Merak edilen sorularda biri de akne için yeşil çay iyi gelir mi? sorusudur. Akne, sıklıkla yaşanan bir sorundur. Özellikle yüz bölgesinde akne oluşumları, kişilerde rahatsızlık uyandırmaktadır. Bu nedenle, akne tedavisi daha da önem kazanmaktadır. Yeşil çay, birçok cilt problemine iyi gelmektedir. Bu cilt problemleri arasında akne de yer almaktadır.

Yeşil Çayın Akneler Üzerindeki Etkileri

  • Yeşil çaylar, içerikleriyle ve sağladığı yararlarla bilinmektedir. Yeşil çaylar, cilt üzerinde ciddi etkilere sahiptir.
  • Akneler, ciltteki gözeneklerin yağ ve kir dolmasıyla tıkanması sonucu oluşabilmektedir. Yeşil çay, gözenekleri temizler ve tüm kirlerden arındırır. Bu da akne oluşumunu engeller.
  • Aknelerin çoğunluğu ciltte lekelere neden olur. Yeşil çay, antioksidan içerdiği için bu iz ve lekelerin görünümü hafifletir.
  • Yeşil çay bol miktarda katekol içerir. Katekol maddesi akne ve sivilcelere neden olan bakterilerle savaşır.
  • Yeşil çay enfeksiyon gidericidir. Bu özelliğiyle, aknelerin görünümdeki iltihap ve kızarıklığı azaltır.
  • Yeşil çaylar, aktioksidan zengini olduğu için cildin düşmanı olan serbest radikallerle savaşır.Bu da ciltte oluşabilecek zararları en aza indirir.
  • Hormonlardan kaynaklanan dengesizlikler sivilce ve akne oluşumuna sebebiyet verir. Yeşil çaylar, hormonlara iyi gelmektedir. Bu özelliğiyle bu sebepten kaynaklanacak akneler önlenmiş olur.
NE? NASIL?  Gören Herkesin Hayran Kaldığı 20 Saç Modeli

Akne sorunu için yeşil çay tüketimi ve uygulanışı önerilen şekilde olmalıdır.

Video: Yağlı Ciltlerden ve Sivilcelerden Kurtulmak İçin Muhteşem Maske

Yeşil Çay Uygulanışı

Bir fincan yeşil çay demlenir. Demlenen çay soğuduktan sonra sprey şişe içine konur. Bir yüz temizleyicisiyle cilt tamamen temizlendikten sonra yüze yeşil çay sıkılır ya da sürülür. Yüz kuruduktan sonra soğuk suyla durulama yapılır. Cilt, havluyla nazik bir şekilde silinir. Daha sonra hafif bir nemlendirici kullanılabilir. Bu uygulama günde iki kez yapılabilir. Bu uygulamayla, cilt gözenekleri daralır. Böylece akne oluşumu engellenir. Aynı zamanda bu maske, ciltteki bakterilerin oluşumunu da engeller. Günlük olarak bu maske uygulanmaya devam edildiğinde etkisi hemen fark edilecektir.

Bal ve Yeşil Çay Maskesi

Bir adet poşet yeşil çay kaynar suda üç dakika kadar bekletilir. Poşet sudan çıkarılır ve soğumaya bırakılır. Soğuma gerçekleştikten sonra poşet açılarak yaprak parçacıkları çıkarılır. Bu parçacıklara bir yemek kaşığı organik bal karıştırılır. Yüz iyice temizlendikten sonra maske yüze uygulanır. Yirmi dakika kadar bekletildikten sonra soğuk su ile cilt yıkanıp temizlenir.

NE? NASIL?  Topuk çatlaklarına doğal çözümler nelerdir?

Bu maske, haftada üç ya da dört kez uygulanabilir. Bu maske içerdiği organik bal sayesinde aknelerle savaşır. Ayrıca, bal cildin nem dengesini korur. Böylece cildin onarımı kolaylaşır.

Zeytinyağı ve Yeşil Çay

Bir fincan kadar yeşil çay demlenir. Soğuduktan sonra yüze sürülür. Daha sonra yüz soğuk su ile yıkanıp kurulanır. Zeytin yağına parmak uçları batırılır ve yüze sürülür. İki dakika süresince masaj yaparak uygulanır. Bir süre beklendikten sonra yüz güzelce yıkanır. Bu maske, her gün yapılabilir. Yüzde yüz doğal olan ve cilde sayısız fayda sağlayan zeytinyağı aknelerin azalmasında etkilidir. Bunun yanı sıra; zeytin yağı ciltte koruyucu bir tabaka oluşturur. Bu da cildi rahatlatır ve akne oluşumu engellenir.

Akneler için Kullanılabilecek Yeşil Çaylar

Yukarıda bahsi geçen maskeler için kullanılması gereken yeşil çaylara dikkat edilmelidir.Bu noktada, maskeler için dikkatli yeşil çaylar tercih edilmelidir. Özellikle yeşil ve taze görünen yeşil çaylar seçilmelidir. Böylece, maskeler cilde daha etkili bir şekilde yarar sağlar. Maskeler için tercih edilen yeşil çay, yalnızca bir defa kullanılmalıdır. Zira, fazla kullanımlarda etkisini yitirecektir. Bunun yanı sıra; demlenen yeşil çayların tüketilmesi de fayda sağlayacaktır.