5 adımda pratik pedikür nasıl yapılır sorusunu cevaplamadan önce, ayak bakımının ne kadar önemli olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Tüm günün yorgunluğu ile insanları taşıyan ayaklara bakım yapılması gerekmektedir. Özellikle kış aylarında ayakların havasız kalması, yorgunluk ve yaralanmalardan dolayı ayaklar yıpranmakta ve zaman içinde kötü bir görünüme sahip olmaktadır.

5 Adımda Pedikür

Pedikür, ayak bakımı olarak adlandırılmaktadır.

Pedikür yapılırken izlenecek adımları;

  • Ayakların Temizlenmesi
  • Tırnak Etlerinin Kesilmesi
  • Peeling
  • Törpüleme
  • Masaj Yapılması olarak sıralamak mümkündür.

Video: EVDE PEDIKUR YAPIMI, HIZLI VE PRATIK!

  1. Ayakların Temizlenmesi

Pedikürün doğru yapılması, temiz tırnaklardan ve ayaklardan geçmektedir. Pedikür yapılması için en uygun zaman duş alındıktan sonrasıdır. Pediküre başlamadan önce varsa ojeleri temizlenmeli ve tırnaklar kesilmelidir. Duş almak için vakit ayrılamıyorsa, ayakların yumuşaması için ılık bir suda ayakların bekletilmesi uygun olacaktır. Ayaklar yumuşadıktan sonra kurulanıp nemlendirici ile nemlendirilmelidir.

  1. Tırnak Etlerinin Kesilmesi
NE? NASIL?  Kilo Verdiren Özelliğiyle Limon Diyeti Mucize Yaratıyor!

Yumuşamış ayaklarda tırnak etleri geriye doğru itilmeli ve tırnak eti makası ile kesilmelidir. Bu aşamada önemli olan tırnak etlerinin çok derin kesilmemesidir.

  1. Peeling

Temiz ve yumuşak olan bir topuk pedikürün daha uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır. Bir ponza taşı ya da törpü yardımı ile topuklar ovalanır ve ölü deriden arındırılır. Bu işlemden sonra isteğe bağlı olarak topuklara nemlendirici sürülebilir.

  1. Törpüleme

Buraya kadar ayaklardaki ölü deriler yok edildi ve artık tırnaklar istenilen uzunlukta kesilir ve törpü ile şekil verilir. Tırnaklarda keskin köşeler ve tırnak yüzeyinde pürüzlü bölgeler varsa bu tür yerlere daha fazla özen gösterilmelidir. Ayrıca tırnakları tahriş etmemek adına çok sert hareketler yapılmamalıdır.

  1. Masaj Yapılması

Bu aşamada ayaklarda kalan mikroplardan kurtulmak adına kolonya yardımı ile ayaklar tamamen silinmelidir. Daha sonra nemlendirici krem tüm ayağa uygulanır ve masaj yapılır.

NE? NASIL?  Yumurta akı ve bal mucizesi! Yumurta akı maskesi nasıl yapılır?

Tırnaklara Oje Sürülmesi

Pedikür için tüm aşamalar tamamlandıktan sonra, tırnaklara istenilen renkte oje sürülebilir. Sürülen ojenin bozulmaması adına parmak aralarına pamuk konularak oje kuruyana kadar bu şekilde bekletilmelidir.

Pedikür Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pedikür, zahmetli bir iş gibi görünse de doğru uygulandığında çok kısa sürede sonuca ulaşılmaktadır. Kalıcı pedikürde en önemli unsur ayakların tamamen nemlendirilmesidir. Pedikür suyuna farklı aromalar katılabilir ve arındırıcı tuzlar ilave edilebilir. Ayrıca pedikür yaparken kullanılan malzemelerin gerekli şekilde dezenfektasyonu, daha sonraki pedikür işleminin uzun süreli ve sağlıklı olmasını sağlayacaktır.