Hanımlar cildimizde ölü bir tabaka var sıyırmamız gereken. Ama bunu doğru bir şekilde yapmamız gerekiyor. Bakımlı bir cilt ve yüz ile mükemmel bir görünüme sahip olabilirsiniz. Yüz bakımı için kadınlar maske yapmaktadırlar. Cilt tipinize uygun hazır maskeler satın alabildiğiniz gibi kendiniz de kolay ve pratik maskeler hazırlayabilirsiniz. Evde hazırlanabilecek çok çeşitli maske tarifleri vardır. Genelde limon, şeker, bal, yumurta sarısı ya da bazı meyvelerin kabukları kullanılarak hazırlanmaktadır. Düzenli uyguladığınızda mutlaka faydalarını göreceksiniz. Bal çok popüler bir maske malzemesidir. Hazır maskelerin içeriklerinde de bulunur. Siz de bal ile farklı yüz peelingi tarifleri hakkında bu yazı üzerinden bilgi sahibi olabilirsiniz.

Balın Faydaları

Bal, antimikrobiyal ve antifungal özelliklere sahiptir. Sağlıklı ve ışıldayan bir cilt için bal kullanılması önerilir. Cildinizdeki lekelerin üzerine gece yatmadan önce sürerseniz lekeleriniz temizlenecektir. Etkili bir antioksidandır ve cildi güneş ışınlarından korur. Cildinizin nemli kalmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda, egzama, mantar ve sedef hastalıkları için de etkilidir.

NE? NASIL?  Düğün için en uygun makyaj nasıl seçilir?

Aşağıdaki videoda muhteşem bir formül göreceksiniz. 35 yaşından sonra Mayıs’ın ilk haftasına kadar, bu işlemi yapabilirsiniz. Havalar sıcaklaştığında, yüzünüz hassasiyet kazanabilir, o nedenle tekrar Eylül’de başlayabilirsiniz. Pahalı tedavilere ihtiyacınız yok, aşağıdan bebek gibi bir cilde sahip olmak için detaylı anlatım içeren videoyu izleyebilirsiniz.

İzleyin: Bir günde bebek gibi cilde sahip olun

Bal İle Yapılabilecek Peeling Önerileri

Bal ile çeşitli maskeler yaparak sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz. Bal ile hazırlanan maskeler şunlar olmaktadır;

  • Besleyici bal peelingi
  • Rahatlatıcı bal peelingi
  • Temizleyici bal peelingi
  • Nemlendirici bal peelingi
  • Gençleştirici bal peelingi
  • Parlatıcı bal peelingi
  • Beyazlatıcı bal peelingi

Bu peeling tariflerini düzenli uygulayarak dilediğiniz cilde sahip olabilirsiniz. Oldukça pratik ve kolay tariflerdir.

Besleyici Bal Peelingi

Bu bal maskesinin malzemeleri çok kolay bulunabilir. Bu malzemeler;

  • 1 tatlı kaşığı doğal bal
  • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
  • 1 yumurta sarısı

Bu malzemeleri iyi bir şekilde karıştırıp yüzünüze sürün. 15-20 dakika kadar bekleyin ve ılık su ile durulayın. Bu peeling sayesinde cildiniz örü derilerden ve yağdan arınır. Ayrıca bu maske cildinizi besler.

NE? NASIL?  Hassas ayaklara sahip kadınlarda pedikür nasıl yapılmalıdır?

Rahatlatıcı Bal Peelingi

Bu maske için, 1 tatlı kaşığı bal, 1 çay kaşığı kil ve 1 tatlı kaşığı limon suyunu koyu bir macun elde edene kadar karıştırın. Cildinize sürün ve 15 dakika bekleyin. Sonra ılık su ile durulayın. Özellikle yağlı ciltler için faydalıdır ve cildi rahatlatır.

Temizleyici Bal Peelingi

Bu maske özellikle çok yağlı ciltler içindir. Haftada bir kez uygulanmalıdır. Maske için bir miktar bal, limon suyu ve şekeri karıştırın. Cildinize sürün ve 15-20 dakika bekleyin. Sonra ılık su ile durulayın. Bal ve limon suyu cildinizi parlatır ve temizler. Aynı zamanda, şeker de cilt için oldukça iyi bir temizleyicidir.

Nemlendirici Bal Peelingi

1 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı süt, 1 çorba kaşığı zerdeçal tozu ve yarım yemek kaşığı limon suyunu iyice karıştırın. Yüzünüze sürün ve 25-30 dakika kadar kurumasını bekleyin. Sonra soğuk suyla yıkayın. Bu peeling tarifi yüzünüzü nemlendirdiği gibi ayrıca, sivilce oluşumunu da önlemektedir. Bal ve süt nemlendirir. Limon ve zerdeçal da sivilce oluşumunu önler.

NE? NASIL?  Deri yaşlanmasının hızını nasıl yavaşlatabiliriz?

Gençleştirici Bal Peelingi

Bu peeling için, 1 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı yumurta beyazı ve yarım çay kaşığı limon suyunu karıştırın. Yüzünüze sürüp 10 dakika bekleyin ve ılık suyla durulayın.

Parlatıcı Bal Peelingi

1 yemek kaşığı çikolata tozu, 2 yemek kaşığı süt, 2 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı limon suyunu karıştırıp yüzünüze sürün. Kuruduktan sonra ılık su ile yüzünüze masaj yaparak yavaşça durulayın. Böylece yüzünüz parlayacak.

Beyazlatıcı Bal Peelingi

2 yemek kaşığı domates suyu ile 2 yemek kaşığı balı karıştırın. Hazırladığınız karışımı yüzünüze sürün ve 15 dakika bekleyin. Daha sonra yüzünüzü soğuk su ile durulayın.