Bilim insanları tarafından geliştirilen yapay zeka, Türkiye‘de salgınının ne zaman biteceğini ön gördü. Dünyada salgının etkilediği insan sayısı 5.5 milyonu geçerken Uzakdoğu’da salgının ülkelerde ne zaman biteceğine dair araştırma yapıldı. Singapur’da yapılan yapay zeka ile araştırma sonucunda Türkiye’de salgın 8 Eylül’de sona erecek.

“120 günlük bir süreye ihtiyaç var” – Data-Driven Innovation Lab

Singapur’daki Data-Driven Innovation Lab  yaptığı modelleme ile sonuca ulaştı. Ekipte çalışan bilim insanları, bu salgının bir çok bilinmezi olduğunu belirtti. Bu tahminin yüzde yüz doğru olmasa da, tutarlı olacağı düşünülen yapay zeka öngörüsü.  Uzmanlar modellemeye göre Türkiye’de salgının sona ermesi için yaklaşık 120 günlük bir süreye ihtiyaç duyulduğunu iddia etti.

Koronavirüs kalıcı hasar bırakır mı?

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara,  “Koronavirüs kalıcı hasar bırakır mı?” konusunda açıklamalarda bulundu. Habertürk’e çıkan  Prof. Dr. Ateş Kara “virüsün kalıcı hasar bırakıp bırakmadığı” ile ilgili şöyle konuştu:

“Bugünkü bilgilerimize göre virüsün böyle bir özelliği yok. Yani şöyle demek gerekir virüsü alanların yüzde 30’unda nerdeyse hiç semptom olmuyor. Bunlar tamamen şikayetleri olmayan ama virüsü taşıyıp bulaştırabilecek kişiler ama hiç bir şikayeti yok. Yüzde 80’i çok hafif şikayetlerle aslında ayakta geçirebiliyor. Ama şikayeti oluyor ateş, öksürük gibi.

Geriye kalan grupta hastaneye yatacak kadar ağır oluyor. Şimdi hastaneye yatacak kadar olan kısmında da virüs herhangi bir hasar bırakmadan iyileşiyor. Bir kısmında ise akciğerde çok hasar uyarısı yapabilir uyarısı yapılır ve onlar da izi kalabiliyor ama büyük bir kısmında herhangi bir ize neden olmadan düzeliyor.”

Video: Koronavirüs ile mücadelede kritik eşik aşıldı mı?

Koronavirüsünün Bulaşması

Koronavirüsünün bulaşması maalesef oldukça kolaydır. Bu virüsün kolay bir şekilde bulaşmasından dolayı tüm dünyada salgın hastalık alarmı verildi. Koronavirüsü, her ne kadar canlı olmayan ortamlarda yaşayamasa da herhangi bir ortamda 12 saate kadar yaşadığı biliniyor. Eğer siz virüsün bulunduğu bir yere dokunup daha sonra ellerinizi gözünüze, burnunuza ya da ağzınıza götürürseniz direkt olarak virüsü solunum yolunuza alırsınız.

NE? NASIL?  Uyuyamıyor Musunuz? İşte Yastığınızın Uykunuzdaki Önemi!

Koronavirüsü Bulaşma Yolları

Bu virüs yakın temas ile beslenen bir virüs olduğu için virüsün bulaşabileceği yollar şunlardır:

  • Sarılma
  • Tokalaşma
  • Selamlaşma
  • Öpüşme
  • Kişisel hijyene dikkat etmeme
  • Hapşırma

Corona virüsü bu gibi yakın temasa bağlı olan ve nefes yolunun açık olduğu durumlarda daha çabuk bulaşır.

Hijyenin Önemi

Bu virüs temizlikle doğrudan ilgili olduğu için hijyenik bir ortamda bulunması pek tabi mümkün olmayacaktır. Bu virüsün ilacı olmadığı için hijyen tek korunma yoludur.

Koronavirüsü Tedbirleri

Kişisel temizliğe dikkat edip ellerinizi bol sabun ve suyla yıkayarak bu virüsten korunabilirsiniz. Kolonya ve dezenfektan kullanımı da oldukça etkilidir.

Koronavirüsü Nedir?

Corona virüsü, hayvandan insana bulaşan bir virüs türüdür. İlk olarak Çin’in Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde bir deniz pazarında ortaya çıktığı söyleniyor. Bu virüs ile ilgili ilk bilinen şey virüsün yarasalardan insanlara geçtiği şeklindedir. Son dönemlerde ise bu virüsün yarasalardan önce başka bir hayvanda görüldüğüne dairde net olmayan bilgiler bulunuyor. Corona virüsü, direkt olarak insanın solunum yolunu etkisi altına alan ve akciğerlere yapışan bir virüs mikrobudur.