Pek çok kişinin merak ettiği soru akne ile mücadele nasıl olmalıdır? sorusudur. Ciltte oluşan akneler, kişinin hem psikolojik hem de fiziksel açıdan kötü hissetmesine neden olur. Stres, kötü beslenme, hormon bozuklukları ve cilt bakımı konusunda yapılan yanlışlar akne problemlerine sebep olabilir. Yaşam tarzında yapılacak bir takım değişiklikler ile akne sorunundan kurtulmak mümkündür.

Akne Neden Oluşur?

Akneler, günümüzde çoğu kişinin ortak sorunudur. Akne problemi yaşayan bireyler, fiziksel ve psikolojik olarak kendilerini kötü hissederler. Akne ile mücadele edebilmek için öncelikle problemin kaynağını bulmak gerekir. Akne oluşumunun nedenleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Ergenlik
 • Kötü Beslenme Alışkanlığı
 • Hormon Bozuklukları
 • Cildin Yapısı
 • Kullanılan Bazı İlaçlar
 • Cilt Kirliliği
 • Stres

Akne oluşumuna neden olan durumlar, bu şekilde sıralanabilir. Özellikle ergenlik dönemindeki hormonsal değişiklikler, kişinin akne problemi yaşamasına neden olabilir. Bunun yanı sıra, yanlış cilt bakımı, düzensiz beslenme, aşırı stres ve kullanılan bazı ilaçlar da sivilce problemine yol açabilir. Akneler doğru tedavi edilmezse, kişinin cildinde kalıcı izler bırakabilir. Bu yüzden akne ile mücadele, dikkat ve özen gerektiren bir konudur.

NE? NASIL?  Kırmızı ruj tonu nasıl seçilmelidir?

Akne İle Mücadele Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ciltte akne oluşumu, genetik ve çevresel faktörlere bağlıdır. Ciltte biriken bakteriler, gözenekleri tıkayarak sivilce oluşumuna yol açar. Sivilce problemi, yaş ve cinsiyet fark etmeksizin herkeste görülebilir. Akne ile mücadele ederken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır;

 • Cildin Nem Dengesi Korunmalı
 • Cilt Bakımına Dikkat Edilmeli
 • Kötü Beslenme Alışkanlıklarından Uzaklaşılmalı
 • Uzman Bir Dermatologdan Destek Alınmalı
 • Stresten Uzak Durulmalı

Doğru yöntemler ile akne probleminden kurtulmak mümkündür. Önemli olan, akneyle mücadele ederken oldukça hassas hareket etmektir. Aksi takdirde, ciltte kalıcı akne izleri oluşabilir.

Video: Sivilce ve aknelere bitkisel çözüm

Cildin Nem Dengesini Korumak

Akne ile mücadele ederken yapılması gereken ilk şey, cildin nem dengesini korumaktır. Nemini kaybeden bir cilt, sivilce oluşumu için mükemmel bir zemindir. Sivilceler sadece yağlı ciltlerde değil, kuru ciltlerde de oluşum gösterebilir. Cildin nem dengesini korumak için, cilt yapısına uygun nemlendirici kremler kullanılmalıdır.

NE? NASIL?  Makyajda puslu görüntü nasıl sağlanır?

Doğru Cilt Bakımı

Yanlış bir cilt bakımı, sivilce oluşumuna sebep olabilir. Cilt bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli husus, cildin temiz tutulmasıdır. Makyaj yapan kişiler, ciltlerine uygun ürünler ile makyajlarını temizlemelidir. Cildi temizleyen ve nemlendiren kozmetik ürünler, sivilce tedavisinde destekleyicidir. Sivilce izleri için, su bazlı kremler kullanılabilir. Ayrıca gül suyu ve elma sirkesi gibi ciltteki PH’ı dengeleyen doğal yöntemler de, akne tedavisinde kullanılabilinir.

Beslenme Alışkanlıkları

Günlük hayatta tüketilen besinler, cilt sağlığını etkiler. Düzensiz ve sağlıksız beslenme alışkanlığı, ciltte akne oluşmasına neden olur. Bu yüzden akne ile mücadele ederken, beslenme alışkanlıklarını da gözden geçirmek gerekir. Yağlı besinler, şeker, kafein ve alkol sivilce problemini arttırır. A,D ve E vitamini içeren besinler ise, akne tedavisinde büyük rol oynar. Havuç, ıspanak, tam tahıllı gıdalar ve balık vitamin bakımından zengin besinlerdir. Günlük öğünlerde bu besinlere ağırlık verilmeli, bol meyve tüketilmeli ve sık sık su içilmelidir.

NE? NASIL?  Survivor Aycan Yanaç Bikini Yanıtı ile Gündeme Geldi!

Dermatolog Desteği

Akne tedavisi için en doğru çözüm, uzman bir dermatologdan destek almaktır. Bilinçsiz yapılan müdahaleler, cilt problemlerinin artmasına neden olur. Dermatologlar gerekli muayeneleri yaptıktan sonra, kişiye en uygun tedavi yöntemine karar verirler.

Stresten Uzaklaşmak

Günlük hayatın bir getirisi olan stres, sivilce problemine yol açmaktadır. Özellikle yetişkin bireylerde, stres kaynaklı akne oluşumu gözlemlenebilir. Stresi minimum seviyede tutmak için uyku düzenine dikkat etmek, hobiler edinmek ve düzenli olarak egzersiz yapmak çözüm olabilir.