Çileğin faydaları nelerdir? Çileğin cilde faydaları nelerdir? Çileğin cilt için kullanımında yapışacak maske nedir? Çileğin cilde kullanılması durumunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Çileğin bilinenin aksine bilinmeyen onlarca faydası bulunmaktadır. Hem meyve olarak vazgeçilmez bir lezzet olan çilek hem de cilt için inanılmaz bir maske olabiliyor. Çileğin insan cildine çok sayıda faydası bulunmaktadır. Özellikle çilek maskesi yaparak cildinizi güzelleştirebilir ve eski görünümüne kavuşturabilirsiniz.

İzleyin: Çileğin cilde faydaları

Çileğin Cilde Faydaları

Çilek sayesinde cildinizde akne problemleriniz varsa tamamen kurtulma imkanınız bulunmaktadır. Çilek adeta doğal şekilde kullanılabilen bir ilaçtır ve aknelere iyi geldiği gibi akne oluşumlarını da engel olmaktadır. Çilek meyvesinin cilde olan bir diğer faydası ise, cilt tonunu dengelemesidir.

Cildiniz de renk farklılıkları bulunuyor ise yani bir tarafı siyah bir tarafı daha beyaz ise çilekten yardım alabilirsiniz. Burada bilinmesi gereken çileğin cilt tonunu açma özelliğinin olmamasıdır.

NE? NASIL?  Makyajsız güzellik mümkün mü?

Fakat çilek, cilt tonunu dengeleyici özelliğe sahiptir. Eğer cildinizin kararan yerlerini biraz daha beyazlatmak istiyorsanız çilekten yardım alabilirsiniz. Çilek, bu faydalarının yanı sıra sizleri güneşin zararlı ışıklarından da korumaktadır. Çileğin cilde bu gibi birçok faydası bulunmaktadır.

Çileğin Cilde Olan Diğer Faydaları

Çilek meyvesinin diğer faydalarının başında gözenekleri sıkıştırma özelliği gelmektedir. Cildinizde bulunan açık gözenekler genel olarak içerisine ya makyaj malzemelerini ya da cildinizde yer alan yağları içine alır. Böylece cildinizde siyah noktalar ve gözenekler artış gösterir. Bu durumda cildinize çilek maskesi uygulayarak cildinizi eski haline getirebilir ve güzelleştirebilirsiniz.

Bu sayede cildiniz pürüzsüz bir görüntüye sahip olur. Ayrıca çileğin bünyesinde bulundurmuş olduğu folik asit sayesinde hücre yenilenmesini artırıcı özelliğe sahiptir. Cildi ölü deriden kurtarıcı bir etkiye sahiptir.

Çileğin Cilde Uygulamadan Bilinmesi Gerekenler

Eğer çileğe karşı bir alerjiniz bulunuyor ise hem çilek tüketiminden hem de çileğin cildinize uygulamanızdan kaçınmanız gerekir. Bunun için en yakın sağlık kuruluşuna giderek alerji testi yaptırabilir ve nelere alerjiniz olduğunu öğrenebilirsiniz. Çileğe alerjisi olan kişilerin hem çilek tüketimini hem de çileği ciltlerini uygulamaları tavsiye edilmez. Aksi halde çilek cildiniz daha fazla tahrip edebilir.

NE? NASIL?  Yağlı Saçlardan Hemen Kurtaran Çözüm

Yağ Önleyici Çilek Maskesi Tarifi

Yağ önleyici çilek maskesi tarifi ile yağlı ciltlerinizi dengeleyebilir ve yağlardan da kurtulabilirsiniz. Eğer aşırı derece de yağlı bir cilde sahip iseniz yağ önleyici çilek maskesi sayesinde bu probleminizi sonlandırabilirsiniz. Peki yağ önleyici çilek maskesi için gerekli malzemeler nelerdir? Gerekli malzemeler şu şekildedir:

  • 1 çay kaşığı kadar limon suyu
  • 2-3 adet kadar çilek meyvesi

Yağ önleyici çilek maskesi için malzemeleri hazırladıktan sonra yapmanız gerekenler şu şekildedir; öncelikle çilek meyvesini püre şeklini alana kadar iyice çırpın. Daha sonra bir kaba koyarak eser miktarda limon suyu ekleyin.

Bu karışımı temiz halde bulunan yüzünüze yavaşça uygulayın. Ardından ortalama 15 dakika kadar yüzünüzde bekletin. Sürenin dolması ile birlikte ilk olarak ılık su yardımı ile yüzünüzde yer alan çilek maskesini temizleyin. Daha sonra ise soğuk su yardımı ile yüzünüzü tamamen yıkayın. Burada uygulayacağınız çilek maskesi ardından sıcak ve soğuk su etkileşimi ile birlikte cildinizdeki kan akışı artacak ve cildiniz kısa süre içerisinde canlanacaktır.

NE? NASIL?  Yağlı ciltlerde fondöten nasıl kullanılmalıdır?

Güneş Lekelerinden Kurtulmak İçin Çilek Maskesi

Eğer cildinizde aşırı derecede güneş lekeleri bulunuyorsa çilek maskesinden yardım alabilirsiniz. Güneş lekelerini geçirici özelliği ile bilinen çilek maskesi yapımı ve uygulanışı şu şekildedir; iki adet çilek, 1 kaşık yoğurt ve 1 kaşık balı karıştırın. Ardından cildinize sürün ve 20 dakika bekleyin. Daha sonra soğuk su ile cildinizi durulayın. Bu maskeyi haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.