Cildine genel olarak çok fazla insan bakım yapmıyor. Cildine bakım yaptığını düşünen ve söyleyen pek çok kişi ise bunu kozmetik yani kimyasal içerikli cilt bakım ürünlerini tercih ederek yapıyor. Cildinize en doğru şekilde bakmak ve cildinizi beslemek istiyorsanız ona yararlı ve doğal ürünler ile bakım yapmanız gerekiyor. Ayrıca hem kimyasal hem de oldukça pahalı olan ürünler yerine ev yapımı ekonomik yararlı cilt maskeleri yaparak her anlamda tasarruf yapabilirsiniz. Pek çok kişi için evde cilt bakım ürünleri hazırlamak zor gibi görünse bile aslında oldukça kolaydır. Evinizde bulunan malzemeler ile cilt maskesi yapmak isterseniz bu yazıda detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Video: Altın cilt maskesi nasıl yapılır?

Altın Cilt Maskesi Tarifi

Bir tek maske ile birden fazla cilt probleminizi çözmek istiyorsanız sizin için en doğru maske bu olacaktır. Altın cilt maskesi, adından da anlaşılacağı gibi daha çok sarı renkli bir cilt bakım maskesidir. Ancak bu maskenin temel maddesi elbette altın değildir. Altın maskesini hazırlayarak cilt sorunlarına veda etmek istiyorsanız kullanmanız gereken malzemeler şunlardır:

 • Bir çay kaşığı toz zerdeçal
 • Bir tatlı kaşığı yoğurt
 • Biraz kaymak
 • Birkaç damla limon suyu
 • Biraz bal
NE? NASIL?  Kaşlar nasıl daha kalkık gösterilir?

Tüm bu malzemeleri bir kap içerisinde karıştırarak karıştırarak bir krem gibi sürülebilir bir hâle gelmesini sağlayın. Daha sonra temiz cildinize bu altın renkli maskeyi sürüp 20 dakika bekletip soğuk suyla durulayın.

Cilt Maskesi Nedir?

Cildiniz gün içerisinde pek çok farklı duruma maruz kalır. Özellikle mevsimsel etkiler cildinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Birde bu duruma aşırı makyaj ve kozmetik kullanımı eklenince cildinizin yapısı bozulabiliyor.

Cilt maskesi genellikle birden fazla etkiye sahip olan kozmetik ve kimyasal içerikli bakım ürünleridir. Her ne kadar cilt maskesi olarak kimyasal ürünler tercih edilir ve bilinir olsa da sizde evinizde cilt maskenizi uygun ve doğal ürünlerle kolay bir şekilde oldukça kısa sürede yapabilirsiniz. Ayrıca evinizde artan meyve ve sebzeleri de cilt maskesi hazırlamak için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Cilt Maskesi İçin Uygun Olan Malzemeler

Evinizde bulunan pek çok malzeme ile cilt maskesi oluşturmanız mümkündür. Sizde evinizin konforunda cilt maskesi yapmak istiyor ama hangi malzemeleri kullanacağınızı bilmiyorsanız cilt maskesi için uygun olan şeyler şunlardır:

 • Yumurta
 • Yoğurt
 • Süt
 • Muz
 • Çilek
 • Avokado
 • Bal
 • Zerdeçal
 • Mısır nişastası
 • Şeker
NE? NASIL?  Cilt tipine göre cilt temizleyicisi nasıl seçilir?

Bu ve bunun gibi daha pek çok malzemeden cilt maskesi yapmanız oldukça kolaydır. Evinizde cilt maskesi yapmanız için bu malzemelerden birkaçının olması bile yeterli olacaktır.

Evde Yapılan Cilt Maskelerinin Etkileri

Evde yapılan her şey dışarıdan satın alınan şeylerden farklı bir formda ve tatta oluyor. Bu nedenle daha önce kullandığınız kozmetik maskeler ile evinizde yaptığınız cilt makalesini kıyaslamanız doğru olmayacaktır. Genellikle evde yapılan maskeler birkaç kullanımdan sonra etki eder. Üstelik daha ekonomik ve besleyicidir.

Cilt Maskesini Nasıl Temizlemelisiniz?

Evinizde yaptığınız cilt bakım maskeleri genel olarak daha doğal ve tek kullanımlık olduğu için temizlenme aşaması da farklı olabiliyor. Hangi cilt maskesi olursa olsun mutlaka soğuk su ile nazik hareketlerle çıkarmaya çalışın. Bu sayede soğuk suyla kan dolaşımı artacaktır. Maske daha iyi etki edecektir.

NE? NASIL?  Kilo alamıyorum diyenler ne yapmalı?

Cilt Maskesi Nasıl Saklanır?

Evde yapılan cilt maskelerinin tek kullanımlık olduğu doğrudur. Ancak kozmetik maskeler koruyucu bulunduğu için birden fazla defa kullanılabilir. Eğer evde hazırladığınız maskenin saklanmaya uygun olduğunu öğrendiyseniz mutlaka buzdolabında muhafaza etmeniz ve en kısa sürede bitirmeniz doğru olacaktır.