Kadınların yıllardır araştırma konusu olan bordo ruj ile doğru makyaj, teknikleri bilindiğinde kusursuz bir görüntü yaratmaktadır. Her stile ve ten makyajına uyum sağlayan bordo ruj, acele makyajların da kurtarıcısıdır. Fakat bordo ruj ile mükemmel görüntüyü yakalayabilmek için, bazı tekniklerin bilinmesi gerekir. Bu yazımızda, bordo ruja dair merak edilen tüm teknikleri derledik.

Bordo Ruj Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bordo ruj, her makyaj çantasının olmazsa olmazıdır. Yıllardır popülerliğini kaybetmeyen bordo tonlarındaki rujlar, en sade ten makyajını bile göz alıcı bir hale getirebilmektedir. İster sarışın ister esmer olun, her kadına uygun bir bordo ruj tonu vardır. Önemli olan, size en uygun ruj rengini seçerek, makyajınızı kusursuzlaştırmanızdır.

Makyajınızın kusursuz görünmesi için bordo ruj seçiminde dikkat etmeniz gerekenler şunlardır;

  • Ruju almadan önce mutlaka dudağınızın bir kısmında deneyin.
  • Alt ve üst dudağınız eşit değilse, krem rujları tercih edin.
  • Dolgun ve büyük dudaklarınız varsa, mat rujları tercih edin.
  • Dudaklarınız inceyse, parlak rujları tercih edin.
NE? NASIL?  Islak görünümlü yaz makyajı nasıl yapılır?

Ten renginize uygun olan bordo ruju alabilmek için, seçtiğiniz ruju dudağınızın bir kısmında deneyin. Sürdüğünüz rujun rengi, dudak pigmentlerinize göre değişim gösterecektir. Denediğiniz ruj, bazen mavi tonlarına bazense pembe ya da turuncu tonlarına dönüşebilir. Eğer sürdüğünüz bordo ruj renk değiştirmiyorsa, o ton size en uygun bordo tonu demektir.

Bordo Ruj Nasıl Uygulanır?

Koyu renkli rujlar, uygulaması zor olan renklerdir. Özellikle gün içerisinde dudağınızdan çıkan renkler, kötü bir görüntünün oluşmasına neden olabilir. Bu durumu önlemek için, dudak bakımınıza dikkat etmeniz gerekir. Dudaklarınızda ki soyulmaları gidermeye ve dudaklarınızı balsamla nemlendirmeye özen göstermelisiniz. Zemini pürüzsüzleştirdikten sonra, bordo rujun sınırlarını belirlemeniz gerekir.

Sınırları belirlenen alanlarda, dudak makyajı çok daha zahmetsiz bir şekilde yapılabilir. Bordo rujunuzun tonuna uygun bir dudak kalemiyle, sınırlarınızı belirleyebilirsiniz. Dudak kalemiyle sınırları belirledikten sonra, çizgilerin içini rujla doldurabilirsiniz. Bu uygulama hem rujunuzun daha güzel görünmesine, hem de daha kalıcı olmasına yardımcı olacaktır. Eğer daha dolgun görünen dudaklar istiyorsanız, dudak kalemi seçiminizi ten renginden yana kullanabilirsiniz.

NE? NASIL?  Bakımlı ellere nasıl sahip olabilirsiniz?

İzleyin: Bordo Tonlarda Makyaj

Bordo Ruj Kullanımında Göz Makyajı Nasıl Yapılmalıdır?

Bordo, iddialı ve dikkat çeken bir renktir. Bordo ruj kullanarak, dudaklarınızı ön plana çıkarmış olursunuz. Bu yüzden bordo ruj kullanımında, göz makyajınız daha sade olmalıdır. İnce bir eyeliner, kirpikler için az miktarda rimel ve hafif renklerle yapacağınız bir far uygulaması, göz makyajınız için yeterli olacaktır.

Mat Bordo Ruj Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eğer ruj tercihinizi mat bordo rujdan yana kullanacaksanız, dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Öncelikle, cilt makyajınıza özen göstermeniz gerekir. Yüzünüzü dengeleyerek, pürüzsüz bir görüntü elde etmelisiniz. Ruj renginde aşırı doygun bir görüntü elde etmemek için, sadece rujun üzerine kullanılan bir fondöten uygulayabilirsiniz. Mat bordo ruj sürerken, öncelikle kalın bir kat ruj sürün. Fazla ürünü, bir peçete yardımıyla dudağınızdan çıkarabilirsiniz. Daha sonra ise, ikinci katı hafif bir şekilde uygulayarak kusursuz bir görüntü elde edebilirsiniz.

NE? NASIL?  Dudaklarınızı daha dolgun gösterecek yöntemler nelerdir?

Bordo Ruj Nasıl Çıkarılır?

Bordo rujları sürmek gibi, temizlemek de biraz zahmetlidir. Bordo ruju temizlerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, dudakları tahriş etmemektir.

Adım adım bordo ruj temizleme teknikleri şu şekildedir;

  • Dudağınızı yağ bazlı bir makyaj çıkarıcısı ve kağıt havluyla nazikçe silin.
  • Ardından dudağınıza nemlendirici bir krem ya da vazelin sürün. Dudağın vazelini emmesi, bordo rujun çıkmasına yardımcı olacaktır.
  • Son olarak dudağınızı bir kağıt havlu yardımıyla nazikçe temizleyin.

Temizleme işleminin ardından, dudağınıza mutlaka dudak balmı ya da kremi uygulamalısınız. Eğer dudaklarınızı nemlendirmezseniz, dudaklarınız kuruyabilir ve pullanmalar görülebilir. O yüzden makyaj çantanızda bir dudak balmı olmasına da özen göstermelisiniz.