Son Dakika! Koronavirüs Geçirmiş Kişiler Aşı Olmayacak!

Sağlık Bakanlığı, Çin menşeili Sinovac firmasının Coronavac aşısının uygulanmasında ve sonrasında oluşma ihtimali olan istenmeyen etkilerinin takibine ilişkin kuralları açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, yüksek alerjik reaksiyon olması halinde aşının ikinci dozu uygulanmayacak. Hamilelere, koranavirüs geçirmiş olanlara ve aşıdan 10 gün öncesinde temaslı olanlara aşı yapılmayacak.

Sağlık Bakanlığı, Çin menşeili Sinovac firmasının Coronavac aşısının yaygın kullanımına 14 Ocak’ta başladı. Öncelikli olarak sağlık çalışanlarına uygulanmaya başlayan Coronavac aşısı 19 Ocak itibarıyla 1 milyona yakın vatandaşa yapıldı. 90 yaş üstü vatandaşlara da aşılama başladı. Huzurevleri ve bakımevlerindeki kişilere de Sinovac aşısı uygulanmaya başladı.

Son Dakika! Koronavirüs Geçirmiş Kişiler Aşı Olmayacak!

Aşıyı uygulamada birinci adımı bitirip ikinci adıma geçmemizi ardından Sağlık Bakanlığı, koronavirüs aşısının uygulama kurallarını açıkladı. Aşı konusunda merak edilen bazı konular bu sayede netleşti.

NE? NASIL?  Montrö Boğazlar Sözleşmesi nedir? Anlaşma hangi maddelerden oluşur?

İşte Sağlık Bakanlığı‘nın açıkladığı 10 kural;

  • Aşı tercihen sol koldan ve otururken yapılacak.

  • İlk dozdan sonra ciddi alerjik reaksiyon yaşanırsa ikinci doz uygulanmayacak.

  • 38 derece ve üzerinde ateşi olanların, henüz kesin tanı konulmamış akut hastalığı olanların ve epilepsi gibi kronik hastalıkların akut atakları sırasında olanların aşıları ertelenecek.

  • İkinci bir talimata kadar hastalığı geçiren ya da aşıdan 10 gün önce temaslı olan kişilere aşı yapılmayacak.

  • Virüs aşısıyla, grip, zatürre ve diğer rutin aşılar arasında en az iki hafta olması gerekiyor.

  • Kızamıkçık, kabakulak ve suçiçeği gibi canlı aşılarda ise en az 4 hafta beklenecek. Kuduz ve tetanos aşısı ise zaman bırakmadan yapılabilir.

  • Kovid-19 hastalığını ağır geçirme riski yüksek olan hamileler, istedikleri takdirde aşı olabilecek. Ancak, hamileliğin ilk üç ayında aşı uygulanmaması tercih edilecek. Emziren anneler isterse aşı olabilir.

  • Aşı olanlar 6 aya kadar takip edilecek.

  • Aşı uygulanan bölgede ağrı/kızarıklık/şişlik, yorgunluk, baş ağrısı, gibi belirtiler sisteme girilecek.

  • 6 aya kadar tat veya koku kaybı, yüz felci gibi nörolojik istenmeyen etkiler de kayıt altına alınacak.

Son Dakika! Koronavirüs Geçirmiş Kişiler Aşı Olmayacak!

NE? NASIL?  Bilim İnsanlarından Çok Kritik Uyarı: Maskeyi Bu Şekilde Takanların Korona Virüse Yakalanma Riski Çok Yüksek!