Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi kısaca CİMER zaman zaman aldığı şikayetler doğrultusunda harekete geçmektedir. CİMER’e sorulan bazı sorulara hemen cevap gelmektedir. Taşeron ile alakalı sorulan sorular da cevaplandı! Taşeron için Müjde Gibi Haber Geldi!

Hepimizin bildiği üzere taşeron işçiler sözleşmeli olarak çalışma göstermektedir. Hal böyle olunca kadroya geçmek isteyen taşeron işçileri CİMER’e yazmıştır. CİMER her soruya cevap verdiği gibi bu soruya da cevap vermiştir. CİMER’e sorulan soru bu kez kadro almak için değil de işkolu ve maaşlarla ilgili olmuştur.

Taşeron İçin Müjde Gibi Haber Geldi!

Taşeron İçin Müjde Gibi Haber Geldi!

CİMER’e yazılan binlerce soru üzerine CİMER’den cevap gecikmedi. Toplu sözleşme ile ilgili karar bekleyen taşerona iyi haber geldi. CİMER’den gelen cevap aşağıdaki gibidir.

“”Ayrıca 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi kanununun 4. maddesinin ikinci fıkrasında “Bir işyerinde yürütülen asıl işe yardımı işler de , asıl işin girdiği işkolundan sayılır”

Yeni Tescil Edilen İş Yerleri Dikkat!

Yeni Tescil Edilen İş Yerleri Dikkat!

6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununda bulunan 4. Maddeye göre yeni tescil edilen iş yerleri mutlaka SGK’ya bildirilmesi gerekmektedir. Alınan yeni kararlar sonrası, yeni işe alınan işçilerle gerçekleştirilen sözleşmelerin süresi dolmasıyla beraber 30 Ekim 2020 tarihinden sonra asıl iş kollarında bulunan TİS hükümlerine eklenmek istemektedirler. Önce, taşerondan kamuya alınan işçiler, şimdilerde ise TİS’e dahil olmak istiyor.

NE? NASIL?  Asgari ücretlilere müjde geldi! Tam 1852 TL ek ödeme yapılacak!

TİS Nedir?

TİS, yani bilinen adıyla Toplu İş Sözleşmesi, işe giren bir personel ile hizmet akdinin gerçekleştirilmesi ve sona ermesiyle alakalı konuları düzenlemek için işçi ile işveren arasında yapılan sözleşmeye verilen addır. İşçiler adına çalışma gösteren sendikalar ile işverenler arasında herhangi bir sorun olduğu takdirde karşılıklı hakların korunmasını belirleyen yazılı belgedir.

Maaş Düzenlemesi Yolda!

Maaş Düzenlemesi Yolda!

Taşeron işçilerin her zaman isteği kadroya geçmek olmuştur. Kadroya geçen taşeron işçiler de şimdilerde çalıştığı iş yerlerinde asıl iş kolundan olan TİS’e dahil edilmek istiyorlar. Elbette kadroya geçen işçilerin maaşı artış gösterdiği gibi, TİS’e dahil olduktan sonra maaşlar daha da artış gösterecektir.

Taşeron işçiler aynı zamanda maaş zammı konusunda da seslerini duyurmak istemektedir. Maaş zammı konusunda ise yapılması istenilen düzenleme yüzdelik dilim ile ek zam olmuştur. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından bu konuyla alakalı adım atılması beklenmekte. Eğer yüzdelik dilim ile ilgili somut bir adım atılırsa maaşlar yeniden düzenlenecek. Mesela kadroya girmeden önce asgari ücret alan bir işçi, yüzdelik dilimden sonra %5 daha fazla maaş alacaktır.

NE? NASIL?  Taşeron İşçilerin Beklediği Açıklama Geldi! Taşeron Ek Ödemeleri...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Asgari Ücret ile Çalışana 686 TL Ek Ödeme Müjdesi Geldi!