SGK tarafından yapılan açıklamada milyonlarca vatandaşın faydalanacağı bir uygulama ile vefat eden kişilerin yakınına bir defaya mahsus olarak verilen cenaze ödeneği SGK tarafından verilecek. 2020 yılında cenaze ödeneği ne kadar oldu ve bu yardımdan kimler faydalanıyor? Bu yardımı alabilmek için başvuru şartları ve son dakika haber detayları…

SGK vatandaşlara ölüm tarihinden en geç 5 yıl içinde başvuruda bulunabilecekleri ödeme imkanı sağlıyor. 5 yılın dolması halinde hak sahiplerinin bu haktan yararlanması mümkün olmaz ve haktan vazgeçmiş olduğu kabul edilerek SGK‘nın vatandaşa vermiş olduğu bu hak yanmaktadır. Cenaze yardım başvurusu için dilekçe ile direkt olarak Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne başvuru yapılması gerekiyor. Bu yardımı alabilmek için başvuru şartları ve son dakika haber detayları…

5 Yıl İçinde Başvurabilirsiniz!

SGK‘da en çok unutulan ödemelerden biri olan cenaze yardımı parası belirli bazı koşulların oluşması halinde vefat eden kişinin yakınlarına verilmektedir. Ödemelerde ilk olarak kişinin eşi yoksa çocukları yoksa anne ve babası onlarda yaşamıyorsa kardeşleri bu ödemeyi alabilmektedir. Ödemeden faydalanabilmek için vatandaşlar Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre TÜFE oranında ayarlanmış olan bu yardımı bu yıl 801 TL olarak alacaklar.

NE? NASIL?  TOKİ'den Dev Kampanya! 110 Bin TL ile Ev Sahibi...

Cenaze Yardımı Ne Kadar Sürede Alınıyor?

Cenaze yardım parası Sosyal Güvenlik Kurumu’na yazılı olarak bildirim yaptırdığınızda ödenmektedir. Bu yardımdan faydalanmak için başvuru zorunluluğu bulunuyor. Ödemeleri almayı unutan vatandaşlar 5 yıl içerisinde geriye dönüp hakkından yararlanabiliyor. SGK yazılı başvuru yapılması halinde 5 yıl içinde cenaze yardımı alınabiliyor. Ödemeler SGK‘ya verilen dilekçe ile birlikte alınmakta ve 2020 yılında 801 TL olarak ödenmektedir.

Bu Yıl 801 TL Olarak Ödenecek!

Cenaze yardımı geçtiğimiz yıl 716 TL olarak ödenirken bu yıl TÜFE oranındaki artış baz alınarak 801 TL olarak ödenecek vatandaşın vefat etmesi halinde yakınları tarafından SGK‘ya ve bildirilecek. Dilekçe ile başvuru işlemi gerçekleştirilmiş olacak. bu süreç sonrasında ödeme öncelikle eş ve çocuklar yoksa anne veya babasına ya da kardeşlerine yapılmaktadır.

Kimlere Cenaze Yardımı Yapılıyor?

  • Sigortalı biri iş kazası veya meslek hastalığı sebebiyle vefat ettiğinde
  • Yaşlılık veya malullük ya da iş göremezlik raporu alan kişilerin vefatı halinde
  • Kendisi için en az 360 gün olmak şartıyla yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildiren sigortalı kişiler vefat ettiğinde
  • Eğer kişi 360 günü doldurmuş ise bu kişinin öldüğünde sigortalı olup olmadığına bakılmaz.
NE? NASIL?  SGK-SSK ve Bağkur Emeklisi Milyonlarca Kişiyi İlgilendiriyor! Tam 4 Bin TL Ödeme Yapılacak...

Cenaze Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Cenaze ödeneği başvurusu ölüm tarihinin belirtildiği dilekçe ile sosyal güvenlik kurumuna veya Sosyal Güvenlik Merkezine dilekçe ile yapılmaktadır. Eğer, sigortalı kişinin ölüm tarihi nüfus kütüğünde henüz işlenmediği ise dilekçe ile birlikte gerekli makamlarda düzenlenmiş olan ölüm belgesi kuruma ulaştırılır. Vefat tarihi itibari ile 5 yıl içinde başvuru oluşturulabilir ve 5 yıl geçtiğinde kişilerin bu haktan vazgeçtikleri kabul edilir. Bu nedenle başvuru kabul edilmez. Cenaze yardımı ölen kişinin ailesine bir defaya mahsus verilmektedir ve Ölüm aylığı ile karıştırmamak gerekiyor.

Başvuru Yapıldıktan Sonra Nasıl Takibi Yapılır?

Sigortalının vefat etmesi halinde başvuru işlemi gerçekleştirildikten sonra paranın yatırılıp yatırılmadığını nasıl kontrol edilir pek çok kişinin aklına takılıyor. Başvuru işlemi sonrasında başvuru sürecinde çıkabilecek sorunlar sebebiyle sonucun belli olması biraz sürmektedir. Genel olarak ortalama 2-3 ay içerisinde bu sonuç belli olur ve cenaze yardımı sorgulaması e-devlet sistemi üzerinden e-hizmetler butonuna tıklayarak Sosyal Güvenlik Kurumu şahıs ödemeleri sorgulama sayfası ile belirlenir.