Yerli Aşı Çalışmasında Umut Veren Sonuç!

Yerli Aşı Çalışmasında Umut Veren Sonuç! Kayseri’de bulunan Erciyes Üniversitesi’nde Covid-19 salgınına karşı yerli aşı için bilekler sıvanmış halde. Faz-2 aşamasında ilk dozun gönüllülere uygulanması tamamlandı. Çalışmalarda olumsuz bir bulguya rastlanmaması umut verdi.

Yerli aşıda yeni bir aşamaya geldik. Çalışmalarda herhangi bir olumsuz sonuca rastlanmadı. Faz-2 aşamasının ilk dozu gönüllülere uygulandı. Tüm hızıyla devam eden yerli aşı, Faz-2 aşamasının ilk dozunu 10 Şubat’ta uyguladı. Kayseri’de bulunan Erciyes Üniversitesi inaktif aşı için çalışmalarına tam gaz devam ediyor.

10 Şubat’ta uygulanmaya başlayan yerli aşının Faz-2 aşamasının birinci dozu gönüllülere uygulandı. Herhangi bir yan etki görülmeyen yerli aşının Faz-3 aşamasına Nisan ayı sonunda geçilmesi planlanıyor.

Yerli Aşı Çalışmasında Umut Veren Sonuç!

Yerli Aşıda Faz-2 Aşaması

Erciyes Üniversitesi Aşı Araştırma ve Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (ERAGEM) COVID-19’a karşı geliştirilen ve Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) tarafından desteklenen inaktif aşı adayının Faz-2 çalışmaları kapsamında ilk dozu Erciyes Üniversitesi İyi Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (İKUM) bir gönüllüye uygulanmıştı.

NE? NASIL?  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Müjdeli Haber!

Yerli Aşı Çalışmasında Umut Veren Sonuç!

Ülkemizde Aşılamada Büyük Sayılara Ulaştık!

Koranavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan inaktif aşılarda anlık veri olarak 6.580.049 kişiye aşılama yapıldı. Bunlardan 1. doz aşı yapan kişi sayısı 5.520.752 kişi, 2, doz aşı yapan kişi sayısı ise 1.059.297 kişi olarak devam ediyor.

Aşı çalışmasının tam gaz devam ettiği ülkemizde en çok aşı İstanbul’da yapıldı. İstanbul’da anlık veri olarak 1.066.540 kişiye aşı yapıldı.