikle yaz mevsiminde güneşe fazla maruz kalmak kalıcı lekelere ve yanıklara yol açmaktadır. Bu sorundan korunmak için;

  • Güneş gözlüğü alınmalıdır
  • Güneş kremi kullanılmalıdır
  • Kullanılan güneş kreminin vücuda uygun değerlerde olduğuna dikkat edilmelidir.

Özellikle beyaz ve hassas ciltli insanlarda, güneşe maruz kalmak çok daha hızlı olumsuz sonuçlara neden olmaktadır.

NE? NASIL?  Badem yağı ile saç bakımı nasıl yapılır? Saça faydaları nelerdir?

Kararında Kahve Tüketmek

Vücutta mevcut kortizol (stres hormonu) düzeyini arttırdığı için günde 2-3 kahveden fazla içilmemelidir. Yüksek kortizol cildi yüksek hızda yaşlandırdığı gibi, aynı hızda yıpranmasına yol açmaktadır. Aşırı kahve üretik etkiye sahip olduğu için vücudun susuz kalmasına neden olmaktadır. Bu nedenlerde, cildin kurumasına ve kırışıklıkların oluşmasına sonuç açmaktadır.

Cilt kalitesini bozan hatalı alışkanlıklar nelerdir? Sorusu irdelendiğinde, yukarda gördüğümüz gibi, basit görünen yanlış aşıklanlıklarımızdır. Bu alışkanlıkları iyileştirmek, beraberin cildinde iyileşmesine ve daha kaliteli bir cilde sahip olmayı ortaya çıkarmaktadır. Hayatınızda ki küçük değişiklikler ile pürüzsüz ve daha sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz.