Aydınlık ve parlak bir cilt görünümü isteyenler, cildinizi daha canlı hale nasıl getirebilirsiniz? sorusunun cevabını aramaktadırlar. Sağlıklı bir cilt, kişinin özgüveni açısından oldukça önemlidir. Çevresel faktörler, kişisel alışkanlıklar, mevsim değişikliği gibi etmenler düşünüldüğünde, cildin solgun ve mat görünmesi kaçınılmaz olmaktadır. Günlük hayatta edinilecek birkaç alışkanlık ve yaşam stilindeki değişiklikler ile daha canlı ve parlak bir cilde sahip olmak mümkündür. İşte canlı ve kusursuz bir cilt görüntüsü için yapmanız gerekenler…

Cildi Canlandırmanın Yolları

Çoğu kadın her zaman genç, canlı ve parlak bir cilde sahip olmanın hayalini kurar. Çevresel etkenler, beslenme alışkanlıkları, stres ve genetik faktörler cildin canlılığını yitirmesine neden olabilir. Yaşam tarzında yapılacak bazı değişiklikler ile cilt, canlılığını tekrar kazanabilir. Cildinizin daha aydınlık görünmesi için uygulamanız gereken yöntemler şunlardır;

  • Uyku düzeninize dikkat edin
  • Bol su için
  • Yaşam stilinizi gözden geçirin
  • Cildinize masaj yapın
  • Cildinizi güneşten koruyun
  • Cildinizi besleyin
  • Haftada en az 1 kez peeling yapın

Pek çok kişi sağlıksız ve mat görünen cildi, makyajla kamuflaj etmek ister. Fakat makyaj geçici bir çözümdür ve zaman içerisinde cildinize zarar verebilir. Alışkanlık haline getireceğiniz bu yöntemler, cildinizin daha sağlıklı ve canlı görünmesine yardımcı olacaktır.

Video: Nasıl Mükemmel Bir Cilde Sahip Olunur? | Ece Targıt

Uyku Düzeni

Uyku düzeninin, cilt sağlığına etkisi oldukça büyüktür Kaliteli bir uyku, cildin temel taşlarından olan kolajen ve elastin liflerinin üretilmesine katkı sağlar. Uyku esnasında, cilt kendini yeniler.

NE? NASIL?  Yaz aylarında oluşan cilt sorunlarına dikkat!

Yetişkin bir bireyin ise günde en az 7-8 saat uyuması gerekir. Uyku süresi azaltıldığında, gözaltı morlukları, solgun bir cilt görünümü ve ciltte yaşlanma belirtileri ortaya çıkabilir. Cildinizin daha genç ve daha aydınlık görünmesini istiyorsanız, öncelikle uyku düzeninizi gözden geçirmeniz gerekir.

Uyku esnasında, çok yüksek yastıklar kullanmamaya ve yüzüstü yatmamaya da özen göstermelisiniz. Ayrıca uyunan odanın bol oksijenli olması, yatak odasının yüksek ısıda olmaması da, cildin nem dengesini kaybetmemesi için oldukça önemlidir.

Bol Su İçmek

Çoğu kişi, pürüzsüz ve ışıldayan bir cilde sahip olmak için bol su içilmesi gerektiğini duymuştur. Vücudumuzun büyük bir bölümü sudan oluşur. Bol su içmek ise, vücudu toksinlerden arındırarak, cildin güzelleşmesine yardımcı olur.

Günlük su tüketiminin yerine getirilmemesi, kırışıklıkların oluşmasına ve cildin cansız görünmesine neden olur. Cildinizin yenilenmesi, beslenmesi ve aydınlanması için su içme alışkanlığınızı gözden geçirmeniz gerekir.

Yaşam Stili

Sağlıksız görünen bir cildin en büyük sebeplerinden birisi de, günlük alışkanlıklardır. Kötü beslenme alışkanlığı, cildin solgun görünmesine ve yaşlanmasına neden olabilir. Bu yüzden cilt güzelliği ve sağlığı için, dengeli beslenmek gerekir. Cilt dostu olan, greyfurt, somon, avakado, bitter çikolata ve ceviz gibi besinlere öğünleriniz de sık sık yer vermelisiniz. Öte yandan, şeker, fast food, işlenmiş gıdalar ve kızartma gibi besinleri hayatınızdan çıkarmalısınız.

NE? NASIL?  Yüzdeki kuruluktan nasıl kurtulursunuz?

Çok sık kahve tüketmek de, cildin dehidrasyona uğramasına ve solgun görünmesine neden olabilir. Bu yüzden beslenme dengesinin iyi oluşturulması gerekir. Sigara ve alkol gibi alışkanlıklar, cildin en büyük düşmanlarıdır. Bu alışkanlıklar, cildin erken yaşlanmasına, solgun görünmesine ve nemsiz kalmasına neden olur.

Bu yüzden bu alışkanlıkların terkedilmesi gerekir. Egzersiz ve spor gibi kan dolaşımını hızlandıran aktivitilerin de yaşam stiline oturtulması, cildin daha aydınlık gözükmesine yardımcı olacaktır.

Cilt Masajı

Masaj sadece vücuda yapılan bir uygulama değildir. Yüzünüze masaj yaparak, kan dolaşımınızı hızlandırabilirsiniz. Her gün 5 dakika dairesel hareketlerle cildinizi ovmanız, cildinizin toparlanmasına, gençleşmesine ve aydınlanmasına yardımcı olur. Dilerseniz zeytinyağı, argan yağı ve tatlı badem yağı gibi doğal yağlarla cildinize masaj uygulaması yapabilirsiniz. Doğal yağlar cildinizi nemlendirerek, cildinizin daha canlı görünmesini sağlar.

Cildi Güneşten Korumak

Çoğu kadının hayali bronz bir tene sahip olmaktır. Fakat güneş ışınları, cilde geri döndürülemez zararlar verebilir. Güneş ışınlarına fazla maruz kalmak, cildin yaşlanmasına, lekelenmesine ve solgun görünmesine neden olur. Bu yüzden güneş ışınlarından cildinizi korumanız gerekir. Yüksek faktörlü güneş koruyucu krem kullanmadan dışarı çıkmamaya özen göstermelisiniz.

Cildi Beslemek

Cildin temel taşı olan kolajen maddesi, zamana ve çevresel faktörlere bağlı olarak azalır. Kolajenin azalması, cildin yaşlanmasına ve mat görünmesine neden olur. Canlı ve genç bir görünüm için, cildinizi sadece içeriden beslemeniz yeterli olmayabilir. Cildin, dışarıdan da beslenmesi gerekir.

NE? NASIL?  Cilt bakım kozmetikleri cilde nasıl zarar veriyor?

Günlük olarak cilt bakım rutini yapmaya özen göstermelisiniz. Cilt yapınıza uygun olan nemlendirici kremlerle cildin beslenmesine katkı sağlayabilirsiniz. Yoğun cilt problemleriniz varsa, uzman bir kişiden yardım alabilirsiniz.

Peeling Uygulamaları

Cildin ölü derilerden arınması ve tazelenmesi için, peeling ve maske uygulamaları oldukça önemlidir. Evinizde bulabileceğiniz malzemeler ile cildiniz için tamamen doğal peelingler hazırlayabilirsiniz. Haftada 1 ya da 2 kez peeling yaparak, cildinizin daha canlı ve aydınlık görünmesini sağlayabilirsiniz.

Doğal Peelingler

Peeling, cildi ölü derilerden arındıran bir uygulamadır. Ölü deriden arınan cilt, daha sağlıklı ve parlak görünür. Cilt güzelliği için, haftada en az 1 kez peeling yapılması önerilir. Sizde evde kolayca bulabileceğiniz malzemeler ile doğal peelingler hazırlayabilirsiniz. Peeling yaparken en sık kullanılan malzemeler şunlardır;

  • Türk kahvesi
  • Şeker ve zeytinyağı
  • Yoğurt ve yulaf ezmesi

Türk kahvesi, mükemmel ve ekonomik bir peelingdir. Kahve telvesini dairesel hareketlerle yüzünüze sürdükten sonra, soğuk su ile durulayabilirsiniz. Eğer hassas bir cilde sahipseniz, telve ile zeytinyağını karıştırabilirsiniz. Zeytinyağı ve şeker ile de aynı uygulamayı yapabilirsiniz. Yoğurt ve yulaf ezmesi peelingi ise hassas ciltler için en uygun peelinglerden birisidir. Bir kase yoğurt ve bir kase yulaf ezmesini karıştırdıktan sonra cildinize sürebilirsiniz. 5-10 dakika cildinizde beklettiğiniz peelingi, soğuk su ile durulayabilirsiniz.