Kadın ve erkeklerde bakımlı el oldukça önemlidir, peki bakımlı ellere nasıl sahip olabilirsiniz? Sosyal yaşantıda sürekli kullandığınız elleriniz, karşınızdaki kişiler tarafından dikkat çeken noktalarınız arasındadır. Kötü görünümlü, bakımsız, kuru ya da kötü tırnaklara sahip olmak hoş bir algı yaratmaz.

Bakımlı Eller İçin Ne Yapılmalı?

Bakımlı eller için yapmanız gereken bazı kürler, yöntemler ve bakım ürünleri vardır. Düzenli olarak uyguladığınız birkaç kolay işlemle ellerinizin sürekli bakımlı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Bu işlemler;

  • Ellerinizi muhakkak her gün nemlendirin
  • Tırnaklarınız için gerekli bakımı sağlayın
  • Tırnak etleriniz için manikür ya da itme yöntemini kullanın
  • Düzenli olarak ojenizi tazeleyin
  • Sararmış tırnaklar için limon ve karbonat karışımını uygulayın
  • Banyo duş jelinizi nemlendirici formüllü tercih edin
  • Çok soğuk ve sıcak su kullanmayın
  • Deterjandan uzak tutun, eldiven kullanın
  • Soğuk havalardan eldiven ile korunun
NE? NASIL?  Trafikte Silah Gösterdiği Kişiler Jandarma Çıkınca Şok Yaşadı !

Bu işlemler ile elleriniz zarar görmeyecek ve cildiniz genç kalacak. Bakım sadece erkeklere ya da kadınlara özel bir durum değildir. Ellerde çalışmaya bağlı olarak özellikle erkeklerde görülen nasır için gerekli tedaviler uygulanabilmektedir.

İzleyin: Laser tekniği ile el gençleştirme nasıl yapılır?

Ellerinde yaşlanma belirtileri olan ve elleri yaşlanan kadın ve erkek tüm hastalarda Laser tekniği ile el gençleştirme uygulanabilir.

Bakımlı Eller İçin Doğal Yöntemler

Kuru cildinize doğal nem banyosu yaptırmak adına uygulayabileceğiniz bazı yöntemler vardır. Bu yöntemler arasında; zeytinyağı ve bal önemli bir karışımdır. Ellerinizde oluşan bazı yanık lekeleri için yumurta akını haftada bir iki kez tedavi amaçlı uygulayabilir ve lekelerden kurtulabilirsiniz.

Bakımlı Eller İçin Bakım Ürünleri

Elleriniz için tam nemlendirici özelliğe sahip kremler tercih edebilirsiniz. Çok kuru bir cildiniz varsa özellikle soğuk ülkeler arasında Norveç tarafından geliştirilmiş kremleri deneyebilirsiniz. Bunun yanı sıra nemlendirici içerisinde E vitamininin bulunmasına dikkat etmelisiniz. E vitamini cildi besleme özelliğine sahiptir. El bakımı yaparken yağlandırmamasına özen göstermelisiniz. Ciltte yağlanma hissi bırakmayan kremleri kullandığınızda rahatsız hissetmeyecek ve kullanımdan kaçmayacaksınız.

NE? NASIL?  Evde ayak bakımı nasıl yapabilirsiniz?

Video: Kışın Hayat Kurtaran El Bakım Rutinim | Kusursuz Görünen Eller (Uygulamalı)

Tırnak Bakımı

Tırnaklarınız için düzenli ve doğru kesme yöntemi kullanmanız gerekir. Manikür en çok kullanılan bakım yöntemi olsa da topluluğun kullandığı ürünler yerine kendi ürünlerinizi kullanmanız tırnak sağlığınız için önemlidir. Manikür yaptırmayan kişiler ise yumuşattığı tırnak etlerini bir tırnağını kullanarak geriye itme işlemi yapabilirsiniz.

Bu işlemi düzenli olarak tekrarladığınızda, manikür nedeniyle alışan ve çıkan tırnak etleriniz bir müddet sonra şekil alacaktır. Hiçbir rahatsızlık vermeden tırnaklarınıza oje sürerek tırnak bakımınızı tamamlayacaksınız. Tırnaklarınızın düzenli temizliği için bol bol elinizi yıkamalısınız. El yıkamak bakterileri yok eder. Krem sürerek su nedeniyle nemini kaybeden elleriniz de yumuşacık olur.