Merdiven altı diye tabir edilen, ruhsatsız üretim yapan firmalar, halkın sağlığı ile oynayıp, sahte maskeler üretiyorlar.  Grip, nezle ve ileri düzey solunum yolu enfeksiyonlarında mutlaka maske takmamız hem kendi, hem de çevremizin sağlığı için oldukça önemli.  Tüketicilerin yani hekim ve hastaların maske alması gerektiğinde dikkat etmesi gereken özellikler bulunuyor.

Korunmak isterken daha çok hasta olabilirsiniz!

Öncelikle kaçak veya sahte ürün alınmaması gerekiyor. Peki sahte maskeleri nasıl anlayacağız?

İki tip maske grubu bulunuyor, birincisi cerrahi denilen lastikli üç katlı veya iki katlı tek kullanımlık maskeler. Diğer grup ise n95 gibi daha çok sağlık çalışanlarının kullanması gereken maskeler.

Maske alırken nelere dikkat etmeliyiz?

  • Öncelikle bağlantı yerlerinde dikiş olmamasına dikkat ediniz.  Çünkü dikişli bölge bakteri veya virüs florasının üremesine ve çoğalmasına neden olur. Ağızdan gelen nem dikiş yerlerine yerleşecektir. Orada da üreme için uygun bir ortam sağlayacaktır.
  • Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlı medikal firmalardan alım yapmanızı öneririz, çünkü bu firmalar ürün takip sistemine kayıtlı ürünler satmaktadırlar. Aldığınız ürünlerin barkodlarını ürün takip sisteminden sorgulatabilirsiniz.
  • Maske üzerindeki sertifikasyon numaralarını okuyunuz. Eğer sertifikasyon kodu veya numaraları maskenin üzerinde yazmıyorsa,  kesinlikle o maskeyi almayınız.
  • Gerçek olan maskeler yumuşak ve esnektir. Kolay nefes almayı sağlar.
  • Sahte maske tüylenme yapar, dayanıklı olma özelliğini çabuk yitirir.
NE? NASIL?  Yüzeydeki Pas Nasıl Temizlenir? Pas Neden Oluşur?

İzleyin: Sahte maske ve dezenfektan nasıl anlaşılır? Vefa Türksever yanıtladı

Doğru maske kullanımı nasıl olmalıdır?

Maskeyi takmadan önce eller su ve normal sabunla yıkanır. Takarken sadece lastiklerinden tutup, yüzeyiyle temas edilmemeli. Asla çeneye çekip tekrar yüze takılmamalı. Maske burun, ağız ve çeneyi tamamen kapatacak şekilde takılmalı. Nemlenirse veya işiniz bittiğinde çöpe poşet içine konularak atılmalı.