Çalışmalar, her gün 30 dakika boyunca yüz egzersizleri yapmanın, yılların yüzünüzdeki etkilerini silebileceğinizi gösteriyor. Özellikle yüz yogasıyla sadece 20 hafta içinde en az 3 yaş daha genç görünebilirsiniz.

Ünlü Kasdashian kardeşlerin yüz yogası hocası Koko Hayashi’nin önce-sonra fotoğraflarını görenler bilir, yüz yogası ameliyat ya da botoks gibi müdahaleler olmadan yüzünüzü şekillendirmenin en etkili yollarından biri. Zaten Los Angeles’ta uzman bir yoga eğitmeni olan Hayashi’nin yüz yogasını keşfettikten sonraki 5 yıl içinde neredeyse 10 yaş gençleşmesi hepimize ilham verdi.

Nitekim, Şikago’daki Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırma da bu iddianın ne kadar doğru olduğunu ortaya koyuyor. 40-65 yaş alalığında 16 kadının katıldığı araştırmada, katılımcılara toplamda 30 dakika süren ve 32 ayrı egzersiz içeren bir rutin öğretildi. Katılımcılar egzersizleri  beş ay boyunca her gün tekrarladı. 20 haftanın sonunda, araştırmacılar katılımcıların yüz özelliklerinin neredeyse tamamında iyileşme buldu. Hepsi yaklaşık üç yıl daha genç görünüyordu; yüz egzersizleri genel yüz görünümünü iyileştirdiği gibi yaşlanma belirtilerinde gözle görülür azalma sağladı.

NE? NASIL?  Görenlerin Bir Daha Baktığı Muhteşem Saç Modelleri

İzleyin: Yüz Yogası: 5 Dakikada Hızlı Lifting

Zamanı geri çevirmek mümkün mü?

Yıllar geçtikçe hepimiz daha genç bir görünüm için, kremler, maskeler, serumlar kullanıyor; dolgu, botoks, Fransız askı operasyonu, örümcek ağı estetiği gibi küçük ya da büyük bir takım müdahalelere başvuruyoruz. Aslında estetiğe başvurmadan da zamanın görünüşümüz üzerindeki etkisini azaltmak mümkün. Sağlıklı beslenme, su tüketimi, gıda takviyeleri, uyku düzeni, kötü alışkanlıklardan uzak durmak ve elbette egzersiz ile daha genç görünmek elimizde…

Aslında kısaca özetlersek, yüz yogası, yoganın vücudundaki etkilerini yüzünüze taşıyor. Direnç egzersizleri ile kaslarınızı hem rahatlatıyor hem de güçlendiriyor. Yüz kaslarını büyütüp ve güçlendiriyor, yüz, boyun, kafa derisi ve saçlara kan dolaşımını arttırıyor, her hücreyi daha fazla oksijen ve besinle zenginleştiriyor. Bu sayede yüzünüzde kan akışı hızlanıyor, hücreler canlanıyor, cilt tazeleniyor ve sıkılığı artıran kolajen salgılanıyor. Sonuç; daha sağlıklı, daha sıkı, daha gergin ve daha genç bir yüz…

NE? NASIL?  El, ayak ve bacak bakımı nasıl yapılır?

5 basit adımda yüz yogası

Yüz yogasını evde, ayna karşısında kendi kendinize yapabilirsiniz. Hayashi’nin yüz yogası videolarını izlediğinizde farkedeceksiniz kaz ayaklarından sarkık gıdıya, düşük kaşlardan ağız kenarlarındaki çizgiye sizi rahatsız eden her bölge / kas grubu için farklı bir egzersiz bulmak mümkün. Özel olarak çalışmak istediğiniz bölge ve hareketlerin yanı sıra yoga uzmanlarının en çok uyguladığı 5 hareketi aşağıdasizler için derledik. Her türlü egzersizde olduğu gibi, yüz yogasında da istikrar sonuca ulaşmanıza yardımcı olacak. Her sabah 20 dakikalık bir rutini gerçekleştirme alışkanlığı kazanırsanız, birkaç hafta içinde siz de farkı göreceksiniz. Aşağıda sıraladığımız her bir yüz egzersinizi 5’er kez deneyin, hareketler arasında 4-5 saniye dinlenmeyi de unutmayın. Yarın sabah bu 5 basit hareketle yüz kaslarınızı harekete geçirin ve daha genç görünmenizi sağlayacak bu yolculukta ilk adımınızı atın.

  1. Dudaklarınızı kapatın. Yanaklarınızın içe çekerek bir balık yüzü oluşturun. Yaklaşık 15 saniye bekleyin. 5 saniye dinlenin ve tekrarlayın.
  2. Kaşlarınızı dik tutarken öpücük verir gibi dudaklarınızı büzün.
  3. Dik oturun ve karşıya bakın. Sonrasında suratınızı hiç hareket ettirmeden sadece gözlerinizi hareket ettirerek, 5-10 saniye süresince tavana bakmaya çalışın.
  4. Dudaklarınızı kapatın. Derin nefes alıp yanaklarınızı şişirin. Nefesiniz yettiğince havayı bir sağ bir sol yanağınıza hareket ettirin.
  5. Başınızı geriye doğru yatırıp tavana bakın. Boyun kaslarını gerip tavana öpücük atar gibi dudaklarınızı büzün ve 15 saniye bekleyin. 5 saniye dinlenin ve tekrarlayın.
NE? NASIL?  Cilt kuruluğuna hangi vitamin iyi gelir?

Video: YÜZ YOGASI – EGZERSİZİ !! 36 yaşında, cildimi bu kadar genç ve diri tutan 2-3 dakika