Burun bölgesinde oluşan siyah noktalar, bakımına önem veren kişilerin en titiz olduğu bölgelerde biridir. Özellikle ikili ilişkilerde ve yüz yüze yakın görüşmelerde bakımlı olunması gereken bir yerdir. Pek çok kür ve peeling etkili ürün ile çözüm bulabilirsiniz. Bu ürünlerin kullanımı ve siyah noktaları temizleme yöntemlerine birlikte göz atalım;

Siyah noktalar neden oluşur?

  • Gözeneklerde yağ birikimi: Biriken yağlar sertleştikçe ortaya çıkar.
  • Pigmentasyon artışı: Pigment artışı nedeniyle deride değişim gözlemlenir.
  • Güneş ışığı: Aşırı güneş ışığına maruz kalmak, derinin melanin üretmesine neden olabilir.
  • Deri bozukluğu: İlerleyen yaşla birlikte meydana gelebilir.
  • Karaciğer sorunu: Karaciğerde olan bir hasar, hücrelerin toksinleri ayıramamasına neden olacağından, ciltte lekeler oluşabilir.

Video: 5 DAKİKADA SİYAH NOKTALARDAN KURTUL!

Siyah noktalar nasıl temizlenir?

Siyah noktalar aslında zararsızdır. Gözeneklerde yağ birikiminden kaynaklıdır. Biriken yağlar zamanla sertleştikçe ortaya çıkarlar. Havaya maruz kalan kısım ise okside olarak siyah bir renk alır. Ama bunlardan kurtulmak çok zor değildir. İşte size bir kaç ipucu;

NE? NASIL?  Su diyeti nasıl yapılır? Faydaları ve zararları nelerdir?

Siyah noktalardan kurtulmak için yumurta akı

Bu yöntem için kağıt havlu ve yumurta akı gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken, yumurtanın sadece beyazını kullanmaktır.

  • Yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Ilık su, gözeneklerin açılmasına yardımcı olarak, siyah noktaların çıkmasını kolaylaştırır.
  • Dairesel hareketlerle yüzünüzdeki siyah notların olduğu bölgelere yumurtanın beyazını uygulayın.
  • Yüzünüze bir kağıt havlu koyarak, kağıt havlunun üzerine bir kat daha yumurtanın beyazını sürün.
  • Kuruyana kadar bekledikten sonra kağıt havluyu kaldırın.
  • Sonuca inanamayacaksınız, kuruyan kağıt havlunun üzerine  yapışmış bir sürü siyah noktalar göreceksiniz.

Yüzünüzü özenle yıkayarak temizleyin…

Yüz bölgesinde yer alan yağ bezlerinin salgısı olan siyah noktalar, birer cilt problemidir. Sebum adı verilen bu salgının deri gözeneklerinde tıkanmaya sebep olması ve hava ile teması sonrası siyah renge dönüşmesinden oluşan bu lekelerin başlıca önlemlerinden biri de yüzünüzü, özellikle burun bölgenizi özenle yıkamalısınız. Mümkün mertebe bu bölgeler üzerine dairesel masajlar yaparak sabun veya peeling jelinizi sürün… Ardından da iyice durulamayı ihmal etmeyin…

NE? NASIL?  Hızlıca Zayıflatan Yapması Kolay Bulması Basit Organik Besin

Yüzünüzü yıkamadan önce…

İlk maddede belirttiğimiz şekilde yüzünüzü yıkamadan önce yüzünüze buhar teması sağlamanızda fayda var. Buhar banyosu olarak adlandırılan bu işlemi basit şekli ile bir çaydanlık içinde kaynattığınız suyu üzerinde belirli bir mesafede tutacağınız başınızın etrafını kapatan bir bez yardımıyla uygulayabilirsiniz.

Buhar ile temas sağladığımız çehremizdeki siyah noktalardan kurtulmak artık daha kolay olacaktır. Pamuk ile temizleme yapmak daha etkili bir sonuç elde etmenizi sağlarken özellikle tırnaklarınızın bu bölgede tahrişe sebep olmasını engelleyecektir.

GÜL SUYU

Gül Suyu kullanmanızı da tavsiyelerimizin arasına ekliyoruz. Lakin cilt gözeneklerinin sıkılaştırılmış olması da sebum maddesinin salgılanmasına denge getirmektedir.

Video: EVDE SİYAH NOKTALARDAN KURTULMA YOLLARI (3 YÖNTEM)

Ekip olarak bu konu hakkında sizlerle paylaşacaklarımız şimdilik bu bilgilerle sınırlı… Ancak siz değerli okurlarımızın da bilgilerini paylaşmasını ve tecrübelerinden faydalanmamıza izin vermesini isteriz.